Гріщенко І.В., Польовик А.С., Польовик Я.С.

 

«Проблеми державного фінансового контролю»

 

Розкрито суть та роль державного фінансового контролю для забезпечення ефективного використання фінансових ресурсів держави. Досліджено основні проблеми та необхідність вдосконалення системи фінансового контролю в Україні.

 Ключові слова: фінансовий контроль, державний фінансовий контроль, органи фінансового контролю, Державна контрольно-ревізійна служба.

Постановка проблеми. Будь-який процес, навіть стабільний і налагоджений, вимагає проведення контролю за його реалізацією. Державний фінансовий контроль є важливою функцією держави, за допомогою якої забезпечуються нормальні умови для функціонування фінансової системи. Потреба у дієвій системі державного контролю зумовлена необхідністю забезпечення формування та використання фінансових ресурсів держави для її функцій. Складні економічні процеси й наслідки світової фінансової кризи показали необхідність удосконалення фінансового контролю.

Сьогодні доволі важливим і актуальним є питання розбудови і становлення цілісної системи державного фінансового контролю в Україні, без вирішення якого неможливо усунути прорахунки в управлінні економікою, недоліків у фінансовій практиці, розкраданню майна, і особливо державного.

Метою статті є висвітлення сутності державного фінансового контролю, його необхідності та напрями розвитку в Україні.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Питання фінансового контролю досліджувалось багатьма українськими економістами: О.П. Зварич, О.Т.Колодій, С.О.Булгакова, О.Д.Василик. У той же час проблеми державного фінансового контролю залишаються недостатньо висвітленими. В економічній літературі майже відсутні науково обґрунтовані методологічні та методичні підходи щодо удосконалення форм і методів державного контролю.

Виклад основного матеріалу. Державний фінансовий контроль — комплекс цілеспрямованих заходів органів, їх підрозділів чи службових осіб, які здійснюють державний фінансовий контроль у межах повноважень, встановлених законодавством України, з метою упередження, виявлення та припинення фінансових правопорушень на підконтрольному об'єкті щодо його фінансово-господарської діяльності, а також забезпечення законності, фінансової дисципліни та ефективності формування і витрачання коштів, у тому числі бюджетних, та інших активів у процесі володіння, розпорядження, використання і відчуження державного майна, відшкодування збитків та встановлення міри відповідальності у разі порушення фінансового, у тому числі бюджетного,законодавства[2, с.76].

Метою державного фінансового контролю є виявлення відхилень від прийнятих норм та стандартів, порушень принципів законності, ефективності і економії витрачання матеріальних ресурсів на найбільш ранній стадії для того, щоб мати можливість вжити коригувальних заходів, а в окремих випадках — притягти винних до відповідальності, отримати компенсацію за заподіяну шкоду або здійснити заходи щодо запобігання або скорочення подібних порушень у майбутньому[1, с.35].

Наслідком безсистемності у правовому полі стала розбалансована система органів, що забезпечують державний фінансовий контроль та аудит. Діяльність державних органів, що здійснюють контрольні, контрольно-ревізійні, наглядові і фіскальні дії щодо бюджетних коштів регламентується окремими спеціальними законами і нормативно-правовими актами.

Сучасні тенденції в українському суспільстві зумовлюють необхідність вирішення важливого питання – удосконалення організації фінансового контролю, оскільки офіційні дані Державної контрольно-ревізійної служби свідчать про масові правопорушення(рис.1).

 

Рис.1. Дані про перевірені бюджетні установи, у яких виявлено фінансові порушення за 2003-2010 рр.

 

Треба наголосити, що фінансово-бюджетна дисципліна погіршується переважно у діяльності бюджетних установ, про що свідчать результати комплексного аналізу відповідних показників. Абсолютні показники кількості перевірок бюджетних установ та виявлених в них фінансових порушень за 2003-2010 рр. мають тенденцію до зменшення. При цьому питома вага бюджетних установ, у яких виявляють фінансові порушення, щороку збільшується.

Існує також проблема відсутності системності контролю, тобто відповідності попереднього, поточного і наступного контролю. Нині фінансовий    контроль з боку органів ДКРС має каральний і виховний характер, але не має превентивного характеру щодо запобігання порушенням бюджетної дисципліни та зловживанням у фінансово-бюджетній сфері[3, с.265].

Важливим є також кадрові питання органів ДКРС, де у зв’язку з економією бюджетних коштів спостерігається неукомплектованість ревізійного апарату.

До основних вад сучасної системи державного контролю можна віднести такі:

-         переважна більшість контрольно-ревізійних процедур має фіскальний характер;

-         переважання заходів подальшого (наступного) контролю;

-         низький рівень дієвості механізму адміністративних стягнень;

-         зростання фінансових порушень у сфері використання бюджетних коштів;

-         неврегульованість діяльності та перетин функцій суб’єктів фінансового контролю.

Зростання порушень свідчить не тільки про необхідність посилення контролю, а також вказує на те, що економічний механізм господарювання є недосконалим. Це сприяє скоєнню злочинів[2, с.78].

На нашу думку, основними джерелами забезпечення ефективності державного фінансового контролю є:

1)     зростання обсягів надходжень до бюджету, економія бюджетних коштів внаслідок здійснення державного фінансового контролю;

2)     скорочення витрат, виробничих та інших ресурсів на проведення державного фінансового контролю;

Висновок. Розглянувши стан фінансового контролю в Україні, можна дійти висновку про недооцінку ролі фінансового контролю в Україні для забезпечення фінансової дисципліни у державі. Такий стан призводить до значних фінансових порушень, які мають тенденцію до зростання. Вирішення цих проблем буде досягнуте лише завдяки розробленій стратегії удосконалення.

Література:

1.     Милятинська Л.В. Державний фінансовий контроль: проблеми та перспективи розвитку//Економіка. – 2010. - №11. – с.33-39

2.     Дмитренко Г.В. Проблеми удосконалення державного фінансового контролю//Економіка і держава. – 2009. - №7. – с.76-79

3.     Скоропад І.С. Державний фінансовий контроль в Україні: проблеми та шляхи реформування//Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. - №21. – с.263-268