Андрущак І. М.

Науковий керівник: Ворошан А. Д.

Буковинський державний фінансово – економічний університет

Ринок цінних паперів в Україні: сучасні реалії та

перспективи   розвитку

У сучасній економіці цінні папери та ринок цінних паперів є найважливішими складовими, які забезпечують ефективне функціонування всього ринкового механізму. Як сегмент фінансового ринку, ринок цінних паперів виконує функції акумуляції та переміщення капіталу від інвесторів до виробництва, забезпечує ефективне використання інвестиційних ресурсів. В умовах високих ставок на кредитному ринку ринок цінних паперів є дієвим механізмом, що спрямовує інвестиційний капітал у виробничу та соціальну сфери. Формування і розвиток ринку цінних паперів — це об’єктивний процес, покликаний сприяти розширенню ринкових відносин, виробництва, інтеграції України в систему світових ринків капіталу.

Сутність ринку цінних паперів та особливості його розвитку в Україні неодноразово досліджувалися  вітчизняними науковцями. Зокрема, теоретичні і практичні питання розвитку  ринку цінних паперів досліджують С. Липилина, В. Чернишук,  І. Кривов'язюк,   Ю. Лисенков,   О. Мендрул,  М. Самбірський , О. Мозговий,  В. Оскольський, В. Савченко. Проте ринок цінних паперів України постійно змінюється, що породжує певні проблеми,  відкриває перед ним нові перспективи. Саме тому дослідження обігу цінних паперів в нашій країні є постійно актуальним, а особливо – на сучасному, інтеграційно спрямованому в світовий простір етапі розвитку економіки України.

Історія розвитку ринку цінних паперів нараховує біля 400 років. Рушієм створення ринку цінних паперів і фондових бірж став розвиток міждержавної торгівлі.  На межі XVI i XVII ст. у нідерландському порту Амстердамі була створена перша у світі фондова біржа. А у нашій країні початок фондового ринку датується 1796 р., коли було відкрито Одеську біржу [1].

Від самого початку створення ринку цінних паперів в Україні гостро стоїть питання його ефективного функціонування. Аналізуючи його динаміку у 2008-2010 рр., можемо спостерігати  позитивні тенденції розвитку. Так, наприклад, обсяг торгів на ринку цінних паперів України досяг у 2010 р. рекордного значення у 1 537, 79 млрд. грн., що перевищив обсяг ВВП на 443, 18 млрд. грн. Цей показник на 44, 1% вищий , ніж у 2009 р.  Висока активність на фондовому ринку сприяла збільшенню у 2, 5 рази обсягів організованого ринку, частка якого склала 10, 74% всіх операцій з цінними паперами в країні [3]. Розвиток ринку в 2008 - 2010 роках стимулювався, з одного боку, відносно стабільним розвитком економіки країни, зростанням обсягів ВВП, промислового виробництва, з другого - сприятливими зовнішніми факторами: зростанням попиту на світових ринках на продукцію основних українських експортерів, зростанням цін на продукцію металургії, а також усіх основних фондових індексів. Перелічені фактори в поєднанні з дешевизною фінансових активів призвели до чергового припливу спекулятивних іноземних капіталів.

Проте обсяг випуску ЦП у 2010 р. мав тенденцію до зниження (табл. 1).  

                                                                                                            Таблиця 1                                                                                                                                

Динаміка обсягів випуску цінних паперів в Україні за 2008-2010 рр., млрд. грн.                                                                                                                          

Вид ЦП

2008 р

2009 р

2010 р

Абсолютний приріст у 2010 р до попередніх періодів:

2008 р

2009 р

Акції

46, 3

101, 1

41, 5

- 4, 8

-59, 6

Облігації підприємств

31, 4

10, 1

9, 4

- 22, 0

- 0, 7

Облігації місцевих позик

1, 0

0, 4

0, 0

- 1, 0

     - 0, 4

Похідні ЦП

0, 0

0, 0

0, 0

0, 0

        0, 0

Інвестиційні сертифікати пайових інвестиційних фондів

65, 4

47, 2

36, 6

- 28, 8

- 10, 6

Акції корпоративних інвестиційних фондів

8, 9

3, 9

8, 9

0, 0

     - 5, 0

Сертифікати фондів операцій з нерухомістю

0, 1

0, 0

0, 0

- 0, 1

       0, 0

Всього

153, 1

162, 7

96, 4

- 56, 7

- 66, 3

Складено автором на основі джерела: [3].

Відповідно до таблиці 1, у 2010 р. обсяг випуску цінних паперів був на 66, 3 млрд. грн. (або на 40, 7%) нижчим від обсягу минулого року і на 56, 7 млрд. грн.(або на 37%) – від даних 2008 р. Порівняно з 2009 р., найбільше скорочення спостерігається  у випуску акцій – на 59, 6 млрд. грн., а випуск похідних ЦП та сертифікатів фондових операцій з нерухомістю взагалі не мав місця. Найбільшу питому вагу у випуску ЦП у 2009 р. мали акції (43% від загального обсягу) та інвестиційні сертифікати пайових інвестиційних фондів (38%). Таке скорочення випуску ЦП виникло як наслідок виходу України із світової кризи, який обумовив той факт, що для підприємств уже немає гострої необхідності у залученні коштів шляхом емісії ЦП [3].

Існують значні проблеми для досягнення остаточної інтеграції ринку ЦП України у міжнародний ринок ЦП. Зокрема, його нерезидентський характер. За неофіційними даними, майже 90% акцій, що циркулюють на фондовому ринку України, належать іноземцям. Пояснити такий стан справ можна зокрема тим, що в українських інвестиційних фондів недостатньо грошей, щоб вкладати їх у цінні папери. Недержавні пенсійні фонди теж поки що слабкі. До того ж більшість українських компаній (не кажучи про пересічних громадян) не розуміють, як працює цей ринок, вважають його непривабливим або ж просто не довіряють йому свої кошти [2, c. 98].

 Для вирішення зазначених проблем вітчизняного фондового ринку Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України повинна здійснювати робота в наступних напрямках:

 - захист державних інтересів на ринку шляхом обмеження доступу нерезидентів;

- централізація та організація фондового ринку;

- підвищення рівня компетентності фахівців на ринку цінних паперів;

- підвищення рівня компетентності населення з питань фондового ринку.

Завдяки цим нововведенням створюються умови для вдосконалення шляхів взаємодії України зі світовим фондовим ринком та удосконалення інфраструктури вітчизняного ринку цінних паперів поряд з механізмом державного регулювання.

                                    Список використаних джерел:

1. Липилина С. В. Виникнення і розвиток ринку цінних паперів / Липилина С. В. // Бізнес-Інформ. - 1998. - №2. - С. 57 - 59

2. Чернишук В. Р. Розвиток фондового ринку: проблеми й перспективи. / Чернишук В. Р. // Фінанси України. - 2008. - №8. - с. 96 - 103

3.     Звіт Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку [Електронний ресурс]. – К., 2010. – 83 с. - Режим доступу: http://ssmsc.gov.ua/ShowPage.aspx?PageID=12