Пономаренко А.П   

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган – Барановського

 

Сучасні проблеми і вдосконалення податкової політики України

 

Місією сучасної податкової політики України є забезпечення стійких податкових надходжень до бюджету, рівності всіх платників податків перед законом, ефективного виконання податками всіх притаманних їм функцій, досягнення стратегічних цілей сталого розвитку економіки на основі використання стимулюючого потенціалу оподаткування.

Проте стимулюючий потенціал податків використовується недостатньо, зафіксовано зниження фіскальної результативності податкової системи , а відтак є підстави робити зниження її ефективності.

Таким чином на сучасному етапі розвитку економіки України  необхідні заходи з модернізації податкової політики і викладання результатів авторських узагальнень щодо основних проблем і перспектив податкової політики з урахуванням сучасних викликів.

Над актуальними теоретичними, методологічними і науково-практичними питаннями удосконалення податкової політики плідно працюють такі вчені як:

В. Андрюшенко, А. Соколовська, П .Мельник, В.Мельник, С . Онишко   та інші. В той же час необхідно провести поглиблені дослідження проблем і перспектив податкової політики з урахуванням сучасних викликів.

Податкова політика має бути побудована так, щоб податки забезпечували вчасні та в повному обсязі надходження грошових ресурсів до бюджету.

Системний ефект наслідків світової фінансової кризи та не завжди ефективні заходи економічної політики держави актуалізували низку ризиків, що становитимуть серйозну загрозу для макроекономічної стабільності , серед яких слід визначити: зростання дефіциту бюджету; зниження  ефективності державних інвестицій як чинника економічного дефолту; надмірна активність уряду на борговому внутрішньому ринку , що призводить до витіснення приватних інвестицій унаслідок збільшення державних запозичень; прихована емісія коштів. Ці чинники ризиків сприятимуть уповільнюванню темпів відновлення України і консервації економіки у фазі депресії.

Україна порівняно з іншими країнами Центральної та Східної Європи має один з найнижчих показників частки податків з фізичних осіб і найбільший показник на доходи корпорацій і один з найбільших показників частки  соціальних  внесків, що сплачують роботодавці. Тобто основний тягар наповнення бюджету через механізм спадкування в країні несуть юридичні особи.

Система податкової амортизації потребує термінового реформування. Доцільним є підвищення ефективності стягнення наявної бази оподаткування капіталу і поступове підвищення ставок акцизних зборів  розширення групи підакцизних товарів, а також підвищення єдиного податку для фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності.

Ключовою подією у сфері державних фінансів була розробка й ухвалення Податкового кодексу України. Податкове законодавство України складається з Конституції України, Податкового кодексу України, Митного кодексу України та інших законів і нормативних актів

Перевагою податкового кодексу України є уніфікація методологічних засад у сфері оподаткування , які забезпечують однакове розуміння всіма учасниками податкових відносин своїх прав та обовязків платників податків, правові основи справляння податків і зборів. Визначаються механізми виконання податкового обов’язку платників податків , законодавчо закріпляється порядок застосування міжнародних договорів про уникнення подвійного спадкування, здійснено розмежування правоохоронної та контрольної функцій органів податкового законодавства.

Оцінюючи результати кодифікації податкового законодавства, слід відзначити, що прийняття податкового кодексу України надасть можливість уникати безсистемного внесення змін у податкове законодавство, забезпечити його стабільність , сприятиме інвестиційно - інноваційному розвитку економіки, зниженню податкового тиску на платників податків, системності надання податкових пільг , збільшенню надходжень до бюджету за рахунок розширення бази оподаткування та поліпшення адміністрування. В цілому, прийняття Податкового кодексу України сприятиме зручному й зрозумілому застосуванню його норм як платникам, так і контролюючими органами , оскільки він об’єднує та кодифікує всі податкові закони.

Висновок:

Проведене дослідження дозволяє визначити напрями подальшого удосконалення податкової системи як: оптимізація системи обліку доходів і витрат суб’єктів підприємництва,забезпечення стабільності нормативних вимог та адміністрування податків, удосконалення системи пільгового оподаткування ,розробка звітності ті контролю за формуванням і використанням фінансових ресурсів, оптимізація порядку амортизації основних засобів.

Доцільно також запровадити гнучкі форми податкового регулювання залежно від зміни макроекономічної ситуації ті впровадити в практику податкового адміністрування сучасні інформаційно- комунікативні технології.

Запровадження жорстких правил адміністрування має супроводжуватися реальними кроками на шляху становлення правової держави, боротьби з корупцією, формування незалежної судової влади , становлення партнерських відносин між податковими органами і платниками, зменшення адміністративного тиску на бізнес.

Література:

1.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Ільєнко Р.В . Податкова політика України// Гроші фінанси і кредит.-2011.-№4.-С. 211- 216.

2.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Лесько Н.В . Актуальні проблеми економіки//Адаптація податкової політики.-2011.-№7.-С. 260-266.

3.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Нікітін А.О. Сучасна теорія податкової системи.-2011.-№8.-С.305-310