Економічні науки / 6. Маркетинг та Менеджмент

Студентка, Скалозуб А.О.

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля, Україна

 

Розвиток науково-технічного прогресу як передумова  вибору стратегії «блакитного океану»

 

Стратегія блакитного океану (англ. Blue Ocean Strategy) - стратегія бізнесу, описана Чан Кімом та Рене Моборн. Ця стратегія передбачає бурхливе зростання і високу прибутковість компаній, які можуть генерувати продуктивні бізнес - ідеї, створюючи попит, що не існував раніше, на новому ринку («блакитний океан»), де практично відсутні конкуренти, замість того, щоб конкурувати з безліччю конкурентів на малоприбуткових ринках («червоний океан»).

Червоні океани представляють собою відомий ринковий простір. Згідно з прийнятими правилами компанії намагаються перевершити один одного, щоб отримати право задовольняти як можна більшу частину наявного попиту. У міру посилення конкуренції на такому ринку перспективи зростання та отримання прибутку стають все більш сумнівними.

До «блакитних океанів» відносять всі галузі, яких зараз не існує, - ринковий простір, вільний від конкуренції. Тут попит створюється, а не є предметом запеклої боротьби й є достатньо можливостей для розвитку компанії.

Основною і, можливо, головною особливістю стратегії «блакитного океану» є те, що вона відкидає фундаментальний принцип традиційної стратегії: між перевагами і ціною повинен існувати компроміс. Стратегія зводиться до лавірування між унікальними достоїнствами та низькою ціною. Знижуючи витрати і, разом з тим, стаючи більш привабливою для споживачів, компанія може домогтися різкого збільшення цінності як для себе самої, так і для своїх клієнтів. Оскільки цінність для покупця складається з достоїнств продукту та його ціни, а цінність для компанії - з співвідношення витрат та ціни, стратегія «блакитного океану» формується тільки тоді, коли всі дії компанії, від яких залежать гідність продукту, ціна та витрати, коректно узгоджені [2] .

Основним інструментом стратегії «блакитного океану» є «стратегічна канва». Для побудови «стратегічної канви» компанії необхідно визначити ключові характеристики продуктів - своїх та конкурентів - є предметом конкуренції в рамках даної галузі. Також, компанія аналізує рівень пропозиції, одержуваного споживачем по кожному з факторів. Високий показник означає великі інвестиції в розвиток області конкретного фактора.

Після аналізу «стратегічної канви» та значення різних чинників конкуренції для різних компаній й для самих клієнтів, керівництву компанії пропонується подумати, які фактори конкуренції, прийняті в галузі, можна скасувати; які чинники конкуренції слід значно знизити в порівнянні з прийнятими в галузі стандартами, а які - підвищити і, нарешті, які чинники ніколи раніше не пропонувалися галуззю слід створити [3].

Відповівши на вище перелічені питання, керівництво компанії може зрозуміти, яким чином можна створити інновацію цінністю, як для споживачів, так і для самої компанії.

У наш час, коли з кожним днем з'являється все більше й більше нових технологій, найочевиднішим способом створити товар, що значно відрізняється від товару конкурентів, є застосування досягнень науки і техніки. Однак, виробництво товарів та послуг, що є досягненнями науково-технічного прогресу, як правило, вимагає великих фінансових витрат, що може стати непереборною перешкодою для багатьох компаній. З іншого боку, нове не завжди означає краще. Існують приклади, коли компанія, що виходить на ринок з абсолютно новим товаром, не отримує очікуваного попиту.

Як зауважують творці стратегії «блакитного океану», при розробці товару не слід захоплюватися тільки лише технічними інноваціями, забуваючи при цьому, що товар повинен нести практичну цінність для споживача, бути корисним та простим у використанні.

Що стосується витрат виробництва, то й тут нові технології можуть бути дуже корисні. Впровадження технічних нововведень на стадії виробництва може привести до значного зниження витрат за рахунок, наприклад, автоматизації виробництва, а отже зменшення витрат на заробітну плату персоналу. Зниження витрат на виробництво позитивно впливає на ціну товару (послуги) і, як наслідок, керівництво компанії отримує можливість зосередити зусилля на створенні товару, що не має аналогів, а не вибирати між його ціною і достоїнствами. Так само більш нові технологічні процеси часто є і більш екологічними, що може стати великим плюсом до іміджу компанії, а, отже, впливає на вибір споживачів.

Прагнення компаній до створення «блакитних океанів» має й іншу сторону. Великі корпорації часто не тільки використовують досягнення науки і техніки, а й мають науково-дослідні відділи та інвестують великі кошти в розробки, тим самим роблячи свій внесок у розвиток сучасних технологій.

Таким чином, можна зробити висновок, що компанії, які дотримуються стратегії «блакитного океану», позитивно впливають на науково-технічний прогрес.

Література:

1.                  Вільна енциклопедія маркетингу. [Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.marketopedia.ru/42-strategii-golubogo-okeana-v-chan-kim-r-moborn.html

2.                  Вusiness 2 people. [Електронний ресурс] Режим доступу: http://b2p.com.ua/2008/03/27/v-mechtax-o-golubyx-okeanax/