економічні науки/ 3. Фінансові відносини

аспірант Осадчук Н.В.

ДВНЗ «Київський національний економічний університет

імені Вадима Гетьмана»

ФУНКЦІОНАЛЬНІ ПІДСИСТЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЮДЖЕТОСПРОМОЖНОСТІ РЕГІОНУ

Реалізація ефективної бюджетної політики в регіоні потребує досконалої  організації бюджетної діяльності та бюджетних відносин. Функціональні підсистеми включають функції управління, за допомогою яких налагоджується і впорядковується процес забезпечення бюджетоспроможності регіону.

У Великому тлумачному словнику термін «управляти» означає спрямувати діяльність, керувати, направляти діяльність кого-небудь, чого-небудь. Тому управління є процесом впливу на кого-небудь або що-небудь.

Сукупність форм і методів цілеспрямованого впливу суб’єктів управління на формування і використання бюджетних ресурсів регіону пов’язана з управлінням на рівні регіону. В українському законодавстві під поняттям «управління на регіональному рівні» розуміють діяльність спеціалізованої системи  виконавчо-розпорядчих органів, яка здійснює процеси прийняття управлінських рішень, що  пов’язані  із  вирішенням  конкретних  проблем  певної  території.

Питання управління бюджетом пов’язане з бюджетним менеджментом. На рівні регіону бюджетний менеджмент можна трактувати як сукупність взаємопов’язаних дій (управлінських функцій), прийомів, методів, спрямованих на управління бюджетними ресурсами і потоками в регіоні.

Функціональні підсистеми – ­організація, планування, регулювання, стимулювання, облік і аналіз та контроль.

Організація забезпечення бюджетоспроможності полягає у створенні системи, яка б включала  фінансові органи та інституції, які мають бути наділенні достатніми функціями і повноваженнями для реалізації бюджетної політики на рівні регіону і досягнення координації дій усіх його суб’єктів.

В процесі організації коригуються як завдання, так і взаємовідносини між людьми, що їх виконують. Організація в бюджетному менеджменті полягає в забезпеченні виконання планових завдань і об’єднання персоналу для спільного виконання бюджетних планів, програм, проектів на основі правил і процедур. Підбір команди професіоналів-менеджерів дасть змогу правильно сформулювати рішення, оптимально визначити потребу в бюджетних ресурсах, довести рішення до виконавців, а також  здійснити контроль виконання рішень.

Підсистема організації забезпечує раціональне поєднання в просторі та часі всіх елементів бюджетного процесу, що уможливлює найефективніше виконання планових завдань і визначає умови, за яких вони будуть виконуватись. Планування як функція менеджменту є розробка змісту та послідовності дій, направлених на досягнення запланованих цілей управління, а саме: вміння передбачати майбутнє та використовувати це перед­бачення з метою запобігання помилкових дій, небажаних несподі­ванок або зведення до мінімуму їх негативних наслідків; досягнення бажаного майбутнього та розробка ефективних шляхів цього досягнення з урахуванням сьогоденних умов і можливостей.

Бюджетне планування в регіоні полягає в науково обґрунтованому процесі визначення джерел формування і напрямів використання його бюджетних ресурсів з метою забезпечення стабільного соціального-економічного розвитку. Отже, планування як функціональна підсистема забезпечення бюджетоспроможності регіону є комплексом організаційно-технічних, методичних заходів з визначення доходів і видатків бюджетів у регіоні.

Регулювання охоплює головним чином поточні заходи щодо усунення виникаючих відхилень в бюджетному процесі. Регулювання є такою функціональною підсистемою, що спрямована на усунення відхилень, збоїв, недоліків тощо в керованій системі – бюджетах регіону шляхом розроблення і впровадження керуючою системою – професіоналами-менеджерами відповідних заходів. Його завдання – зберегти стан упорядкованості, котрий задається функцією організації як у підсистемі забезпечення, так і в підсистемі управління.

Регулювання покликане усунути всі недоліки, відхилення, збої, виявлені у процесі контролю. Регулювальні заходи можуть застосовуватись також і при плануванні. Отже, саме регулювання забезпечує виконання поточних заходів, пов’язаних з усуненням відхилень від заданого режиму функціонування системи управління бюджетом регіону. Таким чином, бюджетне регулювання є  наданням коштів із загальнодержавних доходних джерел, що закріплені за бюджетами вищих рівнів, бюджетам нижчих рівнів з метою збалансування їх на рівні необхідному для виконання планів соціально-економічного розвитку певної території. Іншими словами, воно полягає у вирівнюванні бюджетної забезпеченості тих адміністративно-територіальних одиниць, в яких вона є меншою за мінімально необхідний рівень.

Стимулювання як функціональну підсистему можна розглядати у двох різних аспектах: по-перше, як спонукання працівників до зацікавленості в результатах своєї праці, що передбачає створення системи моральних і матеріальних заохочень для співробітників місцевих органів влади у підвищенні професійного рівня, просуванні по службі, покращенні психологічного клімату, для підвищення продуктивності праці як індивідуальної, так і колективної; по-друге як бюджетне стимулювання, тобто комплекс заходів і принципів, спрямованих на збільшення надходжень до бюджету. Бюджетне стимулювання сприяє посиленню мотивації органів місцевої влади до нарощування бюджетного потенціалу, своєчасного і повного справляння бюджетних платежів, зростання надходжень до місцевого бюджету, раціонального та ефективного використання його коштів.

Облік здійснюється для одержання всеохоплюючої інформації про стан бюджетів регіону (попередній і поточний). Виконується він шляхом вимірювання, реєстрації й групування даних, що характеризують об’єкт управління – забезпечення бюджетоспроможності регіону. Аналіз полягає в комплексному вивченні бюджетоспроможності регіону за допомогою аналітичних і економіко-математичних методів для об’єктивної оцінки бюджетної діяльності; виявленні причин наявного стану, динаміки і закономірностей розвитку об’єкта управління; виявленні взаємозв’язків цього об’єкта з різними факторами; кількісній оцінці ефективності діяльності; визначенні вузьких місць у розвитку об’єкта управління і можливих шляхів поліпшення його стану.

Контроль є процесом, за допомогою якого визначаються вірні рішення і чи не потребують вони коригування. Процес контролю полягає в послідовних діях із встановлення стандартів, виміру фактично досягнених результатів і проведення коригування суттєвих відхилень результатів від попередньо встановлених стандартів.

Як функціональна підсистема забезпечення бюджетоспроможності регіону контроль виявляє наскільки вірно прийняті рішення щодо формування і використання коштів місцевих бюджетів і як необхідно їх скоригувати, щоб забезпечити ефективне та стабільне функціонування всього регіону.

Отже, управління забезпеченням бюджетоспроможності означає процес впливу на бюджетні відносини та бюджетні ресурси з метою реалізації бюджетної політики, а також сукупність органів управління та їх координованих дій. Метою такого управління є забезпечення регіону необхідними бюджетними ресурсами та підвищення ефективності бюджетної діяльності.