Пашова С.М.

аспірантка Університету банківської справи (м. Київ)

Сучасні теорії інвестицій та їх вплив на динаміку економічного розвитку

 

Вчені, які працювали над обґрунтуванням теорій інвестиційного розвитку визначили, що рушійною силою економічного прогресу є інновації, а інвестиції – є джерелом цієї сили. Вперше теорії інвестицій згадуються в 16-17 століттях прибічниками течії меркантилістів, де гроші виступають основним джерелом інвестицій, а об’єктом інвестицій є торгівля. Проте поняття „інвестиційна діяльність” не виокремлюється у самостійну категорію.

Класики політекономії трактували інвестиції як процес накопичення капіталу, тобто процес зростання матеріально-речовинної маси засобів виробництва та економічного зростання в цілому. Визначали кількість кредитних грошей в економіці несуттєвим фактором для попиту на інвестиції.

Марксисти визначали інвестиції як форму накопичення капіталу, субстанціональну функцію власника, оскільки власність матеріально розвивається з накопичення. Інновації виступають предметом інвестування. Встановлена залежність рівня зайнятості від інвестицій в інноваційну діяльність.

Маржиналісти під інвестиціями розуміли обмін задоволення потреб сьогодення на задоволення їх у майбутньому.

Кейнсіанці під поняттям “інвестиції” розуміли купівлю нових ліквідних капітальних благ матеріального характеру. Ототожнювали поняття „інвестиції” з поняттям „заощадження”. Це та частина доходів певного періоду, яка не була використана на споживання. Інвестиції - поточне збільшення капіталу внаслідок виробничої діяльності певного періоду.

Неокейнсіанці визначали інвестиції як капітальні вкладення у матеріальній та грошовій формі.

Представник течії „сучасного синтезу” трактували інвестиції як відмову від визначеної цінності в даний момент на користь невизначеної цінності в майбутньому.

Вчені Радянського простору визначали інвестиції як система економічних відносин, пов’язаних із рухом вартості. Визначальними моментами становлення цього поняття є визначення: капіталовкладення як процес руху грошових ресурсів і як економічну категорію. Приділено велику увагу дослідженню джерел фінансування капітальних вкладень та ролі банків як органів кредитування і фінансування. Визначено витратний та ресурсний підходи до трактування інвестицій. Негативними моментами розвитку інвестицій в цей період є: ототожнення інвестицій з капітальними вкладеннями, відсутність поняття фінансових інвестицій, цінні папери не використовувались.

Дослідивши процес становлення теорії інвестицій у світовій практиці, можна сказати, що різні економічні течії, розкривають сутність терміну „інвестиції”, спираючись на розуміння методичних складових понятійного апарату, фактори та мотиви формування інвестиційної діяльності.

Проведемо дослідження сучасного розвитку теорій інвестицій в нашій державі та визначимо позитивний та негативний вплив на динаміку економічного розвитку (таблиця 1)

Сучасне українське трактування цього терміну має два напрямки розвитку, а саме:

1.Трактування науковців ( А.Бланк, А.Пересада, Б. Губський). Інвестиції – це вкладення капіталу у всіх його формах з метою забезпечення його росту в наступному періоді, отримання поточного доходу або вирішення певних соціальних задач.

2. Законодавче трактування. Інвестиції – це всі види майнових та інтелектуальних цінностей, вкладених в об’єкти підприємницької й інших видів діяльності, у результаті якої утворюється прибуток (дохід) чи досягається соціальний ефект.


Таблиця 1.

Сучасні теорії інвестицій та їх вплив на динаміку економічного розвитку. Інвестиції як економічна категорія.

Теорії інвестицій та їх основні представники

Визначення інвестиції як економічної категорії

Вплив теорій на динаміку економічного розвитку

Визначальний

Негативний

1

2

3

4

Сучасна українська думка

1.Трактування науковців

( А.Бланк, А.Пересада, Б. Губський)

[1]

Інвестиції – це вкладення капіталу у всіх його формах з метою забезпечення його росту в наступному періоді, отримання поточ-ного доходу або вирішення певних соціальних задач

- увага до очікуваної норми чистого прибутку, банківського відсотку та рівню інфляції, які впливають на інвестиції;

- створено низку законодавчих та нормативних актів, які регулюють інвестиційну діяльність;

- визначені важелі впливу прямої та непрямої дії держава на макроекономічну інвестиційну діяльність;

- встановлено мету державного регулювання: вирівнювання циклічних тенденції, гальмування надлишку інвестиційної активності у періоди піднесення та стимулювання інвестиції у періоди спаду виробництва.

- термін „інвестиції” ідентифікується з терміном „капітальні вкладення”;

- велика безліч визначень поняття «інвестиції», «інвестиційної діяльності» та суперечності між вченими на цьому тлі ;

- неоднозначність класифікаційних характеристик інвестицій.

2. Законодавче трактування

[2,3,4,5]

Інвестиції – це всі види майнових та інтелектуальних цінностей, вкладених в об’єкти підприємницької й інших видів діяльності, у результаті якої утворюється прибуток (дохід) чи досягається соціальний ефект.

- прийнято Закон України „Про інвестиційну діяльність”, „Про іноземні інвестиції”, а також допоміжні закони, підзаконні акти, Постанови та декрети Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, які безпосередньо стосуються інвестиційного розвитку, питань оподаткування, створення спеціальних економічних зон і територій пріоритетного розвитку;

- держава надає суб'єктам інвестиційної діяльності гарантії: стабільність умов інвестиційної діяльності, дотримання прав і законних інтересів всіх суб'єктів інвестування, відсутність права у державних органів та посадових осіб втручатися в інвестиційну діяльність, впливати на вибір об'єктів інвестування

- державою відмінено низку пільг та додатково закріпити майнові права іноземних інвесторів, що регламентується Законом „Про іноземні інвестиції”;

- ліквідовано право на звільнення від ввізного мита іноземних інвестицій, що спрямовуються в статутний фонд українського підприємства з іноземними інвестиціями (Закон „Про режим іноземного інвестування”)

- встановлено податок на прибуток підприємств з іноземними інвестиціями на загальних засадах (Закон „Про оподаткування прибутку підприємств”)

Джерело: власна розробка.


Таким чином, провівши аналітичне дослідження інвестицій, можна сказати, що розвиток теорій інвестицій характеризується досягненнями у забезпеченні конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості галузей економічного розвитку. На кожному етапі становлення сучасних теорій інвестицій виділені визначальні і негативні риси. Сьогодні негативний вплив на динаміку економічного розвитку нашої країни несе слабке правове забезпечення. Все це свідчить про необхідність цільового впорядкування та корегування статей загального та спеціального законодавства, з метою позбавлення їх суперечностей. 

Література:

1.     Вядрова І.М., Пашова С.М. Еволюція генезису дефініцій: „інвестиції” та „інновації”, побудова логічного зв’язку між понятійним апаратом // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Збірник наукових праць. Вип. 2 (15): Економічні науки. – Чернівці, Технодрук, 2009. – С.91-101.

2.     2. Закон України „Про іноземні інвестиції”. Офіціальний сайт Верховної Ради України. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2198-12

3.     Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” Офіціальний сайт Верховної Ради України. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=334%2F94-%E2%F0

4.     Закон України „Про режим іноземного інвестування” Офіціальний сайт Верховної Ради України. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=55-93

5.     Закон України «Про інвестиційну діяльність» № 1560-XII від 18.09.1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. - №47.