Богацька Н. М., Сахаров В. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету  

Шляхи підвищення ефективності управління підприємствами в Україні в контексті побудови соціально орієнтованої ринкової економіки

Реалії, що склалися в Україні щодо ведення бізнесу не сприяють економічному зростанню. В Україні, на жаль, поширеною є корупція, рейдерство, тиск на бізнес. В даних умовах підприємства вимушені виживати в умовах жорсткої і часто нечесної конкуренції. У зв’язку з цим неможливою є побудова соціально орієнтованої ринкової економіки в Україні. Адже діяльність приватного підприємства спрямовується на вирішення своїх проблем, що виникають внаслідок протиправних дій представників органів влади, в тому числі і тих, які повинні здійснювати правозахисні функції. Метою даного дослідження є виявлення шляхів підвищення ефективності управління підприємствами з метою досягти своєї ринкової мети з урахуванням об’єктивних реалій, що склалися на даному етапі розвитку держави та стратегічною метою щодо побудови соціально орієнтованої ринкової економіки.

Попри значні проблеми, що виникають перед підприємствами у процесі їх господарської діяльності, частина з них все ж намагаються рухатися у напрямку загальновизнаних світових стандартів, до яких відносять:

1)     високий рівень заробітної плати та соціального захисту працівників;

2)     впровадження у виробничу діяльність сучасних інформаційних технологій;

3)     оновлення технічного забезпечення виробничого процесц на підприємстві;

4)     відносини між працівниками та роботодавцями повинні грунтуватися на довгострокових, а не короткострокових тимчасових засадах;

5)     постійне навчання персоналу з метою підвищення його кваліфікації;

6)     впровадження інноваційних технологій на виробництві

7)     автоматизація процесу виробництва.

До таких компаній можна віднести компанію МДЕМ, що працює в галузі кораблебудування. [1, с. 18-19]. Дана компанія була заснована у 2007 році. Станом на 2010 рік у ній працювало близько 60 інженерів-конструкторів, реалізовано 40 проектів, розроблено 15 пакетів робочої документації щодо модернізації пристаней, 10% робочого часу інженерів присвячується навчанню.

Важливим напрямком роботи підприємств, що прямо не пов’язана з отриманням доходу є співпраця з сектором НГО ( неурядовими громадськими організаціями ). Підприємства можуть виступати спонсорами різних змагань, турнірів, виставок, що є корисними для суспільства в плані культурного розвитку, а для підприємств в плані висвітлення їхньої благодійної та меценатської діяльності у засобах масової інформації, що сприяє зростаннб іміджу підприємства та в певній мірі слугує рекламо. Проте в українському законодавстві не передбачено значних пільг для підприємств, що займаються меценатством, що в свою чергу стримує суспільний розвиток.

Більшість організацій співпрацюють зі спеціалізованими благодійними міжнародними, всеукраїнськими та місцевими фондами. Дані фонди організовують акції щодо збору коштів на допомогу дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, на допомогу дитбудинкам, школам-інтернатам, лікарням тощо. Основну частину цих коштів перераховують великі організації. Одними із відомих в Україні та Вінницькій області фондів є «Серце до серця», «Фонд Петра Порошенка», «Подільська Громада», «Бригантина» та інші.

Наявність реальної співпраці між комерційними структурами та інституціями громадянського суспільства свідчить про те, що в Україні хоча і повільно, проте іде прогрес у напрямку побудови громадянського суспільства. А лише виключно за умови існування громадянського суспільства  можливе функціонування соціально орієнтованого ринку.

У процесі трансформації українського суспільства та економіки держави важливою є не тільки всестороння активізація суспільства, що репрезентується громадськими організаціями та рухами, а і необхідність усвідомлення взаємовигідності такого процесу з боку топ-менеджерів великих підприємств. Частина українських топ-менеджерів є представниками покоління, світогляд якого сформувався ще в Радянському Союзі за часів адміністративно-командної економіки. Тоді не допускався лібералізм в управлінні, а відстоювання працівниками своїх прав було проблематичним. Керівники такого типу, що займають сьогодні високі посади вважають непотрібним та навіть шкідливим зростання ролі профспілок та громадянської свідомості населення. Проте вони забувають той факт, що розширення можливостей робочого класу призведе до збільшення споживання і, як наслідок, загального добробуту суспільства.

Отже, в рамках реалізації принципів соціально орієнтованої ринкової економіки в Україні необхідно змінити світогляд суспільства в цілому та менеджерів в тому числі щодо їх власної економічної ролі та способів впливу на економічні процеси.

 

Список використаних джерел

1.     Елена Бугге Жукова / «Теория и практика управления компаниями»/ «Економіст», 2010, №7.

2.     Гетьман О. О., Шаповал В. М. Економіка підприємства: Навч. Посібник. – Київ, Центр навчальної літератури, 2006. – 488 с.

3.     Менеджмент: теорія та практика. Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Карт-бланш, 2003. 490 с.