Экономические науки/10.Экономика предприятия.

К.е.н. Шевчук Л.П., Романюк В.С.

Вінницький торгоговельно-економічний інститут КНТЕУ

Рекомендації щодо уніфікації бюджетного обліку основних засобів в Україні з Міжнародними стандартами фінансової звітності

В останні роки Україна інтегрується у світовий економічний простір. Тому перехід національної системи бухгалтерського обліку у бюджетних установах та складання звітності на міжнародні стандарти  є лише вимогою часу. Багато країн, відповідно до сучасних тенденцій розвитку світової економіки  прийняли шлях розвитку бухгалтерського обліку, спрямованого на його уніфікацію та дотримання єдиних принципів ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.  З метою приведення національної системи бюджетного обліку у   відповідність  із  вимогами  міжнародних    стандартів  фінансової  звітності  реформу  необхідно приводити  по   наступних основних напрямках:

а) удосконалювання нормативного правового регулювання;

б) формування нормативної бази (стандарти);

в) методичне  забезпечення (інструкції,   коментарі);

г) кадрове  забезпечення [3].

В останні роки Україна стає все більш активним учасником  міжнародних фінансових ринків. Виступаючи позичальником, наша країна  повинна переконати кредиторів у здатності повертати борги. Кредиторів в  свою чергу не цікавить поточний (касовий) профіцит (або дефіцит) бюджету, їх цікавить відношення всіх активів та зобов’язань позичальника, тобто його  здатність у майбутньому розрахуватися за боргами.

 Цю інформацію потенційні інвестори можуть отримати з фінансової звітності бюджетних установ та організацій. Однак,  на даний момент фінансова звітність суб’єктів державного сектору не є публічною і у позикодавців немає можливості перевірити реальність її показників. Крім того бухгалтерський облік в бюджетних установах України значно відрізняється від бухгалтерського обліку, що застосовується в міжнародній практиці. Для того, щоб мінімізувати свої ризики інвестори закладають ступінь ризику у вартість цінних паперів. Отже, Україна втрачає додаткові економічні вигоди [2].

 Щоб уникнути даної ситуації необхідно переглянути  бухгалтерський

облік в державному секторі і максимально наблизити  його до міжнародних норм. Ключову позицію в даній програмі займає перегляд оцінки активів і, зокрема, основних засобів бюджетних установ. Від того, наскільки точно буде визначена їх вартість залежать показники фінансової звітності.  У зв’язку з даними процесами пропонуємо провести уніфікацію бухгалтерського обліку основних засобів в бюджетних установах з міжнародними стандартами за наступними кроками, які представлені на рисунку 1 [4].

1  перейти від касового методу  до методу нарахувань, переглянути складові, які формують первісну вартість основних засобів

 


2 замінити нарахування зносу на об’єкти основних засобів на нарахування амортизації

 

3 розробити класифікацію основних засобів за строками їх корисного використання

 

4 здійснювати оцінку необоротних активів за справедливою вартістю

 


5 розробити нові форми первинного обліку основних засобів з урахуванням вищезазначених змін

Рис. 1. Етапи уніфікації бюджетного обліку основних засобів в

Україні з міжнародними стандартами

Таким чином, врахувавши міжнародний досвід та проаналізувавши практичну діяльність, ми вважаємо, що до складу первісної вартості необоротних активів бюджетних установ також необхідно включати витрати пов'язані з їх придбанням та доведенням до стану експлуатації, оскільки це

випливає з самого визначення первісної вартості. Це, в свою чергу, дозволить

сформувати повну вартість необоротних активів бюджетних установ. Більш

того, вважаємо, що дані аргументи можна приводити і для обґрунтування включення суми копійок до первісної вартості основних засобів.

Більш доцільно було б на об’єкти необоротних активів,які знаходяться в оперативному управлінні установ в Україні нараховувати не знос, а амортизацію.  

Введення нарахування амортизації на основні засоби  в міжнародну облікову практику аргументується фахівцями тим, що від споживання установою в процесі своєї діяльності економічних вигід, утілених в активі, відбувається фактичне знецінення об'єкта, яке потребує адекватного відображення в обліку у вигляді зменшення його балансової вартості через нарахування амортизаційних витрат. Отже, підприємницьку діяльність бюджетних установ необхідно прирівняти до діяльності комерційних підприємств і обов’язково нараховувати амортизацію, а не знос на основні засоби. 

Список використаних джерел:

1.     Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 р. № 25428ІІІ // www.rada.gov.ua

2.      Барикіна, Закірова М. Деякі питання удосконалення бухгалтерського обліку в бюджетних установах // Економіка. Фінанси. Право. – 2011. –  № 9. –  с. 25831.

3.     Сушко Н.І. Сучасний стан бухгалтерського обліку у державному секторі та перспективи його реформування // Бухгалтерський  облік і аудит. – 2010. –  № 11. – С. 25-31.

4.     Чумаченко Н. Амортизационные отчисления – существенный источник финансирования инвестиция предприятий // Бухгалтерский учет и аудит. – 2009. – № 8. – С. 688.

5.     Ямборко Г. Бухгалтерська амортизація основних засобів: обираємо метод  та обліковуємо // Все про бухгалтерський облік – 2010. –  № 31. –  С. 21-26