Экономические науки/7. Учет и аудит

К.е.н., доц. Яковишина Н.А., Ісайко Н.С., Яворська А.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблеми та перспективи розвитку бухгалтерського обліку в бюджетних установах у контексті довгострокової Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку на 2007-2015 роки

         Сьогодні Україна співпрацює з міжнародними організаціями, фінансовими установами, взаємодіє з фондовими, валютними, інвестиційними ринками, тому постає потреба у відкритості та прозорості інформації з питань бухгалтерського обліку в контексті найважливіших економічних питань. Реформування системи бухгалтерського обліку бюджетних установ обумовлено Стратегією модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2007 №34.

         Дослідженням актуальних питань бухгалтерського обліку в бюджетних установах займаються такі вчені та практики, як Атамас П.Й., Джога Р.Т., Канаєва Т.В., Рудченко Ю.С., Свірко С.В., Сушко Н.І., Ткаченко І.Т., Чечуліна О.О. та інші. Однак система бухгалтерського обліку в державному секторі, зокрема в бюджетних установах, не є ідеальною і вимагає подальшого дослідження та реформування, що зумовлює актуальність даного питання та вирішення деяких проблем.

         Метою даної статті є виявлення основних проблем, недоліків у системі бухгалтерського обліку в бюджетних установах та пошук резервів виконання завдань на шляху реформування сучасної системи бухгалтерського обліку в бюджетних установах.        

         Серед проблем і недоліків у системі бухгалтерського обліку в бюджетних установах необхідно виділити такі:

-         відсутність у законодавстві єдиної методології відображення в бухгалтерському обліку операцій суб’єктів державного сектору, що не дозволяє отримувати повну, достовірну, прозору та зіставну інформацію про фінансовий стан держави;

-         звітність про виконання бюджетів консолідується по вертикалі Державного казначейства та вертикалі головних розпорядників бюджетних коштів паралельно. Це призводить до того, що окремі потоки інформації дублюються, у зв’язку із чим збільшуються витрати бюджету для обробки інформації;

-         відсутність нормативного регулювання питань організації діяльності бухгалтерських служб бюджетних установ та головних бухгалтерів. Організація бухгалтерського обліку в розпорядників бюджетних коштів потребує удосконалення і уніфікації, оскільки існують відмінності в організаційній структурі бухгалтерських служб та процедурі документообігу, автоматизація облікових операцій (використовується різне програмне забезпечення, а в окремих службах відсутня взагалі). Усе це ускладнює не лише отримання консолідованої звітності, але й обмін інформацією між учасниками бюджетного процесу.

         Вищезазначені проблеми системи бухгалтерського обліку в бюджетних установах і стали передумовами реформування бухгалтерського обліку.

         З метою вирішення цих проблем передбачається виконання наступних завдань:

-         розробка та впровадження національних стандартів бухгалтерського обліку в бюджетних установах, з урахуванням вимог міжнародних стандартів;

-         створення єдиного плану рахунків бухгалтерського обліку, що гармонізував би з бюджетною класифікацією, яка відповідає статистиці державних фінансів 2001 року;

-         удосконалення методів складання та консолідації звітності з використанням сучасних інформаційних систем;

-         впровадження єдиних підходів до організації бухгалтерських служб бюджетних установ;

-         посилення контролю ДКУ за дотриманням єдиних правил ведення бухгалтерського обліку і складання звітності розпорядниками бюджетних коштів;

-         створення інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління державними фінансами на базі єдиного плану рахунків та національних стандартів бухгалтерського обліку в бюджетних установах.

Одним із перших кроків у процесі удосконалення національного бухгалтерського обліку було визначення суб’єктів обліку та звітності бюджетних установ.

Згідно із затвердженою Стратегією суб’єктами бухгалтерського обліку в державному секторі України є:

-         Міністерство фінансів України, що забезпечує проведення державної політики у сфері бухгалтерського обліку;

-         Державне казначейство України (налічує близько 700 установ);

-         розпорядники бюджетних коштів (63 тис. установ);

-         Пенсійний фонд (понад 800 установ);

-         інші державні цільові фонди (понад 1,5 тис. установ), які забезпечують ведення бухгалтерського обліку.

У процесі реформування бухгалтерського обліку особлива увага приділяється питанню створення та запровадження єдиного плану рахунків бухгалтерського обліку в бюджетних установах. Сьогодні в державному секторі України використовується кілька планів рахунків, зокрема:

1. План рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів (використовується ДКУ);

2. План  рахунків бухгалтерського обліку виконання кошторисів розпорядників бюджетних коштів (використовується всіма розпорядниками бюджетних коштів).

         Єдиний план рахунків повинен бути гармонізований із бюджетною класифікацією, будуватись на методі нарахувань і забезпечувати формування національних рахунків.

Застосування єдиного плану рахунків у державному секторі в єдиній інформацій обліковій системі забезпечить транспарентність (відкритість) облікових процесів, прозору консолідацію інформації.

При реформуванні бухгалтерського обліку в бюджетних установах за основу прийнято міжнародні стандарти бухгалтерського обліку для державного сектору. На сьогоднішній день в міжнародній практиці для ведення бухгалтерського обліку та складання звітності в бюджетних установах використовується 31 стандарт бухгалтерського обліку та звітності в державному секторі. На українську мову перекладено лише 26 міжнародних стандартів. Відсутність перекладу 5 міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в бюджетних установах («Сільське господарство», «Фінансові інструменти: розкриття та подання», «Фінансові інструменти: визнання та оцінка», «Фінансові інструменти: розкриття інформації», «Нематеріальні активи») ускладнює роботу над розробкою національних стандартів бухгалтерського обліку та звітності та уповільнює реалізацію реформи.

         Відповідно до Стратегії планується розробити та затвердити 24 національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в бюджетних установах. Розробка П(с)БО в бюджетних установах здійснюється ДКУ спільно з Мінфіном. Протягом 2009-2010 років затверджено 12 національних положень: 3 стандарти фінансової звітності та 9 стандартів бухгалтерського обліку.

         До кінця 2011 року планується розробити та затвердити ще 12 стандартів бухгалтерського обліку та звітності (5 стандартів фінансової звітності та 7 стандартів бухгалтерського обліку). 

         Стосовно бюджетної класифікації необхідно зазначити, що прийняття в 1998 році чинної бюджетної класифікації було позитивним кроком у процесі становлення бюджетної системи України. Однак діюча класифікація не відповідає вимогам Статистики державних фінансів 2001 року, яка орієнтована на запровадження обліку за методом нарахувань.  

         Державним казначейством розроблено проект Економічної класифікації видатків, яка відповідає статистиці державних фінансів 2001 року (GFS 2001).

         Перспективами реалізації реформи бухгалтерського обліку в державному є:

-         гармонізація законодавства України з питань бухгалтерського обліку та звітності з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку для державного сектора;

-         удосконалення системи управління державними фінансами;

-         забезпечення відкритості даних фінансової звітності в державному секторі та можливість їх співставлення з аналогічними даними інших країн. 

Необхідно відмітити, що 2011 рік є досить значущим в ході реформи бухгалтерського обліку, до кінця якого заплановано здійснити великий обсяг завдань, що є важливими не лише для успішної реалізації реформи бухгалтерського обліку.

Таким чином, результатом виконання поставлених завдань мають бути: національні стандарти бухгалтерського обліку та фінансової звітності; єдиний план рахунків бухгалтерського обліку; нова економічна класифікація видатків. Для успішного та своєчасного виконання поставлених завдань потрібно докласти максимальних зусиль.  

Литература:

1.     Стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України №34 від 16 січня 2007 р.

2.     Кузьмінський Ю.А. Методологія бухгалтерського обліку в контексті реформування / Ю.А. Кузьмінський, М.Є. Кочубей // Фінанси України – 2006. – №8. – С. 59-63;

3.     Литвиненко Л. Модернізація системи бухгалтерського обліку в державному секторі як складова Програми економічних реформ / Л. Литвиненко // Казна України – 2011. – №3. – С. 16-18.

4.     Сушко Н. Кроки на шляху реформування бухобліку в державному секторі / Н. Сушко // Баланс-Бюджет – 2011. – №33(340). – С. 23-29.

5.     Яремко І.Й. Адаптація облікової системи умов сучасної економіки / І.Й. Яремко // Фінанси України – 2006. – №8. – С. 146-152.