Оцінка рівня впливу євро на економічний розвиток України

 

Ключові слова: економічний розвиток, фінансова криза, євро, державне регулювання, фінансовий ринок

 

Актуальність теми. Свого часу однією з найбільш вагомих переваг введення єдиної європейської валюти стало зниження фінансових ризиків, пов’язаних з коливанням курсів валют, що сприяло розвитку інвестиційного простору серед країн ЄС, підвищенню темпів міжнародної торгівлі, зміцненню європейського фінансового ринку, який до того ж став ще більш гнучким та ліквідним, на макрорівні.

Для України використання для розрахунків нової валюти дало можливість зменшити залежність від долара.

Постановка проблеми. Післякризовий період розвитку країн Європи характеризується високим рівнем невизначеності. Незважаючи на позитивні зрушення наприкінці 2009 - початку 2010 року загроза погіршення економічних показників у більшості країн Європи мають високий рівень імовірності. Продовжує загострюватися ситуація у Греції, певні труднощі зазнають такі країни як Португалія, Іспанія, Ірландія, Італія через свою слабку фінансову позицію.

В таких умовах для України досить важливим постає питання а чи вплине поточна  ситуація, яка склалася в Європі на економічний стан нашої країни, що робить питання впливу євровалюти на економічний розвиток досить актуальним.

Аналіз останніх публікацій та досліджень. Вивченню та оцінці впливу євро на економіку країн, особливо під час фінансово-економічної кризи, окремо взятої країни приділено увагу у роботах вітчизняних та зарубіжних учених: А. Базікова, К. Бариша,  В. Грініна,  А. Гузенбауера, М. Нікішиної, А. Плешивцевої , Т. Подсвєтової, В. Саніна, Ж. Сапіра,  К. Цветкова, А. Чухно, П. Шабаль та багатьох інших. Щодо пошуку шляхів та визначенню стратегій використання євровалюти то це роботи: А. Заздравних, В. Коновалова, А. Нещадина., М. Нуті, С. Сорокоумова  та інших.

Метою статті є дослідження впливу європейської валюти на сучасний економічний розвиток України.

Виклад основного матеріалу. Беззаперечним є той факт, що економіка України не є незалежною. Так, такі стратегічно важливі галузі як металургійна та хімічна мають експортне спрямування. Саме від цих галузей найбільше надходить коштів до державного бюджету і саме ці галузі є найбільш вразливі при економічних негараздах. Згадати принаймні кризу 2008 року в результаті якої важка промисловість практично зупинилася і в першу чергу тому, що більша частка продукції виготовлялася саме на експорт.

Фінансово-економічна криза показала наскільки Україна є неспроможною до таких потрясінь, адже економіка нашої країни зазнала чи не найбільшого впливу цієї кризи. Україна , як на нашу думку, занадто прив’язана до курсу долара та євро, які в період кризи зросли по відношенні до вітчизняної гривні в кілька раз. Щодо останньої валюти, то на нашу думку, вплив євровалюти на економіку країни є дещо меншим. Так наприклад, до країн Євросоюзу металурги експортують лише 10% від усього обсягу виробництва [2], ключовими ринками для вітчизняних металургів є країни Близького Сходу, Азія, Африка та СНД. В цих країнах основною валютою залишається долар, який в останній період стабілізувався по відношенню до ряду іноземних валют.

Це що стосується експорту, що ж до імпорту, то основною статтею експорту з Європи є продукція машинобудування, на яку припадає 40% від усього імпорту. За умов зменшення курсу євро це дасть можливість здешевити обладнання, яке ввозять вітчизняні  підприємства, що в свою чергу сприятиме пожвавленню інвестиційної активності в країні. З іншої сторони, збільшення курсу євро має зворотну дію. Якщо ж  прослідкувати за останніми змінами, які сьогодні відбуваються в Євросоюзу то в найближчий період очікувати збільшення курсу євро не варто. В першу чергу тому, що в самому Євросоюзі зараз виникли серйозні проблеми, пов’язані з погіршенням економічного стану основних країн-членів Євросоюзу та особливо це стосується Греції.

Не дивлячись на складну економічну ситуацію що на сьогодні склалася в країнах Євросоюзу євровалюта продовжує залишатися стабільною валютою і їй довіряє більша частина населення України. Так, за дослідженнями Н.В. Божидарніка населення України в період кризи всі вільні кошти вкладав саме в євровалюту та в долари, в той час як у світі здебільшого вкладають кошти в дорогоцінні метали, зокрема золото [1, с.7].

Якщо розглядати вплив євро на економіку окремо взятої країни, то для прикладу можна взяти Польщу. Поки що в Польщі в обігу знаходяться злоті, проте рано чи пізно буде введено в обіг євровалюту. Аналітики, що досліджують ринок євровалюти зазначають, що першим позитивом, без сумніву, буде відсутність курсових ризиків і трансакційних витрат при операціях із євровалютою [3]. Це дозволить заощадити у процесі здійснення господарської діяльності як державі, так і комерційним структурам, а також забезпечить більш надійні розрахунки бізнес-проектів при інвестуванні внаслідок відсутності курсового ризику. Підвищиться прозорість, полегшиться порівняння цін у міжнародній торговельній діяльності, спроститься бухгалтерський і фінансовий облік. Все це сприятиме притоку інвестицій до Польщі.

Впровадження євро призведе до зниження процентних ставок і збільшення конкурентоспроможності польських підприємств, а це сприятиме активізації реалізації продукції. Підприємства, які в основному працювали на експорт, зможуть реалізовувати свій товар національному споживачу, бо зросте його купівельна спроможність за рахунок здешевлення товарів. Більш дешеві інвестиційні ресурси зможуть збільшити свою частку у створенні ВВП країни. Безумовно, приріст інвестицій не залежить лише від монетарної інтеграції. Дуже важливими чинниками є сприятливий для інвесторів клімат, кваліфікація місцевих кадрів, інноваційність підприємств тощо.

Висновки. Підсумовуючи вище викладене відзначимо той факт, що євро було і залишається стабільною валютою, не дивлячись на суперечки які постійно виникають щодо економічної стану в ряді країн Євросоюзу. Для України, яка здебільшого експортує свою продукцію в країни Азії значні коливання євро не мають великого впливу на економіку країни, однак не варто забувати що з багатьма країнами Євросоюзу ми маємо тісні ділові зв’язки, і так чи інакше ті проблеми які виникають там можуть мати своє відображення на економічних відносинах між нашими країнами.

 

Список використаних джерел

1.           Божидарнік Н.В. Проблеми функціонування ринку євровалюти в умовах кризи // Економічний форум. – 2011. - №1. – С.6-9

2.           Найман Е. Стрибки євро на економіку України не вплинуть / [Електронний ресурс]. − Режим доступу: http://www.golosua.com

3.           Олейнюк Р.Є. Проблемні питання щодо входження Польщі у Європейський валютний союз / [Електронний ресурс]. − Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua

4.           Чухно А.  Сучасна фінансово-економічна криза: природа, шляхи і методи її подолання/ [Електронний ресурс]. − Режим доступу: www.nau.edu.ua