Михайловська О. В., Ковальська Е. М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна, м. Чернівці

Напрямки покращення інвестиційної привабливості Буковини та результати  інвестування

 

 

В статті проведений аналіз сучасного стану надходження прямих іноземних інвестицій на територію Буковини, як одного із найбільш перспективних регіонів України  Проаналізовано обсяг іноземних інвестицій в основний капітал міста, а також за видами економічної діяльності.  Зазначені основні галузі які мають перспективи розвитку. Вказані основні джерела інвестицій та проблеми які виникають процесі інвестування.

 

 

Постановка проблеми. Питання сучасного економічного розвитку регіону нерозривно пов’язане  із підвищенням його інвестиційної привабливості, як для залучення іноземних інвестицій, так і для  міжрегіонального перерозподілу інвестиційних ресурсів. Стійкий економічний розвиток залежить від конкурентоспроможності  країни, яка охоплює не лише економічні показники, а й оцінює економічні наслідки, важливі для  стабільного розвитку неекономічних явищ, таких як якість політичних процесів і державного управління.

Стратегія розвитку інвестиційної діяльності забезпечує стабільне економічне зростання, збалансованість соціального розвитку, зростання добробуту населення території. Значна диференціація природних умов, відмінності у рівні розвитку виробництв і їх спрямованості, різні соціальні умови вимагають різних підходів до розробки стратегії та визначення пріоритетних напрямків розвитку території. Все це цілком стосується умов життя на території Буковини.

Огляд досліджень та публікацій. Значна кількість вітчизняних та зарубіжних вчених приділяли свою увагу дослідженню проблем інвестиційної привабливості Буковини. Зокрема Краківська В. Я. у своїх наукових дослідженнях окреслювала інвестиційну діяльність та інвестиційну політику в регіоні [1],  Кулік О. О.  здійсила аналіз обсягу надходжень іноземних інвестицій в Україну співробітництва між Україною та США [2].

Вивчення проблеми іноземних інвестицій в науковій літературі здійснюється переважно в аспекті залучення іноземного капіталу в країни, що розвиваються, та держави з перехідною економікою. Серед вчених, які присвятили свої роботи проблематиці іноземного інвестування, можна назвати Дж. Даннінга, Г. Райтера, Й. Пензеля, Н. Пайна, С. Томсона, А. Рагмена, Р. Вернона, Х. Шермана, Д. Шнайдера, Г. Клодта, П. Каймбаха та інших. В українській науковій літературі багато зробили в цьому напрямку такі вчені як О. Рога, В. Краківська, Б. Губський, В. Бодров, О. Гаврилюк, І. Бураковський, А. Гальчинський, Г. Климко, В. Новицький, В. Міщенко, І. Луніна, В. Сіденко, В. Степаненко, В. Шевченко та інші.

Незважаючи на велику кількість наукових  праць вітчизняних авторів щодо особливостей та перспектив інвестиційної привабливості буковини, необхідна ще низка напрацювань та спільних проектних рішень у галузях економіки.

Результати дослідження. Буковина – надзвичайно перспективний регіон з точки зору потенціалу   економічного розвитку та інвестиційної привабливості. Економіка м. Чернівці представлена широким спектром галузей матеріального виробництва та соціальною інфраструктурою для вдалого інвестування. В місті зосереджено дві третини промислових підприємств Буковини, значна кількість об'єктів торгівлі та побуту, на яких зайнята більшість працездатного населення.

Специфічним для міста є наявність розвинутої мережі суб'єктів господарювання малого і серед­нього бізнесу, відповідної ринкової інфраструктури, фінансових уста­нов, закладів освіти, охорони здоров'я та культури, порівняно кваліфікованої і водночас дешевої робочої сили, значного науково-технічного потенціалу, а також вели­ких природних ресурсів. Проте притоку в інвестиційну сферу іноземного та приватного національного капіталу перешкоджають політична нестабільність, не­досконалість законодавства, недостатнє інформаційне забезпечення.

Основною причиною інвестиційної привабливості регіону, в першу чергу є її унікальне географічне положення і багатство природних ресурсів. Буковина – соціально та політично стабільний регіон. Тут відсутні міжконфесійні та міжетнічні конфлікти. Протягом десятиліть у регіоні в злагоді та мирі проживає майже 80 національностей і народностей. За рівнем злочинності область займає одне з останніх місць на Україні.

За розрахунками професора Руденка В.П. природо-ресурсний потенціал Чернівецької області у проміле від загальнодержавного становить [3]:

Таблиця 1

Природно-ресурсний потенціал Чернівецької області

Природні ресурси:

Проміле від загальнодержавного:

-       мінеральні

0,658

-       земельні

6,354

-       лісові

1,596

-       водні

2,324

-       фауністичні

0,027

-       природно-реакраційні

1,44

 

Природно-ресурсний потенціал краю створює необхідні умови для вкладення інвестицій з метою розвитку таких високорентабельних галузей як: легка промисловість, харчова, деревообробна, електронна промисловості та розвиток туризму (рис. 1) [2].

Рис. 1.  Прямі іноземні інвестиції за видами економічної діяльності

Аналіз економічних показників свідчить про те, що Чернівецька область є привабливим регіоном для розвитку плідної міжнародної співпраці та вкладення іноземного капіталу. Область займає вигідне транспортно-географічне положення, має досить щільну мережу залізниць, автомобільних шляхів, трубопроводів та ліній електропередач. Обласний центр має зручне залізничне сполучення. В області традиційно склалися і розвиваються регіональні зв’язки з адміністративно-територіальними структурами Австрії, Угорщини, Німеччини, Канади, Молдови та Румунії.

За останній рік Чернівецька область значно поліпшила свої інвестиційні показники. Нині на одного буковинця припадає 123,9 доларів іноземних інвестицій. Чотири роки тому цей показник становив 27 доларів. Прямі іноземні інвестиції в економіку Чернівців станом на 1 січня 2011року здійснили нерезиденти з 35 країн. Сукупний капітал становив 30,4 млн. доларів. Найвагоміші внески зробили нерезиденти з Кіпру, Віргінських Островів, Туреччини, Італії та Німеччини (64% загального обсягу прямих інвестицій у місто - 19,4 млн. доларів).

%

Рис. 2.  Географічна структура прямих іноземних інвестицій м. Чернівці

З них 13,1 млн. доларів прямих інвестицій отримали промислові підприємства, 9 млн. – підприємства, які займаються операціями з нерухомим майном, орендою, інжинірингом і наданням послуг підприємцям, 3,8 млн. – готелі та ресторани, 2,4 млн. – підприємства торгівлі, з ремонту автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку. Провідне місце за обсягами прямих інвестицій продовжують утримувати підприємства Чернівців (52,3% від загального обсягу), а також підприємства Кіцманського, Вижницького, Новоселицького, Кіцманського, Глибоцького районів [4].

У Чернівцях діє міська Програма розвитку інвестиційної діяльності на 2008-2011 роки та Положення про умови та порядок здійснення інвестиційної діяльності в Чернівцях. Для інвесторів сформовано реєстр пропозицій суб’єктів господарювання та інвестиційно-привабливих земельних ділянок, вільних приміщень виробничого призначення комунальної та інших форм власності, що постійно оновлюються. Підготовлена презентація бази даних аварійних будинків комунальної власності, які можуть стати об’єктами для реалізації інвестиційних проектів,а також презентації пріоритетних інвестиційних проектів, а саме:

  - з будівництва логістичного центру на вул. Московської Олімпіади;
              - з будівництва багатофункціонального спортивного комплексу на вул. Рівненській,7А;

              - з будівництва оптового ринку сільськогосподарської продукції;

  - з будівництва центрального автовокзалу з торговельно-офісним центром, стоянками та супутньою інфраструктурою на вул. Руській, 248-О

  - з будівництва «СПОРТ-ПАРКУ».

В Інтернет-мережі інвесторам пропонується інвестиційний паспорт Чернівців, буклет про інвестиційну привабливість міста. Диск з електронною версією зазначених матеріалів розповсюджується на міжнародних виставках, форумах тощо.

Затверджено проект відведення земельної ділянки та надано ТОВ «7 Днів» в оренду земельну ділянку на вул. Франка, 24 для будівництва багатоповерхового готелю з підземним паркінгом [5].

Звичайно, окрім певних позитивних зрушень в інвестиційній діяльності регіону, є й чимало проблем, які створюють перешкоди для більш активного приходу інвесторів. Якщо, наприклад, прозорість і реальність інвестиційних планів керівництва регіону – це хоча й проблема для громадськості, яка б хотіла чути, хто, що і за скільки тут збирається робити, але без цієї інформації ще якось можна пережити, проте існує і чимало більш складних питань, які ставлять під загрозу реалізацію цих проектів.

Для налагодження високотехнологічного виробництва чи виробництва, яке потребує чималої кількості кваліфікованих робочих рук, в області бракує кадрів. Ще одна проблема – земля. Навіть внутрішні інвестори, які вкладають кошти у місцевий туристичний бізнес чи інші сфери, стикаються з проблемою виділення земельних ділянок місцевими радами. І якщо в якихось віддалених селах це зробити хоча і складно, але можливо, то у селах приміської зони, де вільної землі фактично не залишилося і вона дуже дорога, це зробити надзвичайно складно.

Третя проблема – це стабільність влади. Іноземні інвестори – люди дуже обережні і якщо починають якусь справу у будь-якому регіоні, то воліють мати гарантії з боку місцевої влади. Ще однією проблемою для інвесторів є й те, що у випадку їх приходу у достатньо прибуткові, але надмірно тінізовані сфери місцевої економіки, вони можуть зустріти організований опір з боку структур, які уже працюють у цих сферах за лише їм відомими правилами гри. Це, зокрема, стосується деревообробної галузі, де спроби налагодити потужне виробництво за допомогою іноземних інвестицій можуть спровокувати акції «на захист буковинських лісів від їх знищення іноземним капіталом», за якими стоятимуть тіньові структури, що зараз працюють у лісовій галузі.

Однак, усі ці перешкоди не є такими, які неможливо подолати. Персонал можна поступово вчити, апетити сільських голів і депутатів поставити під контроль, тіньовиків легалізувати або усунути з різних сфер діяльності. Щоправда, для цього потрібна політична воля місцевої влади, її співпраця з громадськістю, науковими і підприємницькими колами.

Тому для того, щоб знизити вплив негативних факторів на  інвестиційну привабливість регіону необхідно:

По – перше подолати політичну нестабільність. Обрати нову владу, зменшити кількість депутатів у ВР.

По – друге стабілізувати економіку держави, збільшити заробітні плати працівникам,  раціонально використовувати державний бюджет, знизити рівень інфляції, зменшити чисельність безробітних – основним напрямком якого є створення нових підприємств та відкриття нових робочих місць.

По – третє впорядкувати законодавчо – нормативну базу, яка не дозволить вести бізнес в тіні і приваблюватиме інвесторів.

По – четверте  встановити середню пенсію у відповідність прожитковому мінімуму.

Все вище викладене дасть можливість інвесторам по іншому глянути на інвестиційний потенціал регіону. Надходження прямих іноземних інвестицій подолає такий фактор, як науково – технічний, що понесе за собою інновації у менеджмент, маркетинг, технології, у галузі  створення нового товару.

Отже розвиток економіки Чернівецької області нерозривно пов'язаний з надходженням прямих іноземних інвестицій в неї. Перед науковцями постають проблеми пов’язані з обґрунтуванням інвестиційної привабливості Буковини.

Висновок. Чернівецька область є однією з найперспективніших інвестиційних областей в нашій державі і для подальшого її економічного розвитку необхідна також організація і втілення інвестиційних проектів. Область зацікавлена в налагодженні співробітництва з метою випуску конкурентоспроможних виробів, скорочення трудомістких технологічних процесів, ввезення сучасного обладнання та нових технологій..

 Тому оцінка інвестиційної привабливості регіону відкриває нові можливості для потенційних інвесторів, що дасть можливість залучити інвестиції та розвинути економіку області.

Список використаної літератури

1.            Краківська В. Я. Інвестиційна діяльність та інвестиційна політика в регіоні/ В. Я. Краківська// Інвестиції: практика та досвід. - 2009 - №4. - C.8-10.

2.            Кулік О. О. Іноземні інвестиції в економіку України/ О. О. Кулік // Український географічний журнал. - 2009. - № 1. С. 9.

3.            Козьмук П. Ф., Куліш В.І., Чернявський О. А. Земельні ресурси Буковини стан, моніторинг, використання./ П. Ф . Козьмук , В. І. Куліш , О. А.  Чернявський // – Чернівці: Букрек, 2007. – 384 с.

4.            Головне управління статистики Чернівецької області. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.oblstat.cv.ukrtel.net.

5.            «Новини Буковини» - На одного чернівчанина припадає 124 долара іноземних інвестицій. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: .http://www.vsepro.cv.ua.

6.            «Всі новини Буковини» -В економіку Чернівців інвестували 209 млн. грн. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://buknews.cv.ua.