Капіцька К.В.

Науковий керівник: к.е.н. Ворошан А.Д.

Буковинський державний фінансово-економічний університет

м.Чернівці

Створення Зони вільної торгівлі Україна-ЄС: проблеми та перспективи

В даний момент часу Україна стоїть перед вибором: створити Зону вільної торгівлі з Європейським союзом чи об’єднатися з Російською Федерацією, уклавши договір про Митний союз. Але оскільки Україна планує в майбутньому приєднатися до ЄС, то варто більшу увагу приділити все таки створенню Зони вільної торгівлі (ЗВТ). Інтеграція України до Європейського економічного простору, а в перспективі і політична інтеграція до ЄС, є реальним майбутнім української держави. Тому варто визначити, які переваги отримає наша держава та які можуть виникнути проблеми та недоліки від ЗВТ.

Сучасні проблеми формування Зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом та майбутні перспективи економічної євроінтеграції нашої держави досліджували такі вітчизняні науковці: Григорець Т., Левченко З., Мостовий Г.І., Савченко І.Г., Осадча Н.В. та інші.

Європейський ринок – це нові можливості для України в цілому. З одного боку – це розширення торгівельних можливостей, а з іншого – можливість занепаду деяких секторів економіки через низьку конкурентоздатність. Тому підхід до укладання угоди має бути виваженим з урахуванням всіх можливих наслідків.

Основними передумовами створення ЗВТ є:

-         вступ України до СОТ, що помітно збільшив експортно-імпортні відносини (створення ЗВТ в свою чергу лібералізує та полегшить дані відносини);

-         збільшення обсягу торгівлі та інвестицій ЄС в українську економіку, починаючи з 2006 року.

Проте, поряд із передумовами, існують і перешкоди на шляху укладення договору про ЗТВ, які також варто враховувати. Експерти вважають, що найбільшою перешкодою є неготовність нашої країни до негайної лібералізації ринків для товарів з ЄС. [1, с.9] Також до перешкод можна віднести посилення конкурентного тиску на внутрішньому ринку України, брак коштів та необхідність пошуку партнерів інвесторів, з метою модернізації виробництва, обмеженість можливостей надання захисту новоствореним галузям, невисока якість вітчизняної продукції. [2, с.28]

Серед головних переваг, які отримає Україна від створення ЗВТ, слід зазначити наступні: зменшення витрат щодо імпорту з Євросоюзу для вітчизняних підприємств і споживачів та сприяння доступу України до єдиного ринку Європейського Союзу, який є найбільшим у світі. До можливих переваг також варто віднести:

-     однакові тарифи для та правила торгівлі, перехід до європейських стандартів;

-     взаємне визнання результатів продукції;

-     збільшення обсягів інвестицій з країн-членів ЄС в економіку України;

-     спрощення митних процедур;

-     спільна боротьба проти корупції;

-     зростання обсягів продажу сільськогосподарської продукції традиційних експортоорієнтованих галузей.

Зі створенням даної угоди, разом із вищенаведеними перевагами можливе виникнення і загроз для економіки України. Серед них в основному можуть бути: зростання рівня структурного безробіття у короткостроковій перспективі, зростання негативного сальдо двосторонньої торгівлі, дефіцит вітчизняних товарів, у зв’язку з експортною переорієнтацією виробників, неможливість створювати програми підтримки національного виробника.

Тому в умовах інтеграції до світового ринку державним органам слід терміново розробити заходи для підвищення ефективності функціонування внутрішнього ринку, підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції на ньому, вдосконалення механізму його регулювання, відповідно до ухваленої Державної цільової економічної програми розвитку внутрішнього ринку до 2012 року. [1, с.9]

Європейський Союз, в свою чергу, також зацікавлений у створенні поглибленої Зони вільної торгівлі: 

1.     Україна – це значний споживчий ринок (45,7 млн. чол. населення) та ринок відносно дешевої робочої сили.

2.     Це значна ресурсно-сировинна база, ринок землі та сільськогосподарського виробництва.

3.     Це потенційний ринок інвестицій та інновацій, що відкрився із вступом України до СОТ.

Отже, створення Зони вільної торгівлі між Україною та ЄС веде за собою не тільки можливі переваги, а і недоліки та пагубний вплив на економіку нашої держави. Щоб уникнути негативних наслідків, в першу чергу, уряду необхідно розробити досконалу програму щодо підвищення ефективності виробництва та збільшення конкурентоспроможності національних виробів, що призведе до покращення економічного становища країни і, як наслідок, до соціального благополуччя населення. Тому, укладення угоди про ЗВТ потрібно відкласти на декілька років для врегулювання внутрішніх диспропорцій і забезпечення основи для прогресивного розвитку країни в майбутньому.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.     Левченко З. Зона вільної торгівлі з ЄС: реалії та перспективи [Текст] / З. Левченко // Цінні папери України. - 2009. - № 20. - С. 19.

2.     Мостовий Г. І. Концепція вільної торгівлі між Україною та ЄС [Текст] / Г. І. Мостовий, І. Г. Савченко // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. - 2011. - № 1. - С. 27-31.

3.     Григорець Т.  Створення Зони вільної торгівлі Україна - ЄС: передумови, перешкоди, перспективи / Т. Григорець // [Електронний ресурс] – Джерело доступу: http://old.niss.gov.ua/Monitor/November/9.htm