Економіка \ Облік і аудит

 

Булатова А.В.

Науковий керівник:  Настенко М.М.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ВПРОВАДЖЕННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ЗВІТНОСТІ НА ПІДПРИЄМСТВАХ

Складання звітності підприємств є завершальним етапом облікового циклу підприємства. Вона є важливим джерелом інформації для прийняття різноманітних рішень як на внутрішньому, так і на зовнішньому рівнях. Так, дані фінансової та статистичної звітності дозволяють державі аналізувати та планувати розвиток країни в цілому та кожної галузі або регіону, дані податкової звітності та звітності до державних фондах соціального страхування потрібні для перевірки правильності і своєчасності сплати податків та внесків. З метою спрощення процедури подання і подальшої обробки зазначених видів звітності в Україні було запроваджено електронну звітність. Потрібно зазначити, що представники бізнесових структур близького і дальнього зарубіжжя, Європи, США, Канади, Австралії вже роками подають звітність через мережу Інтернет. Все більше і українських респондентів переконуються в перевагах подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку, але нажаль також існують і недоліки електронної звітності.[ 1.]

Питання про подання електронної звітності висвітлювали у своїх працях Яшан М.А., Шуляренко С.М, Бутинець Ф.Ф., Очеретько Л.М., Стужук Т.М., Багрова В.Н., Рябик Т.Д. та інші.

На сьогоднішній день багато уваги науковців присвячено питанням законодавчого забезпечення подання електронної звітності особливо до органів Податкової служби (ДПС) України.

Електронну звітність приймають наступні органи:

-         Державно податкова адміністрація України (ДПАУ);

-         Пенсійний фонд України (ПФУ);

-         Державний комітет статистики України (Держкомстат);

-         Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України (ФСС з ТВП);

-         Державний центр зайнятості;

-         Фонд соціального страхування (ФСС) від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України;

-         Інші органи.

Подання електронної звітності означає, що звітність буде сформована за допомогою спеціальної комп’ютерної програми, підписана ключами електронного цифрового підпису (ЕЦП), завантажена у файл спеціального формату, який потім необхідно відправити електронною поштою та отримати відповідь від відповідних органів про прийняття. Отже, очевидні наступні переваги електронного способу звітування для підприємств:

1)     Звітність, надіслана до державних органів електронної поштою не потребує дублювання на паперових носіях, а також зберігання;

2)     При подачі звітності в електронному вигляді економиться робочий час бухгалтерів, а також кошти на придбання бланків звітних документів;

3)     Не потрібно витрачати час в чергах у податкових інспекціях, фондах, органах статистики;

4)     Гарантується автоматична перевірка підготовлених документів на наявність арифметичних помилок;

5)     Для звітності з ПДВ суттєво скорочується термін проведення перевірки правомірності заявлених щодо відшкодування сум ПДВ та забезпечення своєчасного їх відшкодування платнику податку.

Також існує ще й інша «сторона медалі» - негативні  фактори, які впливають

на впровадження електронної звітності, до них належать:

-         Соціально-психологічні фактори, звички бухгалтерів до більш традиційного способу подання звітності, їх страх перед невідомістю (нове програмне забезпечення, шифрування підписів і печатка підприємства);

-         Небажання витрачати зайві гроші та час, або просто їх відсутність.

Вплив зазначених факторів можна значно знизити та ліквідувати, якщо керівництво та бухгалтери підприємств отримають вичерпну інформацію про переваги подання електронної звітності, повний перелік дій для переходу на електронну звітність та вартість такого переходу.

Отже, на нашу електронна звітність значно полегшує роботу бухгалтерів та гарантує автоматичну перевірку документів на виявлення помилок. Але на сьогоднішній день більшість бухгалтерів застосовують традиційний спосіб подання звітності і їм дуже складно звикнути до нового програмного забезпечення, шифрування підписів та печатки підприємства, тому керівники підприємств зі своєї сторони повинні забезпечити їх необхідною інформацією про перелік дій переходу на електронну звітність.

 

Література:

1. Бутинець Ф.Ф., Бондар В. П., Канурна З.Ф. Звітність підприємства: Навч. Посібник / Ф. Ф. Бутинець (ред.), Н.А.Остапюк  (ред.). – 2 вид., перероб. І доп. – Житомир : ЖДТУ, 2005. – 427с.

2. Закон України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.2003 р. №852-ІV.

3. Пантелеєв В.П.  Еволюція визначення «Податкова звітність» / «Звітність за податками» /В.П. Пантелеєв // Сталий розвиток економіки, Всеукраїнський науково-виробничий журналчувати .

4. Очеретько Л.М., Козицький А.С. Проблеми впровадження електронної звітності підприємств / Л.М. Очеретько,  А.С. Козицький  // Економічний простір – 2010 - №38. – С.126-132.

5. Шуляренко С.М., Шкурко Є. Л. Запровадження електронної звітності на підприємствах України .