Економічні науки/7. Облік та аудит

Студентка Жильцова А.І.

Викладач Сабіна Н.Ю.

Донецький державний університет управління, Україна

Методичні підходи автоматизації обліку

 

В ринкових умовах значно збільшуються  потреби в оперативній, якісній і повній обліковій інформації, як для системи управління підприємством, так і для користувачів різних категорій. Важливим чинником, який сприяє своєчасному забезпеченню обліковою інформацією власників, бухгалтерів, інвесторів та інших користувачів є впровадження автоматизованих інформаційних систем обліку (АІСО) на базі комп’ютеризації. Для більшості підприємств цей процес починається з автоматизації саме бухгалтерського обліку.

Для якісного та оперативного обліку на підприємствах окремих галузей пропонується, за допомогою альтернативних методичних підходів, впровадити програму «1С:Бухгалтерія».

Враховуючи особливості структури управління підприємства, положення про облікову політику, організаційну структуру бухгалтерії, рівень комп’ютеризації, терміну, коли було розпочато впровадження програми «1С:Бухгалтерія», підприємством можуть бути використанні різні методи впровадження цієї програми.

Перший метод базується на зміні типової конфігурації відповідно до робочого плану рахунків підприємства. Другий метод базується на збільшенні рівнів структури і кількості довідників при незміненій конфігурації програми «1С:Бухгалтерія».

При впровадженні АІСО як за першою, так і за другою методикою є позитивні та негативні сторони. Так, при впровадженні першої методики серед наявних переваг вважаємо за доцільне виділити наступне:

- змінений план рахунків повністю відповідає робочому плану рахунків підприємства, що полегшує адаптацію бухгалтерів до роботи в програмі;

-   залишається незмінним підхід ведення аналітичного обліку;

- за допомогою нових впроваджень краще розкривається специфіка підприємства.

Проте, поряд із зазначеними  перевагами впровадження першої методики існує ряд недоліків, які призводять до необхідності вирішення певних проблем, в тому числі наступних:

- існує потреба в постійному оновлені та допрограмуванні  програми, оскільки змінена конфігурація несумісна з новими програмними продуктами «1С»; при збільшенні кількості субрахунків,;

- значно ускладнюється процесс сприймання оборотно-сальдових відомостей за всіма рахунками. Слід зазначити, що при постійній зміні законодавства та нормативної бази України;

- швидкому розвитку програмного забезпечення підприємству доцільно отримувати безкоштовні послуги із забезпечення новими версіями програми.

Впровадження підприємством другої методики автоматизації обліку дозволяє досягти більшої  ефективності, оскільки вона базується на застосуванні типової конфігурації програми «1С:Бухгалтерія». В свою чергу, це обумовлює наявність певних переваг, а саме:

- можливість вивчення і використання функціональних можливостей програми «1С:Бухгалтерія», зокрема, автоматизованих форм документів;

- можливість прийняття більш раціональних і ефективних управлінських рішень, завдяки вдосконаленню аналітичного обліку, шляхом впровадження нових структурних рівнів довідників;

- можливість без додаткового допрограмування застосовувати всі оновлення програмного продукту.

Однак, застосування другого методу при впроваджені автоматизованої системи обліку також має ряд недоліків, в тому числі серед найбільш вагомих можна виділити наступні: робочий план необхідно налаштовувати відповідно до плану рахунків типової конфігурації програми; можливість впровадження методики тільки на початку року, коли в облікову політику ще можна внести зміни.

Таким чином, представлені методичні підходи дозволяють виконувати порівняльний аналіз переваг і недоліків стандартних та інших програмних продуктів, визначати доцільність їх впровадження; розробляти, аналізувати та оцінювати нові проекти АІСО, з поетапним описом послідовності робіт; визначати оптимальні методи, при впровадженні програмного продукту; навчати персонал та підвищувати його кваліфікацію. А це сприятиме прискоренню процесів автоматизації систем обліку на підприємствах, які мають свою специфіку.

Список використаної літератури

1. 1С: Предприятие. Конфигурация «Бухгалтерский учет» для Украины. – Редакция 2.Руководство по ведению учета (описание конфигураций) [Текст]. – М.:1С, 2007.

2. Береза А.М. Основи створення інформаційних систем: Навч. посіб. – 2-ге вид., перероб. і доп. [Текст].  – К.:КНЕУ,2007. – 143с.

3. Дубій О. 12 уроків з 1С: Бухгалтерія. – 2-ге вид.,оновл. [Текст].  – Львів : БаК , 2008. – 120с.