Економічні науки/7.Облік і аудит

студентка Холявка Я. А.

викладач Сабіна Н.Ю.

Донецький державний університет управління, Україна

Особливості податкового обліку запасів в системі «1С:Бухгалтерія 8 для України»

Кожна із комп’ютерних управлінських систем має свої функціональні особливості та відмінності при реалізації управлінських задач.  Платформа 1С: Підприємство 8 була створена з врахуванням 6-річного досвіду застосування системи програм «1С:Підприємство 7.7», яку використовують десятки тисяч підприємств. Не дивлячись на значні зміни, нова восьма версія зберегла ідеологічну єдність з попередніми версіями [1].

Метою дослідження є розгляд та аналіз практики організації ведення податкового обліку операцій із запасами при використанні «1С:Підприємство версії 8».

Для обліку активів і зобов'язань, відображення господарських операцій в податковому обліку з податку на прибуток, відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», основним обліковим механізмом у типовій конфігурації є план рахунків податкового обліку. Крім того, також використовується допоміжний функціонал - паралельні регістри накопичення.
Вся інформація для заповнення «Декларації про прибуток» вибирається з податкового плану рахунків.

У податковому плані рахунків облік запасів ведеться на субрахунках рахунка «ЗО» (Запаси та обладнання), виділених для відображення особливості податкового обліку окремих видів запасів: ЗА (запаси); О (обладнання); ТП (товари передані); ТР (товари в роздрібній торгівлі в торгових точках, що ведуть облік товарів за ціною продажу).

Під запасами маються на увазі матеріали, товари в оптовій і роздрібній торгівлі (в торгових точках, що ведуть облік товарів за ціною придбання), малоцінні та швидкозношувані предмети, виробничі запаси, що знаходяться в незавершеному виробництві, малоцінні необоротні матеріальні активи з кількісним обліком.

При веденні автоматизованого обліку запасів для цілей розрахунку їх приросту / убутку використовуються спеціалізовані регістри накопичення. Саме на підставі записів у таких регістрах формуються проведення за рахунками податкового плану рахунків. Для податкового обліку запасів використовуються такі регістри накопичення: партії товарів на складах (податковий облік), партії товарів передані (податковий облік), товари у НТТ у продажних цінах (податковий облік).

Придбання запасів  починається із заповнення документа «Надходження товарів і послуг», за допомогою якого оприбутковуємо запаси. Щоб відобразити цю операцію в податковому обліку, не потрібно заповнювати особливий документ, так як у типовій конфігурації бухгалтерський та податковий облік ведуться паралельно, за допомогою одних і тих самих документів. Бухгалтер може самостійно управляти відображенням операцій у різних видах обліку. Для цього йому достатньо у формі первинного документа увімкнути або вимкнути прапорець «Відобразити в податковому обліку».
У конфігурації в документах прибуткування запасів є можливість вибору податкового призначення для кожної позиції товарно-матеріальних цінностей (запасів), що дозволяє прибуткувати запаси з різними видами податкового призначення в одному документі. 

Якщо підприємство придбало запаси, то в кінці звітного податкового періоду воно може включити витрати на їх придбання до складу валових витрат у податковому обліку і відобразити таку суму в Декларації про прибуток підприємства.

Якщо такі запаси на кінець звітного податкового періоду залишаються на обліку підприємства, то їх вартість відображається у складі валового доходу і, таким чином, понесені і визнані валові витрати не впливають на визначення об'єкта оподаткування. Тобто в результаті перерахунку валові витрати, визнані за першою подією, «нейтралізуються» до моменту їх фактичного вибуття валовими доходами, що виникли в результаті приросту запасів.

Так що, поки на обліку підприємства залишається частина невикористаних протягом звітного періоду запасів, їх вартість включається до складу валового доходу  фактично зменшуючи суму валових витрат. А як тільки запаси будуть використані (списані, реалізовані), вартість таких запасів уже не буде в складі доходів, відповідно не впливаючи на суму ВР[2,3].

При розробленні нової платформи системи «1С:Підприємство» основний наголос зроблено на підвищенні надійності роботи, продуктивності, масштабності та на вдосконаленні засобів швидкого розроблення прикладних рішень: конфігурацій. Але найголовніше – програма стала зручніша в роботі з податковим обліком. Тепер бухгалтерський і податковий облік можна вести одночасно, що скорочує витрати часу та збільшує продуктивність роботи. Всі зміни, які відбуваються з запасами на підприємстві автоматично відображаються наприкінці періоду у звіті «Декларація про прибуток» у статі валові доходи та витрати, що спрощує податковий облік та зменшує ймовірність помилок в ньому.

Список використаних джерел

1.                 Васьковська  М. С.   Особливості організації обліку запасів в комп’ютерній управлінській  системі «1С:Підприємство 8.1»/ М. С.  Васьковська // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vchnu_ekon/2009_6_2/090-094.pdf

2.                 Податковий облік запасів у системі «1С: Бухгалтерія 8 для України» // [Електронний ресурс]: Режим доступу: http://www.zvit.net/archives/1337

3.                 Податковий облік запасів /Автоматично з Дт-Кт // [Електронний ресурс]:Режим доступу: http://www.dtkt.com.ua/show/4cid0808.html