Економічні науки / 10. Економіка підприємства

А.А. Чаплінська, М.І. Уграк

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Контроль ефективності управління товарними запасами

 

Забезпечення збереження і раціональне використання товарних запасів - одна з вирішальних умов підвищення ефективності процесу реалізації товарів. Тому дуже важливо здійснювати контроль ефективності управління товарними запасами для постійного ритму продажу, отримання належного обсягу товарообороту та прибутку підприємства. Тому правильна організація контролю за витратами на товарні запаси має велике значення у збереженні та витрачанні товарних цінностей [1, с. 157].

Теоретичні і практичні аспекти проблеми досліджено у роботах відомих вітчизняних та зарубіжних вчених, серед яких відзначимо праці  І.О. Бланка, А.А. Мазаракі, Л.О. Лігоненко, М.М. Дарбіняна, Л.П. Наговіциної,                Ю.І. Рижикова, Я.В. Соколова та ін.

Управління товарними запасами передбачає система­тичне проведення роботи за спостереженням (моніторингом) стану товарних запасів, підтримку їх оптимального розміру, своєчасне попов­нення та підтримку товарних запасів на рівні встановленого нормативу. Метою проведення цієї роботи є забезпечення безперервного та ритміч­ного продажу товарів, зокрема в умовах зміни споживчого попиту, мінімізації сукупних витрат з формування та зберігання запасів, недопу­щення втрат товарних та фінансових ресурсів підприємства.

Управління товарними запасами передбачає:

1.        Організацію контролю за рівнем товарних запасів.

2.        Визначення оптимального рівня товарних запасів та точки замов­лення.

3.        Вивчення обсягів та причин створення наднормативних запасів.

4.        Розробку політики реалізації наднормативних запасів [3, с. 155].

Центральною ланкою механізму управління товарними запасами є нормування та планування їх обсягу. Ме­тою нормування товарних запасів є визначення їх оптимальних розмірів для забезпечення планового обсягу товарообороту у визначених умовах, місці та часі, створення потрібних матеріальних передумов для ритміч­ного та безперебійного продажу товарів при найменших витратах щодо їх формування, зберігання, регулювання. Нормування товарних запасів базується на розроблених нормах та нормативах. Норми товарних запасів використовуються торговельними підприємствами при:

§          розробці планів товарного забезпечення, запасів та надходження товарів;

§          визначенні обсягів оборотних коштів та потрібного розміру кре­диту для їх формування;

§          регулюванні завозу товарів та оперативному управлінні запасами, виявленні дефіциту або формуванні понаднормативних запасів, неходо­вих, залежаних, надмірно завезених товарів;

§          контролі за забезпеченням товарними запасами товарообороту, роз­рахунку планової суми витрат на зберігання запасів товарів;

§          удосконаленні статистичного та управлінського обліку та контролі товарних запасів та діяльності підприємства в цілому [3, с. 147].

Планування обсягу товарних запасів проводиться на основі розрахункових нормативів створення запасів поточного зберігання, а також, виходячи з умов та потреб формування інших видів запасів: сезонного збе­рігання, дострокового завозу, цільового призначення.

При контролі операцій з товарними запасами центральне місце посідають два основних способи перевірки: фактична і документальна перевірки, які охоплюють систему органолептичних, розрахунково-аналітичних, докумен­тальних прийомів контролю та процедур узагальнення і реалізації його матеріалів. Тому важливе значення має правильне використання процедур, повязаних з перевіркою товарних запасів і розрахунків з постачальниками та перевірка документального обґрунтування операцій щодо надходження, використання та іншого вибуття товарних запасів.

Ефективність управління товарними запасами підприємства обумовлюються багатьма факторами. Вивчення характеру факторів є необхідною передумовою для обґрунтування оцінки стану запасів, планування їх розміру, розробки та прийняття конкретних заходів щодо їх регулювання. Всі фактори можна поділити на зовнішні та внутрішні.

Найважливішими зовнішніми факторами, що визначають розмір товарних запасів торговельного підприємства є: співвідношення між попитом та пропозицією, ритмічність та стійкість споживання окремих товарів, ритмічність виробництва окремих товарів, стан конкуренції на ринку товарних ресурсів, добросовісність постачальників щодо виконання постачання то­варних ресурсів, стан дисципліни постачань.

Чим доб­росовіснішими є постачальники підприємства, чим ритмічніше та безпе­рервніше організоване їх власне виробництво, тим нижча ймовірність невиконання графіка завозу товарів, а відповідно і потреба в створенні товарних запасів.

Щодо внутрішніх факторів, то до них належать: місцезнаходження торгового підприємства, обсяг товарообороту торгового підприємства, спеціалізація підприємства та структура товарообороту, організація та частка завозу товарів, площа торговельного залу та форма торгового обслуговування, стан складського господарства, організація комерційної роботи, фінансове становище підприємства [1].

Велике значення для правиль­ного визначення потреби в створенні товарних запасів та оперативного регулювання їхнього розміру мають кваліфікація й компетентність кадрів та рівень керівництва торговельним процесом, організація дієвого конт­ролю за надходженням, реалізацією та залишками товарів, маневруван­ня товарними ресурсами.

Основною метою управління товарними запасами є формування й підтримка їх величини на такому рівні, який дозволяє забезпечити безперебійну торгівлю кожним товаром за умов мінімальних витрат. Для досягнення цієї мети керівники або менеджери підприємства повинні вести облік товарних запасів, визначити, скільки треба зберігати запасів, коли розміщувати замовлення та скільки замовляти одиниць товару за один раз. Від керівників і менеджерів торговельного підприємства потрібне вміння не лише визначати необхідну величину запасів, але й розробляти графіки постачань, розраховувати оптимальні партії нових замовлень, добиватися ув'язки обсягу продажів із величиною запасів, за необхідності організовувати складування запасів, брати до уваги вимоги логістики та маркетингу, постійно проводити фінансовий аналіз потреб у запасах, розраховувати витрати, пов'язані із запасами, та враховувати політику у сфері цін [2].

Отже, управління товарними запасами є дуже важливим на підприємстві. Адже саме завдяки йому ми можемо оцінити забезпеченість підприємства товарними запасами, створити ритмічний та безперебійний продаж товарів, здійснити майбутні прогнози прибутковості.

 

Список використаних джерел:

1. Живко З.Б. Контрольно-ревізійна діяльність: Конспект лекцій. Навч. посіб. / З.Б. Живко, В.І. Франчук., М.О. Живко. – К.:Алерта, 2008.- 444 с.

2. Козек Я. Ефективне управління товарними запасами / Я. Козек // Ефективність бізнесу в умовах трансформації економіки. Матеріали Всеукраїнської студентської інтернет-конференції (Чернівці, 29.04. 2011 р.): Тези доп. / відп. ред. Школа І.М.-Чернівці.:ЧТЕІ КНТЕУ, 2011.

3. Марцин В.С. Економіка торгівлі: Підручник. / В.С. Марцин. – К.: Знання, 2006. – 402 с.

4. Тупчій В.А. Теоретичне застосування основних методів нормування товарних запасів / В.А. Тупчій // Научно-технический сборник. Коммунальное хозяйство городов (56). - С. 341-345.