Громова О.Є.

Хмельницький національний університет

 

ФОРМУВАННЯ ІНТЕГРАЛЬНОГО МОТИВАЦІЙНОГО ПОКАЗНИКА ВИБОРУ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

 

У сучасних складних умовах господарювання вкрай важливою є проблема стимулювання інноваційно-інвестиційної діяльності сучасних машинобудівних підприємств. Саме ця необхідність сприяла пошуку відповідного методичного підходу до формування мотиваційного механізму, набір критеріїв у складі якого залежить від мети, яка ставиться. Зважаючи на це, таким є механізм в основі якого оцінка ефективності інноваційного (інвестиційного) проекту чи програми.

Отже, розглянемо процес формалізації мотиваційного механізму вибору та реалізації інноваційних (інвестиційних) проектів (рис. 1).

 

         На першому рівні (рис. 1) – визначається пріоритетна ціль щодо вибору того чи іншого інноваційного проекту, Другий рівень вимагає проведення інформаційного забезпечення, яке необхідне для проведення оцінки ефективності інноваційного проекту. На третьому рівні обчислюються грошові потоки (так як багато методів оцінки ефективності інвестиційних проектів грунтуються на величині грошового потоку), також пропонується визначити середньозважену вартість капіталу для порівняння значень показників. Формування набору показників, які дозволяють мотивувати вибір найбільш ефективного інвестиційного  проекту здійснюється на четвертому етапі. Пропонуються дві групи показників, перша група МД: (x1, … , x5) базується на дисконтних оцінках, друга МТ: (x5, …, x8)  – на облікових. На п’ятому етапі формується інтегральний показника ІПП (x1, …, x7), на основі обраних найбільш важливих (залежно від цілі, яка ставиться) показників. Узагальнення здійснюється з врахуванням усіх взаємозв’язків між розглянутими показниками (такі взаємозв’язки ми досліджували у першому розділі дисертаційної роботи). Можливе різне впорядкування інвестиційних проектів за пріоритетністю вибору залежно від критерію- мотиву, що використовується. Прийняте остаточне рішення на основі сформованого вирішального правила має відповідати поставленій меті.

Визначимо основні правила для ІПП (x1, …, x7).

Показник  х1 (NPV)  дозволяє отримати узагальнену характеристику результату інвестування, він має рекомендоване значення х1 > 0.

х2 – індекс рентабельності інвестицій (PІ) має нормативне значення  показника: х2 > 1.

х3 – показник внутрішньої норми прибутку (IRR), рекомендоване значення цього показника х3 WACC (WACC – середньозважена вартість капіталу).

Значення показника х4 модифікованої  внутрішньої норми прибутку (MIRR): х4 > WACC.

Показник х5 – дисконтний термін  окупності інвестиції (DPP), його значення: х5 ≥ ІС.

Обчислення показника х6, що визначає показник терміну окупності інвестицій (РР), що входить до традиційної групи показників,  його значення: х6 > ІС.

Коефіцієнт ефективності інвестицій (ARR) порівнюється (найчастіше) з коефіцієнтом рентабельності авансованого капіталу (Рк), який розраховується шляхом ділення загального чистого прибутку підприємства на загальну суму коштів, що авансовані в його діяльність (результат середнього балансу – нетто).

За умови відповідності рекомендованому значенню кожного із показників х1, х2, х3, х4, х5, х6, х7 кількість балів становитиме (по кожному показнику) 3 бали, в протилежному випадку – 1 бал.

Врахування показника ІПП (x1, …, x7) рекомендуємо здійснювати наступним чином. В залежності від того, який критерій ефективності інвестиційного проекту вибраний головним на підприємстві, можуть бути зроблені  діаметрально протилежні висновки. При цьому виникають протиріччя між критеріями різних груп: складовими показника МД(х1, ..., х5) та показника МТ(х6, х7). Зрозуміло, що такі протиріччя спричинені тим, що критерії показника МТ (х6, х7) – базуються на недисконтованих оцінках. Можна також передбачити й те, що деякі протиріччя можуть виникнути і в середині групи однорідних критеріїв. Дійсно, що стосується критеріїв РР і АRR, то вони є абсолютно незалежні один від одного, оскільки на підприємстві можуть встановлюватись різні порогові значення для даних критеріїв, тобто можливість виникнення протиріччя між ними не виключена.

Для прийняття мотивованого інвестиційного рішення необхідні додаткові процедури. А тому, беручи до уваги вищевикладене, а також якщо розглянути всі варіанти, отримаємо таблицю 1, яка визначає основний мотив вибору для реалізації найбільш ефективного інноваційного проекту.

Розглянувши усі варіанти, з урахуванням значень показників МД та МТ в балах, отримаємо таблицю 2, яка дає можливість мотивувати вибір того чи іншого інноваційного (інвестиційного) проекту ІП.

Використовуючи дані таблиці 2, отримаємо числовий вираз інтегрального мотиваційного показника щодо вибору та реалізації інноваційних проектів.

                          3 < ІП (x1,…, x7)    6.                                        (1)       

 

Таблиця 1

Числові значення основних мотивів вибору для реалізації інноваційних проектів

Взаємозв’язки між показниками

 

Значення ЕІП,

в балах

1. Якщо NPV > 0, то одночасно IRR > WACC і PI > 1;

3

2. Якщо NPV = 0, то одночасно IRR = WACC і PI =1.

2

3. Якщо NPV < 0, то одночасно IRR < WACC  і PI < 1;.

1

4. Якщо РР > ІС

3

5. Якщо РР < ІС

1

 

                                                                                         Таблиця 2

Формалізація мотиваційного механізму вибору для реалізації інноваційного проекту на машинобудівному підприємстві

Є мотив для реалізації інноваційного проекту

Мотив реалізації інноваційного проекту відсутній

Якщо ІП 3

Якщо ІП 6

 

Таким чином, запропонований  підхід дозволяє, на основі інтегрального мотиваційного показника ІП, визначити та оцінити основні мотиви вибору та реалізації того чи іншого інноваційного проекту. Отримане числове значення враховує усі можливості отримання різноманітних наслідків.