Дмитрук Ю.М.,

Буковинський державний фінансово – економічний університет,

Науковий керівник: к.е.н. Ворошан А.Д.

 

 

Проблеми та перспективи інноваційного розвитку України

 

      Протягом останніх десятиліть світова економіка, насамперед розвинутих країн, увійшла в період радикальної структурної зміни, пов’язаної із суттєвим зростанням ролі високотехнологічних виробництв, розвиток яких визначається  широким впровадженням інновацій у різні сфери економічного (та загалом суспільного) життя. Це актуалізує питання інноваційної діяльності, яка, як з’ясувалося, є необхідної умовою побудови ефективної економіки,  конкурентоспроможної на світових ринках. Таким чином, необхідність переходу України на інноваційну модель розвитку є незаперечною.

      Проте, такий перехід стримується дією ряду негативних чинників, серед яких слід, насамперед, відзначити наступні:

-    недостатній розвиток конкурентного середовища;

-    довготривала орієнтація економічної політики держави на дешеву робочу силу, що позбавляє впровадження новітніх технологій економічного сенсу;

-    відсутність цілеспрямованої і послідовної державної політики інноваційного розвитку, системного підходу до розвитку інноваційної діяльності;

-    незадовільний рівень захисту прав інтелектуальної власності, що позбавляє стимулів потенційних суб’єктів інноваційної діяльності;

-    незавершеність формування та неповнота інфраструктури (в т.ч. високотехнологічної) інноваційного розвитку, що є основою для включення країни у глобальний процес трансферту технологій (відзначається низький рівень готовності України до функціонування у глобальних мережах — за Індексом готовності до функціонування у глобальних мережах Всесвітнього економічного форуму в Давосі вона посідає 78 місце серед 102 країн) [2];

-    недосконалість як державних, так і недержавних фінансових механізмів розвитку всіх ланок інноваційної діяльності, починаючи від сфери фундаментальних досліджень і закінчуючи виходом на ринок з товарами та послугами, що матеріалізують новітні знання ( обсяги та нецільовий характер бюджетних витрат нездатні забезпечити не лише розвиток науково – технологічного потенціалу України, але й його збереження хоча б на існуючому рівні).

   Поєднання зазначених негативних тенденцій реально загрожує Україні втратою перспективи реформування та розвитку економіки на сучасних науково – технологічних та інноваційних засадах.

   Названі негативні чинники спричинили формування і закріплення в Україні економічної моделі, що побудована переважно на низькотехнологічних укладах і може бути конкурентоспроможною у рамках світового господарства за рахунок, насамперед, дешевої робочої сили. Інтеграція України у світову систему розподілу праці супроводжується формуванням несприятливої структури експорту, а отже — малоперспективних спеціалізації  і структури вітчизняної економіки загалом.  Водночас, не використовуються належним чином наявні передумови впровадження високотехнологічних засад конкурентоспроможності української економіки [1].

З метою прискорення процесу формування національної інноваційної системи, забезпечення випереджального розвитку наукомістких, високотехнологічних галузей, впровадження ефективних механізмів стимулювання інноваційної діяльності, потрібно вжити наступних заходів:

-         Визначити концептуальні засади реформування вітчизняної науково - технологічної сфери та впровадження в Україні моделі прискореного інноваційного розвитку.

-         Розробити науково обґрунтовані критерії інноваційності проектів.

-         Послідовно здійснювати політику, спрямовану на кардинальне підвищення реальних доходів населення (за умови збереження макроекономічної стабільності), з метою забезпечення його платоспроможного попиту на товари та послуги.

-         Суттєво підвищити заробітну плату науковців та освітян, яка має перевищувати середній рівень зарплати — з метою концентрації висококваліфікованих кадрів у сферах, від яких вирішальним чином залежить розвиток людського потенціалу країни [3].

 

 

Список використаної літератури

1.     Інноваційна модернізація вітчизняної економіки: стратегічні орієнтири та механізм їх реалізації [Текст] / В. Г. Андрійчук // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. - 2010. - №1. - С. 4-8.

2.     Підходи до оцінювання конкурентоспроможності інноваційного продукту [Текст] / М. О. Базь // Економіка та держава. - 2011. - №9. - С. 66-69.

3.         Інноваційна модель розвитку національних економік [Текст] / В. Будкін // Економіка України. - 2010. - №6. - С. 67-78.