Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

К.е.н., доцент Мельник Л.Л., Коваленко Р.В.

Дніпропетровський державний аграрний університет

Оптимізація управління оборотними активами як чинник зростання ефективності функціонування підприємства

 

В умовах загальної кризи фінансовий стан та інвестиційна діяльність як приватизованих, так і державних сільськогосподарських підприємств значно погіршилися. Вирішення проблем виходу аграрного сектору економіки України з кризи об’єктивно пов’язане з переводом систем управління сільськогосподарських підприємств на якісно новий рівень, що враховує ринкові умови і принципи господарювання. 

Вагомим резервом в напрямку покращення діяльності підприємств даної галузі є підвищення ефективності використання їх оборотного капіталу (активів), який займає значну питому вагу в структурі активів підприємств. Більшість вітчизняних підприємств не витримують жорстокої конкуренції, не досягають високого рівня доходності через нестачу обігових коштів, потоків оборотних засобів.

Проблема оцінки рівня забезпеченості підприємств оборотними засобами, джерел їх фінансування, визначення ефективності використання та їх якісного нормування дуже складна та актуальна з позиції прийняття стратегічних управлінських рішень на кожному підприємстві. Ритмічність, злагодженість і висока результативність роботи підприємства багато в чому залежать від його забезпеченості оборотними засобами. Так, нестача засобів, що авансуються на придбання матеріальних запасів, може привести до скорочення виробництва, невиконання виробничої програми.

Оборотні активи – це сукупність економічних благ, виражена у грошовій, матеріальній і нематеріальній формах, які залучаються в економічний процес діяльності суб’єкта господарювання у вигляді оборотного капіталу. Оборотним капіталом на кожному підприємстві оперують щоденно: закуповують сировину і матеріали, використовують їх у виробництві, відвантажують готову продукцію, отримують гроші від дебіторів. Важливість ефективного управління оборотними активами важко переоцінити. Нестача оборотного капіталу може паралізувати діяльність підприємства або погіршити його ліквідність, а надлишок означатиме, що частина капіталу не працює і не приносить прибутку.

Для управління оборотними активами сільськогосподарських підприємств необхідна достовірна інформація, яка забезпечується за допомогою економічного аналізу. Спочатку проводиться аналіз формування оборотних активів, а потім – аналіз його використання.

Формування оборотних засобів будь-якого підприємства пов’язане з трьома основними етапами його функціонування:

I етап – це процес початкового формування оборотних засобів (створення власного оборотного капіталу). Сформовані на цьому етапі оборотні засоби визначають потребу в так званому стартовому капіталі, рівень його ліквідності, швидкість обороту тощо.

II етап – це етап поповнення власного оборотного капіталу для підтримки безперервного процесу кругообігу. Цей етап формування оборотних засобів можна розглядати як постійний процес функціонування підприємства.

III етап – це здійснення операційної діяльності та проведення її диверсифікації, шляхом формування нових структурних одиниць тощо, за умови високої і зростаючої ринкової вартості підприємства.

Але для усіх етапів функціонування підприємства має діяти єдине правило: формуванню оборотних засобів має надаватися цілеспрямований характер з метою задоволення потреби в окремих видах та оптимізації їх складу, структури і джерел фінансування для забезпечення умов ефективної діяльності підприємства. Від раціонального формування оборотних засобів залежить не тільки платоспроможність підприємства, а й ефективність усієї його господарської діяльності.

Аналіз використання оборотних активів доцільно здійснювати в такій послідовності: на першому етапі аналізується структура та динаміка оборотних активів господарського товариства; на другому етапі вивчається динаміка оборотних активів в розрізі основних видів: запасів, сировини, матеріалів, готової продукції, дебіторської заборгованості, залишків грошових активів; на третьому етапі оцінюється оборотність оборотних активів на основі розрахунку показників тривалості обороту, коефіцієнта оборотності; на четвертому етапі визначаються потреби господарських товариств в  оборотних активах для здійснення майбутньої діяльності.

Управління оборотним капіталом сільськогосподарських підприємств пропонується будувати на основі визначення і підтримки раціонального обсягу і структури оборотного капіталу, джерел його фінансування, що забезпечуватимуть максимальні фінансові результати господарств, за допомогою використання помірної політики формування оборотного капіталу в сполученні з помірною політикою його фінансування, зосередження питань оперативного управління на регулюванні внутрішніх і зовнішніх грошових потоків операційного циклу для досягнення максимальної ефективності використання оборотного капіталу.

Дослідження даної теми показує, що на даний час не існує єдиного обґрунтованого підходу до розв’язання проблеми ефективності управління оборотними активами в умовах розвитку ринкових відносин. Різноманіття методів і моделей управління оборотними активами не завжди відображають можливі варіанти ситуацій і не завжди дозволяють використовувати готові рішення в діяльності підприємств при невизначеному політичному кліматі. Все це спонукає до формування нових завдань і пошуку їх рішення.