МАРКЕТИНГОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ НОВИХ ТРЕНДІВ

                                                                                   Москаленко О.О.

                                                                                   Ст. гр.. БС-08-б

Сьогодні достатньо складно задовольняти потреби споживачів. Щоб бути успішними, компанії мають випереджати своїх конкурентів у пошуку і формуванні споживчих уподобань. Актуальним стає не лише використання маркетингових досліджень у діяльності підприємств, а й передбачення і аналіз майбутніх тенденцій  і трендів, що, у свою чергу, встановлює коло завдань, які вирішуватиме саме кулхантинг.

Кулхантинг – новітній напрям маркетингових досліджень і, зважаючи на це, недостатньо вивчений. Найбільшого поширення кулхантинг здобув у США і західноєвропейських країнах, тоді як в Україні цей напрям лише починає впроваджуватись. На початку 2009 року в Україні засновано перше трендвотчингове агентство на базі відповідного відділу маркетингової агенції « IRS».

Мета статті. Вивчення особливостей кулхантингу, можливостей його використання в Україні, а також характер висвітлення деяких результатів досліджень трендвотчингових агенцій.

Виклад основного матеріалу. Маркетинг використовує багато інструментів, що дозволяють амбіційним гравцям на різних ринках тримати руку на пульсі, випереджати конкурентів, відрізнятися один від одного.

Одним з таких маркетингових інструментів і є кулхантинг. Інакше кажучи, спеціально організований пошук дійсно незвичайних ідей у реальному житті, або ж розшукування життєвих інсайтів, актуальних для найактивнішої, сучасної, впливової цільової аудиторії.

Кулхантери полюють за ідеями у найрізноманітніших сферах. Головним об’єктом « маркетингового полювання» виступають нові течії/напрями, що зароджуються у молодіжному середовищі.

Найчастіше під приціл кулхантерів потрапляє все, що пов’язане з поп – культурою: стиль вбрання, особливо вулична мода ( вульгарна), музика, а саме музичні напрями, поширені у молодіжному середовищі, кіно, телебачення, комп’ютерні ігри, мобільні технології.

Кулхантингові компанії – це різновид маркетингових агенцій, що займаються дослідженнями молодіжного сегмента у сфері поп – культури та інших модних новацій. Далі відбувається компіляція здобутих даних і формування звітів, в яких детально описують зростаючі і зникаючі тренди в молодіжній культурі, а також робляться прогнози стосовно розвитку майбутніх трендів. Після цього такі звіти продають компаніям, продукція яких спрямована на молодіжний сегмент ринку. Також кулхантингові компанії можуть виступати у ролі консультантів, послугами яких досить часто користуються найбільші світові корпорації.

Найуспішнішими кулхантинговими компаніями на сьогодні є « The youth conspiracy» і  «Look Look» [2].

За своєю сутністю кулхантинг – це особливі маркетингові дослідження в пошуках нових тенденцій, або так званих трендів. Звичайно ці дослідження спрямовані безпосередньо на глибоке вивчення ринку, з метою знайти особливі тенденції даного ринку. Кулхантери можуть за кілька років наперед визначити майбутню популярність деяких молодіжних тенденцій.

Яскравим прикладом такого передбачення може служити молодіжна культура емо. Коли цей напрям у молодіжному середовищі тільки зароджувався, кулхантингові відділи деяких великих виробників аксесуарів уже почали розробку продукції, яка зараз споживається тисячами шанувальників даної культури.

Оскільки кулхантинг відповідає на запитання – що зараз круто, то і результатом його застосування є створення ресурсу, котрий дозволяє збагатити бренд, продукт, рекламу, зробити їх надзвичайними. “Крутість” марки в інформаційно насиченому й економічно нестабільному світі є одним з основних «якорів» що прив’язує споживача до бренда і визначає його вибір за інших рівних цінових пропозицій.

Результати кулхантингу в Україні зараз дозволяють побачити головний вектор – що саме розглядається як «cool» тобто які саме цінності найвагоміші. Крутими здаються речі або явища, що дозволяють зробити щось важливе, на високому професійному рівні ( організувати концерти, фотографувати), відчути, або пережити щось справжнє, не бути профаном.

Вивченням як споживчих трендів, так і трендів у сфері маркетингу й реклами займається трендвочингова агенція «In Trends», яка входить до групи маркетингових агенцій «IRS group» і яка спеціалізується на моніторингу трендів. У ході досліджень ТОП – 10 « Україна 2009 – 2010: Тренди в маркетингу й рекламі» трендвотчингові агенції звернулися до українських експертів з маркетингу і реклами з метою з’ясувати ключові тенденції, з урахуванням яких буде розвиватися ринок найближчим часом[1].

У результаті дослідження були встановлені 12 базових трендів, котрі показали, що напрями, за якими слід рухатися сучасним фахівцям, не нові, але у зв’язку з наявною кризовою ситуацією ці тенденції стають більш затребуваними і набувають подекуди нового змісту.

1. Digital ageцифровий маркетинг і цифрова реклама сьогодні стають пріоритетними для багатьох учасників ринку.

2. Жага результату – актуалізація орієнтації на результат у своїй роботі, що різко підвищилася через кризову економічну ситуацію.

  3. Еко – символіка  - у першу чергу це « зелене» мислення, тобто прагнення жити в гармонії із природою і не завдавати шкоди довкіллю.

4. 1 – to – 1marketing – прагнення підвищувати рівень партнерських взаємин зі своїми клієнтами.

5. Раціональність – тренд має на увазі не тільки ефективне використання бюджетів та економію майже на всьому, але й мінімізацію будь – яких ризиків, відміну спонтанних рішень.

6. Базові цінності – тренд є споживчим і найбільш яскраво проявив себе у маркетингу за умов фінансової кризи.

7. Креативність, інновації.

8. Миттєве задоволення – маркетологи прагнуть до одержання миттєвих відзивів на запропоновані ідеї.

9. Формування лояльності – належить до персоналізованого маркетингу.

10. Вірусний і партизанський маркетинг.

11. Додаткова цінність – безперечною конкурентною перевагою є додаткові цінність товару.

12. Спостереження за змінами настрою свого споживача – важливо розмовляти зі споживачем його мовою і думати його категоріями та поняттями [3].

Висновки.

Отже можна зробити висновок, що в Україні повинно з’являтися більше кулхантингових агенцій, бо їх основним завданням є дослідження ринків споживачів з подальшим аналізом здобутої інформації для виявлення народжуваних трендів. Здійснюючи дослідження, кулхантингові агенції ретельно вивчатимуть споживчі уподобання. Адже головне завдання кулхантингу – це знаходження малопомітних виявів інтересу споживачів до того або іншого модного напряму.

Література

1.     Карпинська Ю. 2009 – 2010: Тренди у маркетингу та рекламі.

2.     Лепкина И. Внутрішнє нервування. – 2009

3.     [Електронний ресурс]. – режим доступу: http: //in trends. com. ua. / tag/ kulxanting. – заголовок екрану.