Экономические науки/7.Учет и аудит.

 

Балибюк І.В., Денисюк О.М.,

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Місце та роль аудиту фінансових результатів в процесі проведення стратегічного аналізу підприємства

 

Ключові слова: фінансові результати, стратегічний аналіз, аудит, ефективність, планування, методи аналізу, прибутковість, рентабельність.

 

Постановка проблеми. Зміна пріоритетів та прагнення вітчизняних підприємств виходу на нові рівні управління вимагає від керівного складу зміни не лише стилю, а й самих методів управління. При цьому ці методи управління повинні бути гнучкими, аби в разі необхідності своєчасно зреагувати на зміну рівня впливу ринкових та внутрішньовиробничих чинників. Забезпечити ці методи управління може стратегічний менеджмент шляхом здійснення стратегічного аналізу.

Рівень застосування стратегічного аналізу на вітчизняних підприємствах досить низький, однак його можна підвищити за рахунок виокремлення факторів внутрішнього середовища, таких як фінансовий стан та конкурентний потенціал. Які в свою чергу формуються за рахунок рівня величини фінансового результату. Однак без проведення аналізу та аудиту фінансових результатів буде важко сформувати подальші дії та розробляти стратегічні плани.

Аналіз останніх публікацій та досліджень. Питання організації та проведення аудиту фінансових результатів є предметом дослідження багатьох вітчизняних науковців, серед яких М.І. Бондар [2], Г.М. Давидов [1], Н.О. Бондаренко [3], В.О. Костюкова [4] та інші. Не дивлячись на повноту досліджень саме методика аудиту фінансових результатів сьогодні залишається недостатньо розробленою.

Метою статті є дослідження ролі та місця аудиту фінансових результатів в стратегічному плануванні підприємства.

Виклад основного матеріалу. Основою аудиту фінансових результатів є збір, обробка та перевірка достовірності облікової інформації щодо визначення фінансових результатів. В свою чергу процес розробки стратегії управління фінансовими ресурсами передбачає використання даних аудиту (рис. 1). Завданнями ж аудиту фінансових результатів є:

-                    оцінка динаміки показників формування прибутку;

-                    виявлення і визначення впливу різних факторів на величину прибутку;

-                    виявлення внутрішньогосподарських резервів збільшення прибутку і підвищення рентабельності;

-                    визначення шляхів і напрямків раціонального використання резервів [3, с.140].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Послідовність розробки стратегії управління фінансовими результатами підприємства

 

Результатом стратегічного аналізу має стати всебічна оцінка фінансових результатів, виявлення особливостей їх формування, розподілу та використання, тенденцій зміни, можливих шляхів їх оптимізації. Проведенню цієї оцінки передує аудит фінансових результатів. Аналіз літературних джерел показав, що на сьогоднішній день методичні аспекти проведення аудиту фінансових результатів передбачають:

-                    правильність розрахунків виробничої собівартості;

-                    правильність формування прибутку (збитку) від звичайної діяльності;

-                    правильність формування чистого прибутку (збитку) [1, с.189].

Аудит фінансових результатів підприємств починається з вивчення та перевірки прийнятої на підприємстві облікової політики щодо обліку фінансових результатів [2, с.25].

При здійсненні аудиторської перевірки фінансових результатів необхідно виходити насамперед з того, що діяльність будь-якого об'єкта підприємництва включає дві взаємозалежні сторони – господарську і фінансову. Перша визначає залучені до виробничої діяльності виробничі активи (основний капітал), друга – вибір та величину використаних фінансових пасивів (ресурсів). Від їхньої збалансованої взаємодії в господарському процесі і залежить фінансовий результат. При цьому слід враховувати, що визначення й органічне з'єднання капіталу і ресурсів – процес динамічний. У зв'язку з цим зростання, наприклад, активу завжди необхідно переконатися у збільшенні відповідного пасиву або зменшенні іншого активу.

На нашу думку аудит фінансових результатів не буде повним без аналізу фінансового стану підприємства, оскільки лише дані цього аналізу забезпечують доступ до інформації про поточний стан підприємства, стан балансу та розкривають проблеми підприємства. Для стратегічного аналізу використання цієї інформації є обов’язковою умовою для прийняття рішень про формування подальшої стратегії розвитку підприємства.

Важливим етапом аудиту є визначення впливу окремих факторів на величину фінансових результатів. Аудитор повинний враховувати, що на фінансовий результат впливає зміни за такими показниками, як обсягу реалізації продукції; величин виробничої собівартості продукції, що була реалізована; ціна на продукцію; структура й асортимент реалізованої продукції [5, с.95].

Висновки. Отже, аудит фінансових результатів для вітчизняних  підприємствах має ряд особливостей і вагоме значення на макро– і макрорівнях. Від правильності підтвердження доходів і витрат та визначення фінансового результату залежить правильність визначення суми прибутку, в чому в першу чергу зацікавленні власники підприємств та інвестори. Отриманні результати аудиту можуть слугувати базою для стратегічного планування подальшого розвитку підприємства.

 

Список використаних джерел

1.                Аудит: Підручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. Затверджено МОН / За ред. Г.М. Давидова, М.В. Кужельного. - К., 2009. - 495 с.

2.                Бондар М.І. Аудит в АПК. Навч. посібник. – К.: КНЕУ, 2003. – 188 с.

3.                Бондаренко Н.О. Аудит суб’єктів підприємницької діяльності /Бондаренко Н.О., Понікаров В.Д., Попова С.М.-К: Центр навчальної літератури, 2004.-300с.

4.                Костюкова О.В. Методика аудиту фінансових результатів органів державного сектору / О.В. Костюкова // Вісник Університету банківської справи НБУ. – 2010. - №2. – С.212-217

5.                Сулейманова Р.Є. Методичні аспекти аудиту фінансових результатів та шляхи його вдосконалення / Р.Є. Сулейманова // Управління ризиком. – 2011. - №2(99). – С.94-96