Економічні науки/Облік і аудит

Лаврухіна О.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М. Туган-Барановського, Україна

Еволюція бухгалтерського обліку з впровадженням інформаційних комп’ютерних технологій

Інформатизація та комп'ютеризація  в сучасному суспільстві набуває все більший розмах. Комп'ютери входять у все нові і нові сфери людської практики, трансформуючи при цьому не тільки окремі дії, а й людську діяльність в цілому. При взаємодії людини з новими інформаційними технологіями (комп'ютерами, програмним забезпеченням, новими видами засобів масової інформації) відбувається опосередкування діяльності новими знаковими системами і засобами.  У статті розглянуті актуальні питання, пов’язані з появою комп’ютерних форм бухгалтерського обліку в сучасному інформаційному суспільстві.

Розглядом цієї теми займалися такі автори як М.Ф. Кропивко, М.І. Козак, В.І. Похіленко, Н.В. Костяник, Д.М. Марченко, С.В. Івахненков та багато інших, які в своїх роботах дали об’єктивну характеристику форм обліку та їх розвитку від найпростіших до сучасних.

Метою статті є обґрунтування появи комп’ютерної форми бухгалтерського обліку, визначення характерних ознаки цієї форми та місце облікової інформації в економічному інформаційному просторі.

В ринкових умовах для ефективного розвитку будь-який субєкт господарювання – від приватного підприємця до державної корпорації – повинен мати оперативну інформацію про стан свого майна, рух грошових коштів, розрахунки з дебіторами та кредиторами, фактичний стан виробництва, результати діяльності та зміни у власному капіталі.

Звертаючись до історії форм обліку, можна сказати, що нові форми виникли у зв’язку з потребами, зумовленими значним розвитком торгівлі, промисловості, фінансового капіталу, збільшенням розмірів господарств і ускладненням їхньої діяльності та структури. Таким чином зявилися допоміжні книги, збільшилася кількість журналів, відбувся поділ обліку на синтетичний та аналітичний.

Монополізація виробництва наприкінці XIX ст., виникнення великих підприємств, посилення конкуренції призводять до появи форм обліку, які б забезпечували більшу його аналітичність та посилювали контрольні функції. Зявляються шахова, інтегральна форми обліку, логісмографія – система глибоко ієрархованих аналітичних рахунків.

На початку XX ст. вимоги щодо посилення аналітичності обліку, забезпечення порівнянності аналітичного  та синтетичного обліків викликали появу картково-ордерної  та картково-журнальної форм обліку.

С.В. Івахненков виділяє три чинники, які найбільше впливають на розвиток паперових форм обліку. Це необхідність швидкого розподілу праці між обліковими працівниками, необхідність ведення детального аналітичного обліку та необхідність швидкого одержання облікової інформації.

При традиційному паперовому ведені обліку регістр є матеріальним засобом, який відображає інформацію, згруповану на відповідних рахунках бухгалтерського обліку.

Із розвитком комп’ютерних технологій можливий перехід на безпаперові технології обліку, окремі елементи якого вже застосовуються на практиці – з’явилися магнітні карти, за допомогою яких здійснюються розрахунки, бази даних, в яких впорядковується інформація тощо.

Роль первинного документу залишається незмінною, незалежно від виду його представлення – паперовому або ж на машинному носії з електронним підписом уповноважених осіб.

На великих підприємствах автоматизація бухгалтерського обліку до впровадження персональних комп’ютерів здійснювалася централізовано, і з впровадженням мережевих технологій характер роботи бухгалтера суттєво змінився. Функції введення і контролю даних на машиних носіях, які за централізованої системи виконувались операторами, тепер виконуються бухгалтерами. Отже, навантаження на бухгалтера помітно збільшилося.

Основним чинником, який визначав появу та розповсюдження нових форм обліку,  є економічна обумовленість, розвиток економічних відносин у суспільстві, що відображає певною мірою бухгалтерський облік.

Безпрецедентне за масштабами опрацювання інформації викликало необхідність подальшого розвитку інформаційних технологій, які є технічним забезпеченням управлінських та бухгалтерських систем підприємства.

Оскільки структура та зміст форм бухгалтерського обліку мають задовольняти потреби користувачів облікової інформації, виникла потреба у такій формі обліку, регістри якої здатні накопичувати, систематизувати та видавати її для подальшого сприйняття та аналізу.

Важливим компонентом системи моделей подання та інтерпретації облікових даних, які використовуються у створенні компютерних систем бухгалтерського обліку,  є модель документування, що в них використовується. Вона визначає правила формування, зберігання, інтерпретації й обробки документів.

Деякі поширені програмні системи  дозволяють побудувати порядок обробки документів на основі повної моделі документування. Основною перевагою такої моделі є те, що вона забезпечує взаємодію електронних копій документів. Базовими елементами є документ разом з набором унікальних звязків з іншими документами, які використовуються в системі управління. Бухгалтерські проводки тут є вторинною інформацією. Отже, рахунки та проводки може бути звільнено від невластивого їм технологічного навантаження, яке є в системах із домінуючим принципом подвійного запису.

Проблема правильної оцінки матеріальних цінностей, витрат і зобовязань завжди була однією з ключових у бухгалтерському обліку.  В умовах комп’ютеризації обліку є можливість відображати багатоваріантні оцінки, орієнтуватися в різних властивостях об’єкта. Справді, сучасні комп’ютерні програми бухгалтерського обліку мають кілька унікальних можливостей для здійснення оцінки. Насамперед, є можливість зберігати для одного об’єкта аналітичного обліку кілька реквізитів-ознак, які дають йому різнобічну характеристику.

На складання звітності, як обовязкової, так і управлінської, в умовах ведення паперового обліку витрачається досить багато часу. Саме тому підприємці часто не можуть вчасно отримати звіти, які є основними носіями інформації для прийняття управлінських рішень, на їх отримання витрачається значна кількість часу та зусиль облікових працівників. Автоматизований облік відкрив перед обліковцями та керівниками доволі широкі можливості щодо оперативності та якості складання звітності. Сьогодні ринок бухгалтерських програм майже повністю задовольняє потреби бухгалтерів із формування звітності. Про це свідчать проведені дослідження найбільш поширених програм бухгалтерського обліку щодо можливості складання всіх видів звітності на підприємстві. На сьогодні існує великий вибір бухгалтерських програм, таких як «1C: Бухгалтерія», «Парус-Підприємство», «Акцент» та багато інших.

Становлення ринкових відносин в Україні сприяло створенню значної кількості малих і середніх підприємств, реструктуризації великих у результаті роздержавлення, що розширило сферу ведення бухгалтерського обліку та застосування засобів його автоматизації. Останнім часом на ринку програмних засобів автоматизації обліку є те, що:

¾  автоматизація обліку здійснюється локально і як складова інтегрованих систем автоматизації управління підприємствами;

¾  рівень автоматизації обробки облікової інформації найвищий порівняно з рівнем автоматизації обробки інформації інших функцій управління;

¾  успішність впровадження значно вища порівняно з іншими підсистемами управління.

Можна зробити висновки, що функціональність різних систем автоматизованого обліку досягла досить високого рівня. Але питання визначення форми бухгалтерського обліку в умовах його компютеризації є недостатньо вивченим, потребують теоретичного та методичного осмислення. Оскільки форма і зміст облікових реєстрів, їхнє розміщення та взаємозв’язок, способи та технічні засоби запису господарських операцій у відповідні регістри є визначальними ознаками форми бухгалтерського обліку, то комп’ютерна форма обліку може бути класифікована як нова форма обліку, яка повністю задовольняє потреби обліковців та відкриває перед ними широкі можливості щодо оперативності та якості складання звітності.

Література:

1.     Ш. Д. Махмудова Роль информационных технологий в развитии современной науки //Телекоммуникации и информатизация образования – 2006, - № 2, с. 111

2.     Н.В. Костяник Розвиток форм обліку з використанням інформаційних компютерних технологій // Актуальні проблеми економіки – 2009, - №8, с.259-265

3.     Д.М. Марченко Автоматизація бухгалтерського обліку як джерело зростання його ефективності//Актуальні проблеми економіки – 2009, -№6, с.248-254

4.     Івахненков С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту: Навч. посіб. – 4-е вид., випр.. і доп. – К.:Знання,2008. – 343с.