Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

К.е.н. ВоловикІ.А., Буштрук О.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

УПРАВЛІННЯ КОМАНДОЮ ПРОЕКТУ

 

Проектний підхід в управлінні є відносно новим для вітчизняних сільськогосподарських підприємств. В його основі – методично обґрунтована система інструментів менеджменту, яка дозволяє ефективно управляти часом, вартістю і якістю робіт для досягнення поставленої мети.

В аграрному бізнесі традиційно домінує операційний підхід до управління, який базується на циклічності виробничих процесів, сезонності робіт та певних критеріях ефективності менеджменту. В той же час, в багатьох розвинутих країнах все більшого розповсюдження набуває проектний менеджмент, в тому числі і в сільському господарстві. Його особливість полягає в тому, що операційний цикл підприємства можна розбити на окремі проекти з чітко визначеними параметрами: мета, рівень якості, тривалість, вартість (бюджет), виконавці (команда проекту). Завдяки спеціальним технологіям управління проектами (календарне планування, проектний аналіз, управління якістю, бюджетування, контроль за методом освоєного обсягу) забезпечується виконання робіт чітко в строки, в межах бюджету (або з економією), дотримуються вимоги щодо якості продукції, виключаються непродуктивні витрати тощо.

Проектна діяльність у сучасному світі нерозривно пов’язана з усіма сферами функціонування традиційного підприємства: у маркетингу – це  проекти маркетингових досліджень, рекламних акцій, виведення на ринок нових продуктів, завоювання нових ринків збуту; у збуті – проекти побудови  торговельно-збутової мережі. У контексті входження підприємств у ринкову сферу актуальними стають комплексні проекти їх реструктуризації з низкою субпроектів зі  зміни  профілю, спеціалізації, упровадження фінансового менеджменту, контролінгу тощо.

Для керування будь-яким проектом на період його здійснення створюється специфічна тимчасова  організаційна структура, очолювана керівником проекту. За формою команда проекту відображає існуючу організаційну структуру керування проектом, поділ функцій, обов’язків і відповідальність за прийняті рішення в процесі його реалізації.

Основний стратегічний фактор створення й діяльності проектної команди – реалізація проекту. Процес створення команди прийнято розглядати як утворення єдиного, цілісного колективу керівників, здатного ефективно досягати мети проекту.

Факторами, що визначають принципи формування команди проекту є:

1.                Специфіка проекту – визначає формальну структуру команди, рольовий склад, перелік знань умінь, навичок, якими повинні володіти члени команди

2.                Організаційно-культурне середовище.

3.                Особистий стиль взаємовідносин керівника із членами команди.

Відбір до проектної команди

Критеріями відбору звичайно виступають освіта, досвід роботи, медичні дані. Крім професійних вимог, необхідно враховувати такі якості: уміння працювати в групі; самостійність; бажання брати відповідальність за прийняті рішення; уміння приймати ризиковані рішення; працювати в умовах невизначеності; низький рівень конфліктності.

Специфіка управління командою полягає в тому, що вона не є традиційною організацією, відповідна організаційна форма повинна бути розроблена під конкретний проект.  У цілому організаційні структури управління проектами належать до гнучких, органічних структур управління.          Команда проекту має свій життєвий цикл, у якому можна виділити п’ять основних стадій: формування, спрацювання, функціонування, реорганізацію, розформування.

Сучасна концепція управління персоналом проекту полягає у підвищенні ролі особистості працівника, у необхідності врахування його мотиваційних установок, вмінні спрямовувати їх на вирішення завдань управління проектом.

Основна мета управління персоналом проекту полягає у забезпеченні досягнення ефективної реалізації проекту.

Однією з важливих функцій управління персоналом проекту є підбір та оцінка персоналу.

Методи оцінки персоналу поділяються на: прогностичний, практичний, імітаційний. Система управління командою не буде працювати ефективно, якщо не буде розроблена ефективна модель мотивації. Позитивним підходом до мотивації проектної команди є наступне:

1. Встановлення набору індивідуальних факторів мотивації.

2. Позитивний клімат в команді.

3. Можливість реалізації творчого потенціалу.

4. Чітке визначення цілей в роботі.

5. Винагорода за внесок в спільний результат.

6. Однакові можливості розвитку кар’єри.

Соціально – психологічні особливості управління персоналом

Під даними методами розуміють конкретні прийоми і способи дії на процес формування і розвитку самого колективу і окремих працівників. Розрізняють методи соціальні і психологічні.

Соціологічні методи дозволяють установити призначення і місце співробітників у колективі, виявити лідерів і забезпечити їх підтримку, забезпечити ефективні комунікації і вирішення конфліктів у колективі. Психологічні методи більше звернені на визначення типу особи, її темпераменту, характеру людини. Це дозволяє створити індивідуально орієнтовану систему мотивації до роботи в проектній команді.