Економічні науки / 10. Економіка підприємства

К.пед.н., доцент Лобачева І.Ф., Дячук Т.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 Роль та організація економічного аналізу на підприємстві в сучасних умовах господарювання

На сучасному етапі світового розвитку великого значення для національних господарств відіграє діяльність підприємств будь-якої галузі економіки як виробничої, так  і невиробничої сфери. Підприємство є тією структурною одиницею, на сукупності характеристик якої базується вся система світового господарства. Аналізуючи підприємство як елемент економіки кожної країни, варто сказати, що воно не може існувати без інформації про те, який результат воно приносить. Саме тому дуже важливим для нього є економічний аналіз його фінансово-господарської діяльності.    

Успішне проведення економічного аналізу значною мірою залежить від його організації,  що покликана налагодити,  впорядкувати, привести в системну норму інформаційно-методологічне забезпечення. Адже організація економічного аналізу –  це система методів і засобів,  які забезпечують оптимальне її функціонування та подальший розвиток.

Економічний аналіз є багатоцільовою функцією і охоплює всі сторони  підприємницької діяльності. Він повинен передувати прийняттю науково  – обґрунтованих рішень. Адже суть економічного аналізу на підприємстві полягає в зборі інформації, аналізі даних і на основі результатів аналізу  – прийняття рішень щодо підвищення ефективності діяльності підприємства з метою забезпечення виконання основних цілей підприємства і національної економіки в цілому.                   

Теоретичні, методичні та практичні проблеми організації економічного аналізу на підприємстві досліджені в наукових працях Ф.Ф. Бутинця, І.П. Житної, В. М. Івахненка, І.Д. Лазаришина, В. О. Меца, Є.В. Мниха, Г.В. Савицької, І.І. Цигилика, М.Г. Чумаченка та інших вчених [1, с.39].

Водночас у сучасних умовах проблеми організації економічного аналізу потребують подальшого їх дослідження.  Особливо вони загострилися на перехідному етапі розвитку економіки України,  який характеризується нестабільністю законодавчої бази економічної ситуації не лише в Україні, але й у світі загалом. Тому в даний час проблема дослідження ролі економічного аналізу в діяльності підприємств, обґрунтування та вдосконалення його організації,  адаптації до сучасних умов функціонування є досить актуальною.

Економічний аналіз  це комплекс досліджень діяльності підприємства, при якому використовуються відповідні джерела інформації, обґрунтування правильності розроблених планів, вивчення окремих елементів економічної роботи, вимір впливу факторів причин і резервів, оцінка роботи і порівняння її результатів з витратами, узагальнення результатів аналізу з розробкою необхідних заходів для покращення роботи підприємства [2, с.34].

Для того, щоб економічний аналіз був проведений більш точно важливо дотримуватись певних вимог щодо його проведення.

На нашу думку, основними такими вимогами є:

-         достовірність використовуваної інформації;

-         своєчасність (оперативність) аналізу;

-         відповідність аналізу поставленим цілям;

-         комплексний, системний підхід до аналізу;

-         системність у вивченні фактів.

 Необхідною складовою проведення економічного аналізу діяльності підприємства є  врахування чинників, які впливають на фінансово-господарську діяльність підприємства. Фактори впливу поділяються на внутрішні і зовнішні.

До внутрішніх чинників належать: висока конкурентоспроможність технологій та високий рівень організації та культури виробництва, раціональність організаційно-управлінської структури підприємства, раціональна виробничо-збутова політика, ефективність виробничо-фінансового менеджменту та ін. До зовнішніх чинників належать: політична стабільність, ефективність системи державного регулювання економічних процесів, забезпеченість виробничими ресурсами (матеріальними, трудовими, технологічними системами), наявність та ефективна реалізація відповідної національної програми тощо. Для дослідження конкретного впливу на підприємство цих чинників, а також виокремлення параметрів і характеристик на які впливають перелічені фактори застосовують різні формалізовані та неформалізовані методи економічного аналізу: класичні, традиційні, математико-статистичні, економетричні та інші. Одним з таких методів є метод використання кореляційно-регресійного аналізу.

На прикладі даного методу, на нашу думку, варто показати ту роль, яку відіграє економічний аналіз на підприємстві. Використання кореляційно – регресійного аналізу на підприємстві допомагає встановити та оцінити залежність дослідженого економічного показника від інших показників. За допомогою такого аналізу можливо оцінити міру впливу досліджуваних чинників на коефіцієнт фінансового ризику, що дає найбільш загальну оцінку ліквідності та платоспроможності, інших введених факторів. Для підприємства використання кореляційно – регресійного аналізу дозволять виявляти найбільш вузькі місця у формуванні параметрів ліквідності та платоспроможності, планувати, прогнозувати, а також обґрунтовувати управлінські рішення для досягнення необхідного, майбутнього їх рівня.

Велике значення відводиться кореляційному аналізу в дослідженні кореляційних зв'язків на виробництві, зокрема між рівнем продуктивності праці та озброєністю її основними засобами, між урожайністю і кількістю внесених добрив, між собівартістю і випуском продукції та ін. Завдяки кореляційному аналізу є можливість глибше дослідити взаємозв'язки економічних явищ і процесів, виявити вплив факторів на результати господарської діяльності, виявити і підрахувати резерви підвищення ефективності виробництва. Все це позитивно позначається на здійсненні управлінської, маркетингової та інших видів діяльності, прийнятті економічно обґрунтованих господарських рішень.

Але для більш повного і комплексного уявлення про діяльність підприємства варто проводити комплексний аналіз як економічних показників, так і окремих напрямків і сфер діяльності підприємства (рис. 1)

Економічний аналіз

 
 


Аналіз і оцінка ризику підприємства

 

Аналіз і оцінка еластичності  змін економічних показників

 

Аналіз стратегій господарюючого суб’єкта

 

Маркетинговий аналіз

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Складові економічного аналізу на підприємстві

З даного рисунку видно, що поєднання всіх окремих складових елементів  економічного аналізу  та використання їх при дослідженні підприємства у комплексі дає ефективні результати при виявленні похибок і слабких місць на підприємстві, а відтак це впливає на прийняття управлінських рішень в цілому.

Отже, ми можемо сказати, що економічний аналіз відіграє дуже важливу роль у діяльності підприємства, в аналізі його фінансово-господарської діяльності та впливу одних факторів на інші. Завдяки проведенню аналізу можна з’ясувати рівень прибутковості і ефективності роботи певного підприємства.

Література:

1.    Шурпенкова Р. Організація економічного аналізу на підприємстві // Вісник університету банківської справи НБУ. – 2009. – №2.  – С.38-45.

2.    Цигилик І.Економічний аналіз на підприємстві в системі внутрішнього економічного механізму // Вісник НБУ. – 2008. - №6. –  С.33-35.