Федорець А.В.

Керівник: старший викладач Біляєва К.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Особливості формування доходів місцевих бюджетів на прикладі Донецької області

В бюджетній системі кожної країни найбільш чисельною ланкою є місцеві бюджети. В даний час в нашій державі їх нараховується майже дванадцять тисяч. Згідно Конституції України, до них належать: міські, районні в містах, селищні і сільські бюджети. За допомогою місцевих бюджетів щорічно перерозподіляється близько 15% валового внутрішнього продукту, в них зосереджується майже 35% бюджетних ресурсів. Місцеві бюджети виконують особливу роль в кожній унітарній країні тому, що вони є фінансовою основою місцевого самоврядування. За рахунок коштів місцевих бюджетів фінансуються найбільш значні заходи держави в галузі освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, тобто всі ті витрати, які зачіпають інтереси широких верств населення.

Дослідженню проблем місцевих бюджетів присвячені наукові праці вчених-економістів О.П. Кириленко, В.П. Косаріної, І.О. Луніної, С.В. Слухай, інших, у яких значну увага приділено процесам формування коштів місцевих бюджетів та напрямам їх використання.

Метою статті є вивчення напрямків формування доходної частини місцевих бюджетів з використанням звітної аналітичної інформації виконання зведеного бюджету Донецької області.

Місцевий бюджет містить в собі надходження та витрати на виконання повноважень місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Ці надходження і витрати складають єдиний баланс відповідного бюджету [1, с. 113].

Доходна частина місцевих бюджетів формується за рахунок місцевих податків і зборів,  інших надходжень, що встановлені Бюджетним кодексом України. Відповідно до прийнятого Податкового кодексу України до місцевих податків і зборів належать: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок, збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, збір за місця паркування транспортних засобів, туристичний збір [2] .

Аналіз виконання зведеного бюджету Донецької області за дев’ять місяців поточного року показав, що за січень-вересень 2011 року до зведеного бюджету області надійшло 12505,8 млн. грн. доходів, що складає 74,4% до уточнених річних призначень. Обсяг цих доходів у порівнянні з відповідним періодом 2010 року збільшився на 2333,8 млн. грн. або на 22,9%. До загального фонду місцевих бюджетів надійшло 11103,1 млн. грн. або 73,2% до уточненого плану, що на 2092,9 млн. грн. або на 23,2% більше, ніж за січень-вересень 2010 року, що обумовлено збільшенням обсягів трансфертів з держбюджету на 1152,4 млн. грн. або на 31,4%.

 За дев’ять місяців поточного року надходження трансфертів з держбюджету до місцевих бюджетів області склали 5230,9 млн. грн., що становить 67,8% до розрахункових показників Міністерства фінансів України на 2011 рік, в тому числі дотація вирівнювання – 1851,0 млн. грн. або 74,7% відповідно, додаткові дотації – 93,8 млн. грн. або 42%, субвенції на виконання окремих програм соціального захисту громадян – 2250,5 млн. грн. або 68,5%, субвенції на здійснення заходів щодо соціально - економічного розвитку регіонів – 467,0 млн. грн. або 69,7%, інші субвенції – 568,6 млн. грн. або 53,4% [3].

Як показує практика, одним з основних напрямків формування доходів місцевих бюджетів, окрім трансфертів з держбюджету, є податок з доходів фізичних осіб – більш ніж 40 % всіх отриманих коштів. За інформацією Донецької обласної державної адміністрації за січень-вересень 2011 року до місцевих бюджетів області надійшло 5021,9 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб, що становить 76,7% до уточнених річних призначень. Проти відповідного періоду 2010 року надходження цього податку збільшилися на  839,9 млн. грн. або на 20,1%. Надходження до місцевих бюджетів плати за землю складає близько 7%, або 836,5 млн. грн., що більше надходжень відповідного періоду минулого року на 71,9 млн. грн. або на 9,4%.

Отже, місцеві фінанси є однією з важливих складників фінансової системи держави, оскільки вони забезпечують фінансування значної частини державних витрат на соціально-культурне й комунально-побутове обслуговування населення. За їх допомогою здійснюється вирівнювання рівнів економічного і соціального розвитку територій, які в силу різних історичних, географічних та інших умов відстали від інших районів.

 

Література

1.        Кириленко О.П. Фінанси (Теорія та вітчизняна практика) : Навч. посібник. - Тернопіль: Економічна думка, 2000. - с. 212

2.        Податковий кодекс України  від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ.

3.        Інформація про стан виконання зведеного бюджету області за січень-вересень 2011 року [Электронный ресурс] .- Режим доступа:<http://www.donoda.gov.ua/main/ua/156.htm>