Економічні науки/6.Маркетинг і менеджмент

Аліна Томусяк

Студентка 4 курсу спеціальності Маркетинг ЧТЕІ КНТЕУ

Науковий керівникЛюбківська Г.В., ст. викл. кафедри товарознавства та маркетингу ЧТЕІ КНТЕУ, член Української асоціації маркетингу

Тенденції розвитку Інтернет-торгівлі  в Україні

Розглянуто переваги та недоліки розвитку ринку Інтернет-торгівлі в Україні, з’ясовано види товарів, які найчастіше купуються у мережі Інтернет, визначено основні завдання для подальшого розвитку Інтернет-торгівлі.

Формулювання цілей статті. У запропонованій статті ми ставимо за мету розглянути тенденції розвитку Інтернет-торгівлі в Україні, а також чинники, які посприяли поширенню цієї галузі, та асортимент товарів, найбільш придатних для збуту у цій мережі.

Історію розвитку Інтернет-послуг не можна назвати тривалою, адже ця галузь в Україні почала розвиватися не так давно. Щодо електронної комерції, то вона сьогодні перебуває на етапі розвитку, хоча варто відзначити, що вже розроблено багато різних систем і програм у цьому напрямку.

Без сумніву, електронна торгівля – досить позитивне і новітнє явище у житті суспільства. Людство невпинно просувається до інформаційної епохи, в якій економіка та бізнес стають електронними і здійснюються у мережі Іnternet. Винятком не є Україна. Адже електронна комерція здійснює суттєвий вплив на всі види економічної діяльності. При застосуванні інтернету відбувається економія витрат за рахунок скорочення обсягів посередниць­ких операцій та реклами. Електронна комерція також сприяє формуванню мережевих підприємств, електронних ринків, віртуальних торговельних мереж, зростає кількість працівників, які працюють дистанційно на цих електронних сегментах економіки.

Розбудова інформаційного суспільства в Україні вимагає прискорення процесів інформатизації всіх сфер виробничо-господарської діяльності, пришвидшення темпів створення національної інформаційної інфраструктури ринку електронних послуг, завдяки чому телекомунікації, апаратно-програмне забезпечення, автоматизовані інформаційні системи, глобальна мережа Іnternet, інформація та знання повинні стати основними засобами виробництва. У нинішній час високих технологій і  поширення глобальної мережі Інтернет, важко собі уявити життя без всесвітньої мережі [4, с.502]. Тому торгівля через Інтернет набуває все більшого і більшого розвитку. Слід також додати, що купувати товари через інтернет-магазин - дуже зручно ще й тому, що можна вибрати той товар, який необхідний, і за тією ціною, яка здається найбільш привабливою, і продавцеві не вдасться умовити покупця придбати товар, який йому по суті не потрібен.

Те, що ринок електронної торгівлі завоював українських споживачів, пояснюється  декількома причинами. По-перше, внаслідок відсутності посередників товар є дешевшим. По-друге, така покупка є зручною: не виходячи зі свого будинку чи робочого кабінету, через інтернет можна обійти віртуальні магазини, відсортувати за ціною їхні товари, вибрати й одержати через кілька днів по зазначеній адресі. Основними користувачами електронної торгівлі є люди з високим рівнем доходу, гарною освітою і активною споживчою поведінкою, тобто вони складають дуже привабливу цільову групу, що залучає нових продавців на віртуальний ринок.

Однак є і недоліки - товар не можна побачити наживо, потримати в руках, оцінити якість візуально, спробувати в дії і т.д. Зокрема, Верстяк А.В. зазначає у своєму дослідженні, що причинами недостатнього розвитку електронної комерції в Україні є також існуюча і до сьогоднішнього дня недовіра українських підприємств і потенційних покупців до можливостей електронної комерції, відсутність нормативно-правової бази, низька поширеність Інтернет-послуг у малих містах України [2, с.146]. Крім того, є група товарів (одяг, взуття, прикраси), що мало підходять для електронної торгівлі, споживачі рідко готові купити їх без примірки.

Утім, сьогодні навряд чи можна знайти сферу бізнесу, якої так чи інакше не торкнулася електронна торгівля. Усього в цій сфері, за словами експертів, працює близько 30 великих магазинів (які в добу відвідують біля тисячі відвідувачів) і понад півтори тисячі дрібних [1, с. 22-23 ].

За даними керівника проекта Vcene.ua Микити Алферова,  український ринок e-commerce зараз знаходиться в активній стадії розвитку. Незважаючи на економічні коливання в країні, за останні 5 років ринок виріс на 50-60%. Зараз його обсяг становить 450-460 мільйонів доларів, з них 300 мільйонів припадає на інтернет-магазини. Сьогодні в Україні зареєстровано близько 5000 електронних магазинів, з них реально працюючих - 1500, серед яких 70% продають техніку і електроніку. З 8,5 млн. аудиторії Уанету - 29% - це користувачі, які постійно роблять покупки в Інтернеті. Одним словом зростає відсоток онлайн-покупок, зростає кількість інтернет-магазинів і їх ассортимент [6].

У своїх товарних перевагах українські користувачі не особливо відрізняються від країн Євросоюзу чи Росії. Товари в ціновій категорії від 100 до 200 доларів є найбільш затребуваними українськими споживачами. Це, в першу чергу, мобільні телефони і комплектуючі, фотоапарати, електронні носії інформації. Ті інтернет-покупці, які раніше отримали позитивний досвід купівлі недорогого товару через мережу Інтернет, наважуються на замовлення в інтернет-магазині ціннішої продукції, наприклад, ноутбука, плазмового телевізора, дорогої відеокамери. Кількість таких покупців поступово збільшується. Це означає, що вже в найближчому майбутньому великі інтернет-магазини складуть конкуренцію реальним магазинам електроніки і побутової техніки. Як приклад, відомий монстр роздрібної торгівлі в Україні - "Фокстрот" - у світовій павутині не  входить навіть у десятку найбільших магазинів. А рейтинг найпопулярніших торгових онлайн-ресурсів очолює супермаркет Rozetka.

Сьогоднішні інтернет-магазини, звичайно ж, не порівняти з їх попередниками. Сучасні закони ведення інтернет-торгівлі, конкуренція між виробниками примушують власників інтернет-магазинів працювати над створенням якісного, конкурентоздатного, унікального онлайн-ресурсу. Саме тому за останні роки на українському ринку інтернет-магазинів з'явилися по-справжньому брендові, комерційно успішні проекти, які одним своїм існуванням підтвержують усю привабливість і перспективність цього виду бізнесу.

Лідерами серед категорій і груп товарів, що продаються через мережу, залишаються магазини електроніки, а також побутової техніки. За ними йдуть інтернет-магазини, які торгують книгами, CD - DVD -продукцією. Замикають трійку найпопулярніших серед населення категорій інтернет-комерції інтернет-магазини, які займаються наданням передоплачуваних послуг, - реалізують картки поповнення рахунку, здійснюють оплату послуг Інтернету, супутникового, кабельного телебачення.

Це були лідери споживчої активності в Інтернеті. Усі інші групи товарів, хоч і користуються не настільки високою популярністю, як вищеперелічені, без клієнтів не залишаються. Тут усе залежить від унікальності і привабливості дизайну інтернет-магазину, доступності і легкості здійснення замовлення, а також можливості надання потенційному клієнтові професійної консультації з приводу товару, який його цікавить.

Боротьба за відвідувачів сайтів йде у бік поліпшення якості послуг, що надаються, і це позитивна тенденція. Важливим чинником того, що, за останні роки в українському сегменті Інтернету стало більше якісних інтернет-магазинів є той факт, що до процесу розробки і просування інтернет-магазинів залучаються фахівці професійних веб-студій.

Найвідомішими Інтернет-магазинами, які користуються попитом, можна назвати „Мобитрейд", Tornadо, Rozetka (здійснюють продаж мобільних телефонів, комп’ютерної техніки), служби АП-hotels, Hotels.ua (онлайнове  бронювання готелів і апартаментів), „Комод" (магазин подарунків), „Квітка" (служба доставки квітів), компанії „Експрес", „Миротел", „NetAssіst" (телекомунікаційний бізнес), SaGo, Bookshop (поширення книг, касет і DVD), “Контакт” (салон торгових меблів), “Секунда’’ (продаж годинників), Asta (Інтернет-вітрина салону жіночого класичного одягу).

Результати дослідження, підготовленого компанією Appleton Mayer, засвідчують, що інформаційні технології в Україні стрімко розвиваються і українські споживачі вже оцінили переваги он-лайн торгівлі. Так, 71% респондентів заявили, що мають досвід здійснення он-лайн покупок. З них 66% здійснювали он-лайн покупки протягом останніх 3-6 місяців. http://www.appletonmayer.com

Інтернет-магазини в Україні мають певні особливості, які відрізняють їх від зарубіжних аналогів. На відміну від США та Європи,  де в список провідних онлайн-магазинів часто входять філіали реально існуючих, в Україні найбільшою популярністю користуються повноцінні віртуальні ресурси електронної комерції. Клієнтами інтернет-магазинів є переважно жителі великих міст. На Київ припадає близько 40% всіх покупців. За ним йдуть Донецьк (8%), Одеса (7%), Харків і Дніпропетровськ (по 6%), Львів (5%). Аудиторія всіх інших міст та регіонів представлена скромно і не перевищує 30%. Така ситуація пояснюється тим, що представництва онлайн-магазинів поки що існують лише у крупних містах. А доставка по Україні впливає на вартість покупки, що автоматично робить інтернет-шопінг менш привабливим [5].

У найближчому майбутньому експерти прогнозують процес структуризації ринку - в категоріях побутової техніки і електроніки з'являться декілька мега-проектів, великих інтернет-супермаркетів, які забезпечать пропозицією масового покупця. В той же час, свого клієнта не втратять і невеликі інтернет-магазини, які спеціалізуються на продажі дефіцитних унікальних товарів, які важко знайти на прилавках стандартних торговельних майданчиків.

Основними завданнями щодо розвитку національної скла­дової мережі Інтернет і забезпечення широкого доступу до неї в Україні є: створення в найкоротші терміни належних економічних, правових, технічних та інших умов для забезпечення широко­го доступу громадян в мережі Інтернет, забезпечення конституційних прав людини і громадяни­на на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації, свободу думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань, забезпечення державної підтримки розвитку інфраструк­тури надання інформаційних послуг через мережу Інтернет, створення умов для розвитку підприємницької діяльності і конкуренції у сфері використання каналів електронного зв'яз­ку, створення можливостей для задоволення на пільгових умо­вах потреб у послугах навчальних закладів, наукових установ і організацій, суспільних організацій, установ охорони здоров'я, удосконалення правового регулювання діяльності суб'єк­тів електронної економічної діяльності, виробництва, викори­стання, поширення та зберігання електронних інформаційних продуктів.

 

Література:

1.Бойко Н. Шопинг в паутине / Н.Бойко // Статус. Экономические известия. Донбасс. -  2007. - № 12 (19). - с. 22-23.

2. Верстяк А.В. Електронна комерція в Україні: стан розвитку / А.В.Верстяк // Матеріали XVII міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2007. – 272с.

3. Меджибовська Н.С. Електронна комерція / Н.С.Меджибовська: Навчальний посібник. З- К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 384с.

4. Плескач В.Л., Затонацька Т.Г. Електронна комерція / В.Л.Плескач, Т.Г. Затонацька: Підручник. – К.: Знання, 2007. – 535с.

5. http://www.ukrbiznes.com

6. Никита Алферов. Актуальные тенденции онлайн-торговли в Украине:

http://korrespondent.net