Економічні науки – Облік та аудит

Звягіна Ю.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М.І. Туган – Барановського

Автоматизація бухгалтерського обліку

 

Становлення ринкових відносин в Україні сприяло створенню значної кількості малих і середніх підприємств, реструктуризації великих у результаті роздержавлення, що розширило сферу ведення бухгалтерського обліку та застосування засобів його автоматизації. Останнім часом на ринку програмних засобів автоматизації обліку запропоновано десятки систем, які забезпечують належне ведення автоматизованого обліку. [ 1, c. 249 ]

Актуальність теми. Проблеми підвищення прибутковості підприємства, ефективності роботи персоналу,створення оптимальної структури управління хвилюють будь - якого керівника. Йому доводиться приймати рішення в умовах невизначеності і ризику, що змушує його постійно тримати під контролем різні аспекти фінансово - господарської діяльності. Ця діяльність відображена у великій кількості документів, що містять різнорідну інформацію. Грамотно оброблена і систематизована, вона є певною мірою гарантією ефективного управління виробництвом. Навпаки, відсутність достовірних даних може привести до прийняття невірного управлінського рішення і, як наслідок, до серйозних збитків. Впровадження автоматизованої системи обліку через застосування бухгалтерських пакетів і аналітичних програм дозволяє не лише автоматизовано вести бухгалтерський облік, а й покращити систему у складському обліку,  контролювати всі етапи в постачанні та реалізації продукції, товарів, відстежувати договори, швидше розраховувати заробітну плату, своєчасно здавати звітність.

В час інформаційних технологій та глобальної комп’ютеризації суспільства вже важко уявити собі роботу бухгалтера без використання комп’ютера і спеціалізованої програми. Комп’ютер узяв на себе виконання всіх арифметичних операцій, полегшив роботу з первинними документами, максимально наблизивши їх електронний вигляд до звичних паперових носіїв, узяв на себе складання звітів і, нарешті, дозволив організувати роботу декількох користувачів при рішенні однієї задачі. Кожен бухгалтер знає, що використовувати в роботі потрібно не просто автоматизовану систему бухгалтерського обліку, а систему, яка дозволить вирішити завдання, що стоять перед кожним конкретним фахівцем. Ці завдання залежать від масштабу підприємства, об’єму виконуваних операцій, специфіки галузі, характеру діяльності та інших чинників. Оскільки вітчизняний ринок бухгалтерських програм є дуже насиченим, критеріям вибору цих продуктів надається багато уваги.

Метою роботи є дослідження необхідності використання комп'ютерних технологій, сучасних бухгалтерських програм для зручного вирішення бухгалтерських завдань та покращення якості бухгалтерського обліку в умовах автоматизації.

Питанням визначення місця та ролі бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю в системі управління та управлінської спрямованості бухгалтерського обліку присвячено ряд праць вітчизняних вчених: М.Т. Білухи, О.С. Бородкіна, Б.І. Валуєва, М.С. Пушкара, В.О. Шевчука, В.Г. Швеця, І.К. Дрозд і зарубіжних дослідників : А. Алчера, В.Б. Івашкевича, В.В. Ковальова, Я.В. Соколова. [2, c.48 - 49]

У працях названих вчених розглянуто і вирішено загальнотеоретичні і методичні питання управлінської орієнтації бухгалтерського обліку та контролю відповідно до специфіки промислових, торговельних та інших підприємств.

Економічна ефективність інформаційних систем обліку досягається в системі управління суб’єктів господарювання за рахунок зменшення трудових витрат на виконання обліку як функції управління та в керованій – за рахунок економічних наслідків виконання рішень, прийнятих завдяки використанню відповідної облікової інформації. Успішне використання великою кількістю підприємств систем «1С : Бухгалтерія» свідчить про здатність цих систем забезпечити своєчасність і достовірність облікової інформації для прийняття управлінських рішень підприємствами та установами. Саме ці характеристики систем обліку є найважливішими для отримання непрямого економічного ефекту. Також найбільш відомими бухгалтерськими програмами є: «1С Підприємство», «Парус», «Акцент», «Бест – Звіт плюс». «Бест – Звіт плюс» - програмний комплекс, призначений для підготовки, зберігання і передачі звітності в електронному вигляді. До складу комплексу входить модуль формування звітності в електронному вигляді. На основі створених звітів модуль формує файли спеціальної структури. Ці файли можуть бути прийняті відповідними програмними засобами, встановленими в контролюючих органах. «Бест – Звіт плюс» дозволяє готувати звітність до податкової інспекції, цільові фонди (Фонд соціального страхування України, Пенсійний фонд тощо), Державний комітет статистики, Державний центр зайнятості, Комісію з цінних паперів та фондового ринку. Це забезпечується підтримкою комплексом більш ніж 1000 різних звітних бланків. При змінах у законодавстві випускаються пакети оновлень до програмного комплексу. У першу чергу відстежуються зміни в звітах, що приймаються в електронному вигляді. Зараз це звітність до податкової інспекції і Комісію з цінних паперів. Потім - звіти до фондів цільового призначення і найбільш поширені статистичні форми. У процесі заповнення звітних форм (при включеному режимі «автоматичний розрахунок звіту») проводиться розрахунок підсумкових і проміжних полів, наростаючих підсумків за звітними періодами. Після їх заповнення проводиться перевірка, зокрема відповідності даних в різних логічно пов'язаних звітних формах (логічна перевірка). І розрахунок, і перевірка здійснюються за алгоритмами контролів, наданих ДПАУ. Тому можна бути впевненим, що в перевіреному і безпомилковому звіті (комплекті пов'язаних звітних форм), підготовленому в «Бест - звіт плюс» помилок справді немає, і при прийомі в інспекції їх теж не буде. Таким чином, програмний комплекс виконує функції «домашнього аудитора». [ 1, c. 250 ]

Неодмінною умовою підвищення ефективності управлінської праці є оптимальна інформаційна технологія, що володіє гнучкістю і адаптивністю до зовнішніх впливів. Сучасні інформаційні системи організаційного управління призначені надавати допомогу спеціалістам, керівникам, які приймають рішення, в отриманні ними своєчасної, достовірної інформації, створення умов для організації автоматизованих офісів, проведенні із застосуванням комп'ютерів і засобів зв'язку оперативних нарад. Досягається це переходом на нову інформаційну технологію.

Обчислювальна техніка суттєво підвищує якість обробки облікової інформації. При цьому застосування комп'ютерів змінює зміст та організацію праці облікового персоналу: зменшується кількість ручних операцій з обробки первинних документів, систематизації облікових показників, заповнення регістрів та звітних форм. Облікова праця стає більш творчою, спрямованою на організацію й удосконалення обліку. Розвиток інформаційних технологій бухгалтерського обліку за останні роки йде все більш зростаючими темпами.

Таким чином, підсумовуючи викладене вище, випливає, що ефективність бухгалтерського обліку вища при застосуванні сучасних інформаційних систем і технологій.

Література:

1.     Д.М Марченко. Автоматизація бухгалтерського обліку як джерело зростання його ефективності // Бухгалтерський облік, аналіз та аудит – 2009, №6, с. 248.

2.     Т.І. Грабчук. Функції контролю бухгалтерського обліку в умовах автоматизації // Формування ринкових відносин в Україні – 2007, №4, с. 48.

3.     Широков Л. А. Бухгалтерские информационные системы: Учебное пособие. – М.: МГИУ, 2002. – 248 с.

4.     Н.В. Костяник Розвиток форм обліку з використанням інформаційних комп’ютерних технологій // Актуальні проблеми економіки – 2009, - № 8, с. 259 - 265