К.е.н. Сизоненко О.А., Худоба К.В.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

Управлінський облік як інформаційна система управління витратами підприємства

 

Управління витратами є одним із найважливіших напрямків діяльності підприємства. Сучасні умови господарювання висувають все більш жорсткі вимоги до якості і кількості формованої інформації про витрати і результати діяльності підприємства, що сприятиме прийняттю не тільки оперативних, але, головним чином, стратегічних рішень спрямованих на успішний довгостроковий розвиток підприємства і зростання його ринкової вартості. Для ефективної реалізації управлінських функцій, оперативного вирішення питань собівартості продукції, її структури, обсягів виробництва, необхідна інформація, постачальником якої є управлінський облік.

Дослідженню питань з методології й організації управлінського обліку витрат присвячені праці таких провідних вчених-економістів, як С.Ф. Голова, В.Ф. Палія, М.Г. Чумаченко, Л.В. Нападовської,  Г.М. Кононенко, А.З. Воронкова. В їх працях розкриваються проблеми вдосконалення і розвитку управлінського обліку в інформаційну систему підприємства. Однак, незважаючи на отримані наукові результати в теорії та практиці управління витратами, залишається багато невірішених проблем.

Метою дослідження є обгрунтування теоретичних положень системи управлінського обліку як інформаційного забезпечення управління витратами підприємства.

Управлінський облік виступає складовою частиною інформаційної системи підприємства, формуючи інформацію про діяльність структурних підрозділів, відділів для керівників різних рівнів управління.

На думку В.Ф. Палія, суть управлінського обліку полягає в наданні інфор­мації, яка необхідна або може стати в нагоді ме­неджерам в процесі управління підприємницькою діяльністю [1].

С.Ф. Голов розглядає управлінський облік як процес виявлення, вимірювання, накопичення, аналізу, підготовки, інтерпретації та передачі інформації, яка використовується управлінською ланкою для планування, оцінки і контролю всередині організації [2].

Основним завданням управлінського обліку, як зазначає Турій О.В., є розробка такої інформаційної бази, яка формувала б інформаційний продукт, адекватний умовам ведення господарської діяльності на певному підприємстві та відповідала б індивідуальним запитам управлінського персоналу стосовно категорії інформації, що йому необхідна [3].

Як бачимо, майже всі автори однієї  думки щодо трактування категорії «управлінський облік».

Для пошуку і обробки важливої інформації необхідна система управлінського обліку, яка повинна забезпечити систему управління якісною економічною інформацією, тобто бути достатньо обґрунтованою, доречною, ретельно відібраною та детальною.

Сучасну систему управлінського обліку витрат у найбільш широкому змісті пропонує Г.М. Кононенко, яка сприятиме забезпеченню менеджменту підприємства ефективною інформацією (рис. 1) [4].

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Система управлінського обліку витрат на підприємстві

 

Г.М. Кононенко вважає, що особливе місце в системі управлінського  обліку витрат займає підсистема контролю [4]. Але, у свою чергу С.М. Шаповалова зауважує, що в управлінському обліку планування є домінуючою функцією, яке спрямоване на передбачення майбутнього стану затрат шляхом побудови моделі планових даних щодо затрат [5].

Систему управлінського обліку як сукупність об’єктів і суб’єктів управлінського аналізу, інструментів та методів обробки даних, технологій формування і візуалізації (подачі) інформації, регламентів інформаційних потоків та правил їх супроводу розглядує О. Романенко. Автор зауважує, що система управлінської інформації є функціональною і стабільною лише за умов наявності та високої якості всіх її елементів [6]. Дане визначення, на нашу думку, є найбільш вдалим, оскільки охоплює всі елементи системи управлінського обліку, сукупність яких дає економічний ефект на підприємстві. 

А.З. Воронкова та А.В. Козаченко  пропонують здійснювати управління витратами на підприємствах промисловості з використанням загальних принципів організації управлінського обліку та його методів за допомогою розробки і застосування системи функціонального управління витратами (СФУВ). Така система являє собою постійний моніторинг запланованого на основі стандартів рівня витрат, що формуються у функціональних центрах підприємства, який дозволяє своєчасно виявляти виникаючі відхилення і за допомогою прийняття управлінських рішень усувати їх  (рис. 2) [7].

СФУВ дані автори розглядають як модель організації управлінського обліку на промисловому підприємстві,  яка відповідає його суті, враховує його принципи, використовує методи. Вони вважають, що СФУВ  повинна бути невід'ємною частиною системи управління підприємством, яка сприятиме посиленню контролю за функціональним центром витрат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Концептуальна схема системи функціонального управління витратами

 

Таким чином, управлінський облік є невід'ємною частиною системи управління витратами на підприємствах, який за допомогою специфічних методів обробки інформації надає керівництву релевантну інформацію, що сприяє ефективному прийняттю рішень, плануванню, організації, контролю та наступному регулюванню господарської діяльності. Отже, створення ефективної системи управлінського обліку, яка супроводжується ефективним інформаційним забезпеченням, відіграє важливу роль в діяльності підприємства в умовах конкурентного середовища.

 

Література:

1)    Палий В.Ф. Управленческий учет – новое прочтение внутрихозяйственного учета [Текст] / В.Ф. Палий, В.В. Палий // Бухгалтерский учет. -  2000. - № 17. – С. 58–62.

2)    Голов С.Ф. Управлінський облік : [підручник] / С.Ф. Голов. – К. : Лібра, 2003. – 703 с.

3)    Турій О.В. Управлiнський облік виробничих витрат: аспекти оцiнки й оптимізації асортиментної політики : автореф. дис...канд. екон. наук: 08.06.04 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / Олена Василівна Турій. – Львів, 2005. – 21 с.

4)    Кононенко Г.М. Організаційно-еконмічний механізм управління витратами на підприємствах промисловості : автореф. дис...канд. екон. наук: 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами» / Григорій Миколайович Кононенко. – Маріуполь, 2009. – 20 с.

5)    Шаповалова С.М. Удосконалення планування затрат машинобудівного підприємства: автореф. дис...канд. екон. наук: 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами» / Світлана Михайлівна Шаповалова. – Луганськ, 2009. – 20 с.

6)    Романенко О. Управлінський облік і система управлінської інформації [Текст] / О. Романенко // Вісник НБУ, 2008. - № 6. – С. 15 – 18.

7)    Современные технологии управления промышленным предприятием : монография / [А.З. Воронкова, А.В. Козаченко, С.К. Рамазанов, Л.Е. Хлапенов]. – К. : Либра, 2007. – 256 с.

 

cleardot