Экономические науки/1. Банки и банковская система

 

Бурлака Т.В., Слівінська А.В.

Науковий керівник: к.е.н., Чайковська В.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 Управління кредитним ризиком в сучасних банківських умовах

 

В сучасних умовах в Україні здійснено перехід до нових економічних відносин, що зумовлює необхідність перетворення у банківській сфері. Перетворення у банківській сфері полягає у здійсненні нового банківського регулювання. Трансформаційний період зумовлює виникнення у банківській діяльності ризиків політичного, економічного та соціального характеру. Також банкам притаманні ризики, що пов'язані із специфікою банківської діяльності. Одним із них є кредитний ризик. Даний ризик є невід'ємною складовою банківських ризиків і займає домінуюче становище в системі банківських ризиків. Кредитний ризик є визначальним ще й тому, що кредитні операції є основним напрямком діяльності банків і більшість банків нарощують масштаби кредитування.

Метою роботи є розгляд сучасних концепцій кредитного ризику та управління кредитними ризиками в сучасних банківських умовах.

Питання щодо значення кредитного ризику банків досліджено праці таких вітчизняних і зарубіжних учених-економістів як: О. Лаврушин, А. Мороз,  В. Буряк, Ф. Ален, В. Севрук, Дж. Синка, Т. Савченко, Д. Полозенко, В. Міщенко.

Кожен банк обирає для себе модель і алгоритм роботи з питань управління кредитними ризиками. Загальними вимогами до всіх мають бути: комплексність в охопленні кредитних операцій конкретної установи, залучення кожного функціонального підрозділу банку й створення вертикалі управління цим процесом.

Критичний аналіз літературних джерел дав змогу встановити, що кредитний ризик банку – це міра невизначеності щодо виникнення небажаних подій при здійсненні фінансових угод, суть яких полягає в тому, що контрагент банку не зможе виконати взятих на себе за угодою зобов’язань і при цьому невдасться скористатися забезпеченням повернення позичених коштів.

Управління кредитними ризиками слід розглядати як важливу компоненту комплексного управління діяльністю банку. Для цього при проведенні кожної значної за обсягом операції необхідно дослідити її вплив не тільки на окремі ризики, що виникають у разі її проведення, а й на всі сторони діяльності банку. Аналіз у процесі управління кредитним ризиком повинен здійснюватися з погляду менеджменту банку в цілому. З погляду формального узагальнення оцінки управління кредитним ризиком необхідно визначити обєкти та субєкти управління кредитним ризиком з урахуванням менеджменту банку.

Отже, до обєктів управління кредитним ризиком відносять:

- моніторинг потенційних позичальників щодо здатності виконувати зобовязання перед банком.

- менеджмент банку щодо обслуговування потенційних позичальників.

Субєктами управління кредитним ризиком можуть бути менеджери кредитного комітету, комітету з питань управління активами й пасивами [1].

Якісні системи ризик-менеджменту, в тому числі кредитного, є не в усіх вітчизняних банках. У багатьох із них напередодні кризи взагалі непідтримувався повний цикл процесів управління ризиками – невраховувалися фактори галузевого ризику. Однак підсистема ризик-менеджменту повинна визначати не стільки умови виникнення кредитного ризику, скільки його розповсюдження.

Тому основними причинами настання кредитного ризику є:

-         спекулятивне кредитування;

-         нагромаджені валютні ризики, які реалізувалися, коли гривня девальвувала.

-         скорочення попиту [2].

Наслідком усіх цих негативних причин є стрімке зростання обсягу прострочених кредитів у загільній структурі вимог банківських установ за наданими позиками.

Основні ризики для банківської системи сконцентровані у кредитах наданих фізичним особам у іноземній валюті, які формують найбільшу частку в загальній структурі банківських кредитів. Крім того, більшу частину у загальній структурі наданих кредитів становлять саме довгострокові валютні кредити, які свідчать про зростання ризику. Виявлення факторів ризику надає змогу узагальнити можливі негативні наслідки для банківської системи, зокрема:

1)                подальше погіршення якості кредитних портфелів банківських установ через зростання частки прострочених і сумнівних кредитів, втрату обєктами застави частини вартості.

2)                виникнення проблем із поверненням зовнішніх запозичень через погіршення фінансових результатів діяльності банківських установ.

3)                зниження прибутковості діяльності банків через необхідність нарощення обсягів резервів для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків.

4)                падіння ринкової вартості акцій банківських установ.

Посилення негативного впливу виявлених факторів ризику на стабільність банківської системи можливе внаслідок погіршення кредитоспроможності й фінансового становища клієнтів: суб’ктів господарювання та фізичних осіб [3].

До основних заходів з управління кредитними ризиками належать такі:

-         формування політики управління ризиками. Тобто подолання негативних наслідків тих із них, які неможливо передбачити;

-         надання рекомендацій, що регламентують процедуру укладання кредитної угоди – мають визначити склад документації, що супроводжує кредитну заявку;

-         розробка внутрішньої системи банківських лімітів – забезпечують диверсифікацію кредитного портфеля за термінами, галузями, видами кредитів, територіями та іншими факторами;

-         збір інформації про кредитний ризик і використання системи його оцінки;

-         створення системи моніторингу кредитного ризику в режимі реального часу із застосуванням компютерних програмобліку та аналізу даних.

Розрізняють кілька основних елементів системи управління кредитним ризиком. Їх відображено на схемі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Елементи системи управління кредитним ризиком

 

У сфері управління кредитними ризиками можна виділити декілька аспектів: оцінка ризиків індивідуальних позичальників – фізичних і юридичних осіб, оцінка портфельних ризиків, розрахунок регулятивного та економічного капіталу.

З метою виживання банки повинні розробляти ризик-моделі для всіх основних секторів своєї клієнтської бази, провадити постійний моніторинг якості кредитного портфеля. Для повноцінного аналізу кредитних ризиків необхідно накопичувати на регулярній основі великий обсяг інформації щодо клієнтів. Щодо зниження рівнів кредитних ризиків банки повинні ретельно підходити  до вибору клієнтів, встановлюючи жорсткіші правила оцінки позичальників.

Для ефективного управління кредитними ризиками необхідно розвивати кредитні бюро і використовувати скоринговані моделі на основі нагромадження власних статистичних баз за індивідуальними позичальниками [2].

Більш доречним є проведення ситуаційного аналізу управління кредитним ризиком, який передбачає:

- аналіз ризиків, пов’язаних із кредитним процесом, який дозволяє визначити й оцінити ймовірність настання умов виникнення кредитних ризиків прямої дії;

- аналіз ризиків, який дозволяє визначити й оцінити ймовірність настання умов виникнення кредитних ризиків опосередкованої дії;

-         аналіз взаємного впливу ймовірних різновидів ризиків їхніх узагальнюючих ознак, наприклад як відсотковий та операційний ризики взаємопов’язані з кредитним процесом [1].

Висновки. Таким чином,  аналіз кредитного ризику повинен враховувати можливі впливи окремих різновидів такого ризику один на одного та вплив таких різновидів ризику на загальну діяльність банку. Комплексні системи ризик-менеджмнету є життєво важливим і необхідним елементом управління банками. Без системного управління ними в нових умовах вітчизняні банківські установи ризикують призупинити свій розвиток. Негативний вплив світової фінансої кризи на банківську систему україни сприяв перегляду діючих механізмів виявлення та мінімізації кредитних ризиків. Саме тому детальний аналіз факторів кредитного ризику та пошук підходів реалізації банківськими установами кредитної політики дасть можливість підтримки їх національним банком та сприятиме вирішенню даних проблем.

Література:

1. Васюренко О. В., Подчесова В. Ю. Сучасні концепції управління кредитним ризиком як основні складові процесу управління кредитним ризиком банку // Актуальні проблеми економіки. – 2011. -  №1. – ст.170-176.

2. Довгань Ж. Управління кредитними ризиками банків в умовах економічної кризи // Вісник НБУ. – 2010. - №8. – ст.51-55.

3. Нідзельська І. А. Кредитні ризики та їх наслідки для банківської системи України в умовах поглиблення фінансової кризи // Фінанси України. - 2009. - №8. – ст.102-108.