Экономические науки/ 10.Экономика предприятия

Букацела А.О.

Одеський національний політехнічний університет

Особливості концепції інноваційного маркетингу сучасного підприємства

 

     На сьогоднішній день гостро постає проблема пошуку товаровиробниками шляхів виживання  і розвитку на ринку, що пов’язано із зростанням рівня конкуренції на світових і національних ринках. Такий високий рівень конкуренції спричинений процесами глобалізації економіки, задоволенням запитів основних груп споживачів і, відповідно, підвищенням їх вимогливості до товарних пропозицій. Світовий досвід розвитку економіки переконливо доводить, що ці шляхи пошуку проблеми для промислових підприємств можуть лежати на перетині маркетингової та інноваційної діяльності.  

     Метою роботи є визначення особливості концепції інноваційного маркетингу сучасного підприємства.

     Проблеми маркетингового забезпечення інноваційної діяльності (маркетингу інновацій) і розробки інноваційних маркетингових інструментів (маркетингових інновацій) досліджені у працях багатьох науковців, таких, як: Балабанова Л.В., Бейкер М., Божкова В.В., Гончарова Н.П., Гриньов А.В., Друкер П., Кардаш В.Я., Карпенко Н.В., Ківі Б., Котлер Ф., Купер Р.Г., Левінсон Дж.К., Максимова Т.С., Перерва П.Г., Примак Т.О., Решетнікова І.Л., Старостіна А.О., Тєлєтов О.С., Чухрай Н.І., Яковлєв А.І. та ін.    

     Маркетинг як теорія і система методологічних,  теоретичних та практичних знань сформувався на початку XX  століття.  На практиці маркетинг почали застосовувати наприкінці 50-х – на початку 60-х років XX століття.

     Так, Філіп Котлер зазначає: «Маркетинг – це вид людської діяльності, спрямованої на задоволення попиту й потреб за допомогою обміну».

     Пітер Друкер, професор Гарвардського університету дає таке визначення маркетингу: «Маркетинг –  це концепція управління фірмою,  в центрі якої перебуває покупець,  клієнт з його потребами та запитами,  і вся фірма,  її відділення,  ланки й ділянки націлені на те, щоб якнайкраще ці потреби задовольнити». 

     Маркетинг в умовах ринкової економіки –  це засіб покращення ефективності управлінської системи, методології функціонування ринку, яка визначає стратегічні та тактичні цілі фірми за умов ринкової конкуренції.  При цьому основним завданням суб’єкта підприємницької діяльності в ринкових умовах повинна бути орієнтація на максимальне задоволення потреб споживача.

    Провідну роль у забезпеченні успіху сучасного підприємства відіграє маркетинг. Ця роль полягає в орієнтації виробництва і збуту на більш повне, ніж у конкурентів, задоволення наявних потреб споживачів за допомогою інноваційних перетворень, у формуванні та стимулюванні попиту на нові інноваційні продукти, що призначені для задоволення потреб споживачів.

     С.М. Ілляшенко визначає інноваційний маркетинг як концепцію ведення бізнесу, яка передбачає створення вдосконаленої або принципово нової продукції (інновації) і використання в процесі ії створення та поширення вдосконалених чи принципово нових – інноваційних – інструментів, форм та методів маркетингу з метою більш ефективного задоволення потреб як споживачів, так і виробників.

     Отже, основними складовими інноваційного маркетингу є виробництво інновацій і використання інновацій в маркетингу в процесі їх створення та поширення.

     Концепція інноваційного маркетингу може стати перехідною концепцією, яка дозволить досягти вершини, де поєднуються інтереси виробників, споживачів і всього суспільства. Адже, по-перше, товари та послуги, що представлені на ринку на сьогоднішній день, не задовольняють потреби суспільства повною мірою, тому потрібні нові, тобто інноваційні, при виробництві яких ці потреби будуть враховуватись. По-друге, для того, щоб споживачі зрозуміли важливість такого роду інновацій, що задовольняють не лише їх власні потреби, а й потреби суспільства, підприємства мають донести цю думку до широкого кола споживачів. Єдиним методом досягнення цього є інструменти маркетингових комунікацій. При поширенні таких інновацій необхідно використовувати нові, нетрадиційні методи та інструменти політики комунікацій. По-третє, виробництво та поширення інновацій, які є необхідними споживачам, приносить великі прибутки. які і є головною потребою виробників.

       Протягом останніх років кількість інноваційних розробок як в Україні так і у світі значно зросла. Доказом зростання кількості інновацій у світі є той факт, що за останні 15 років кількість працівників в інноваційній сфері, наприклад в США та Західній Європі збільшилась у два рази, а в Південно-Східній Азії – у 4 рази. В Україні темпи зростання кількості інновацій є меншими, але все-таки певні позитивні моменти існують. З початком використання підприємствами маркетингової концепції ведення підприємницької діяльності, на ринку почали активно з’являтися різного роду маркетингові інновації.

     В підсумку зазначимо що, саме дотримання концепції інноваційного маркетингу в діяльності дозволить повною мірою задовольнити потреби споживачів та виробників. І тільки після цього задовольнятимуться потреби всього суспільства.

Література:

1. Ілляшенко Н.С. Алгоритм вибору концепції інноваційного маркетингу / Н.С. Ілляшенко // Збірник тез доповідей V Міжнародної науково?практичної конференції «Проблеми економіки підприємств у сучасних умовах», 19-20 березня 2009 року. – К. : НУХТ, 200

2. Маркетинг. Менеджмент. Інновації. Монографія / за ред. д.е. н., проф. С. М. Ілляшенка. - Суми: ТОВ "ТД "Папірус", 2010. - 624с

 

3. Маркетинговий менеджмент :  навч.  посіб.  для студ.  вищ.  навч.  заклад. / [М.І.  Белявцев, В.М. Воробйов, В.Г. Кузнецов та ін.] ; за ред. М.І. Белявцева, В.Н. Воробйова;. – К. : Донецький нац. ун-т., 2006. – 407 с

4. Маркетинговий менеджмент : навч. посіб. / за ред. Л.В. Балабанової. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К : Знання, 2004. – 354 с.