Экономические науки/7.Учет и аудит.

Замчевська Н.В.Котощук Д.А ДФК 41

Вінницький торговельно-економічний університет КНТЕУ

Значення фінансового аналізу в діагностиці підприємства

У сучасних нестабільних і трудно передбачуваних умовах ринкової економіки об’єктивний фінансово-економічний стан суб’єкта господарювання є важливою характеристикою не тільки для внутрішніх користувачів, а й для багатьох контрагентів, включаючи різнорідні фінансові інституції ринків капіталів та інвестицій. Зазвичай отримання кваліфікованої оцінки фінансового стану здійснюється на основі загальних й узвичаєних підходів аналітичних розрахунків у процесі проведення аналізу.

Значення та роль  фінансового аналізу в сучасних умовах не лише посилюється, а й якісно змінюється. Це пов'язано з тим, що: фінансовий аналіз перетворився в головний метод оцінки будь-якого господарюючого суб'єкта; фінансовий аналіз є одним з інструментів дослідження ринку і конкурентоспроможності. Підприємства здійснюють свою діяльність на ринку самостійно в умовах конкуренції. Підприємства, нездатні забезпечити високу конкурентоспроможність, стають банкрутами. Щоб цього не сталося, вони повинні постійно стежити за господарською ситуацією на ринку; фінансовий аналіз дає змогу оцінити  обґрунтованість політики розподілу прибутку; з його допомогою можна прийняти оптимальні управлінські рішення в галузі інвестування, кредитування, взаємозв'язків підприємства з партнерами [1, с. 130].

У працях зарубіжних і вітчизняних економістів досліджено широке коло питань, пов'язаних з аналізом фінансового-економічного стану підприємства, його оцінюванням та управлінням. Серед науковців, які приділяли значну увагу дослідженню фінансово-господарського стану підприємств,виокремимо таких, як І.Т. Балатанов, Л.А. Беистайн, І.О. Бланк, Ю. Брігхем, Т.Р. Карлін, А.П. Ковальов, М.Н. Крейніна, Л.А. Лахтіонова, Г.В. Савицька, В.Т. Савчук, О.С. Стоянова, Р. Холт, А.Д. Шеремет та інші.

Мета даної статті полягає у вивчені сутності та значення фінансового аналізі у діагностиці підприємства.

Фінансовий аналіз ефективності діяльності підприємства являє собою комплексне поняття, яке є результатом відносин взаємодії всіх компонентів підприємства. Воно є сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, використання і розміщення фінансових ресурсів . Ці показники залежать від результатів його виробничої, комерцій­ної та фінансово-господарської діяльності. Саме цим зумовлюється необхідність і практична значущість систематичної оцінки ефективності діяльності підприємства. якій належить суттєва роль у забезпеченні його стабільного фінансового стану.

  Власники аналізують фінансові звіти для підвищення прибутковості капіталу, забезпечення стабільності підвищення фірми. Кредитори та інвестори аналізують звітність, щоб мінімізувати свої ризики за позиками та вкладами. Можна твердо говорити, що якість прийнятих рішень цілком залежить від якості аналітичного обґрунтування рішення, яке приймається у ході фінансового аналізу підприємства. Фінансовий аналіз являє собою оцінку фінансово - господарської діяльності фірми в минулому, сьогоденні і передбачуваному майбутньому. Його мета - визначити стан фінансового здоров'я фірми, виявити слабкі місця, потенційні джерела виникнення проблем при подальшій її роботі і виявити сильні сторони, на які фірма може зробити ставку.

Основними завданнями аналізу фінансового стану є:   об'єктивна оцінка складу та використання фінансових ресурсів на підприємстві;   визначення факторів і причин досягнутого стану;    виявлення, вимірювання і мобілізація резервів поліпшення фінансового стану та підвищення ефективності всієї господарської діяльності;   підготовка та обґрунтування прийнятих управлінських рішень в галузі фінансів [2, с.97].

Фінансовий аналіз слідкує за  «слабкими сигналами», що надходять до підприємства, здійснюється попередня термінова кількісна і якісна оцінки циклу кругообігу капіталу на підприємстві як на визначений момент часу (статична), так і за визначений проміжок часу (динамічна); здійснюється оцінка напрямку зміни фінансової хвороби підприємства; остаточно узагальнюються результати оцінки фінансового стану й стійкості функціонування (фінансового «здоров’я») підприємства. Саме тому фінансовий аналіз дає змогу визначити місця в економічній діяльності підприємства, які потребують оздоровлення. Проаналізувавши статті фінансової звітності, можна визначити кризові статті та прийняти необхідні управлінські рішення та вжити заходів для покращення результатів діяльності.

Отже, багатокритеріальний підхід на основі комплексної оцінки діяльності підприємства дає змогу одержати не лише підсумкові відомості рівня його роботи, а й формувати напрями підвищення ефективності діяльності підприємства, покращення його фінансового стану. Ефективний аналіз майнового та фінансово-економічного стану підприємства створює необхідну інформаційну базу для прийняття різноманітних управлінських та фінансових рішень щодо проблемних питань бізнесу, напрямків виробничого розвитку, залучення чи здійснення інвестицій тощо.

Список використаних джерел:

1.     Тітаева А. Значення фінансового аналізу для успішного розвитку підприємства// Науковий вісник ДонНТУ. – 2008. – Вип. 100-1. – С. 128-133

2.     Бекман К. В.  Значення фінансового аналізу для підприємства// Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2010. – №11(691). – С. 95-99.

3.     Міценко Н.Г. Сорока І.П Фінансовий аналіз як метод діагностики підприємства // Науковий вісник УДЛУ. – 2005. - вип. 15.2. – С. 192