Д.Ю. Ляшко, к.е.н., доцент (ЕкимовС.В. конф. 27.11.-05.12.2011. Научная индустрия европейского континента)

Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля

СТАТТІ БАЛАНСУ, ЯК ОДИН З ОСНОВНИХ  ЕЛЕМЕНТІВ ФОРМУВАННЯ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Відомо, що в умовах сучасних ринкових відносин в Україні, об’єктивне визначення вартості підприємства напряму залежить від прозорості, достовірності, реальності і повноти інформаційних показників, які відображені у формах фінансової звітності. У зв’язку з цим, виникає необхідність проводити критичний аналіз інформаційного змісту відповідних статей  звітів підприємства, щоб визначити наскільки суттєво вони мають можливість вплинути на оцінку вартості підприємства та пов’язані з цим управлінські рішення.

 На сьогодні існує багато  не розв’язаних проблем, щодо  інформаційної змістовності  статей фінансових звітів, які негативно впливають на адекватність управлінської інформації, що необхідна для оцінки вартості підприємства.  

         Одним з основних документів, у якому відображені ключові показники, необхідні для формування управлінських рішень з управління вартістю підприємства є баланс. Інформаційний зміст статей балансу є основною базою для проведення аналізу. Інформаційна якість балансових статей напряму впливає на якість і результативність аналітичних висновків. Зміни, що відбуваються за статтями балансу є індикаторами змін у грошовому потоці підприємства за звітний період від операційної діяльності, який розраховується непрямим методом.

В сучасних умовах ринкової невизначеності, наявності економічних криз, менеджмент підприємства може мати мотив маніпулювати зі статтями звітної інформації. Таке маніпулювання здійснюється за рахунок відображення засобів або джерел не на відповідних статтях балансу, згортання сальдо по заборгованостям, списанням нестачі одних коштів за рахунок залишків інших, не списання на фінансовий результат витрат, які відносяться до звітного періоду і т.д.

Закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» вимагає використання єдиних підходів до оцінки балансових статей, але в сучасних умовах менеджмент підприємства має можливість обійти цю вимогу законодавства, за рахунок завуальованого одночасного використання різних оціночних підходів до різних балансових статей.

Таким чином, заміна фактичної інформації по балансових статтях на більш привабливу здійснюється при одночасному використанні об’єктивних, суб’єктивних і книжкових підходів до оцінок статей балансу.

Так статті необоротних активів оцінюються за книжковим підходом, відповідно до даних облікових записів у бухгалтерській документації. Однак, по деяких статтях менеджмент може зробити дооцінку, або уцінку за власними суб’єктивними розрахунками, виходячи з власного розуміння стану підприємства та цільових показників. При цьому корекція відбувається по активах з необоротними активами, а по пасивах – з власним капіталом.

Завуальована суб’єктивна оцінка може бути використана менеджментом при визначенні резерву сумнівних боргів, а завуальована об’єктивна – при  визначенні чистої вартості заборгованостей, які забезпечені векселями.

Облікові оцінки вексельних заборгованостей ускладнюються подвійною природою самого векселя. Виходячи з власної правової природи, вексель – це насамперед боргова розписка, тобто додаткове підтвердження боргу, просте зобов’язання його оплатити.   Проблема ускладнюється тим, що Інструкція із застосування Плану рахунків пропонує відображати всі отримані векселі на одному рахунку.

Дисконтування є невід’ємним  атрибутом більшості вексельних операцій. Вексель отриманий в обмін на поставку продукції може оцінюватися набагато менш номіналу за рахунок суми дисконту. Ця обставина дає можливість менеджменту маніпулювати статтями балансу, за умови використання різних підходів до їхньої оцінки.

Вплив на оцінку вартості підприємства, за аналогією, можливо здійснювати використовуючи балансові статті поточних зобов’язань за розрахунками із внутрішніх розрахунків. При цьому необхідно здійснювати відповідну оцінку внутрішніх закупівельних операцій відповідно до звичайних цін. Тобто завищені або занижені ціни вимагають відповідного корегування. Все це надає можливість сформувати інформаційний зміст балансових статей  правдивими і реальними. Аналіз і оцінку змін інформаційного змісту показників статей балансу необхідно здійснювати разом з урахуванням змін у балансовому прибутку підприємства та у взаємозв’язку зі змінами  інформаційного змісту показників статей форм фінансової звітності, які пов’язані з балансом.

Цей напрямок досліджень є достатньо перспективним для подальшого визначення та аналізу напрямків і факторів, що здійснюють вплив на оцінку статей звітних форм підприємства та визначення його вартості в умовах невизначеності сучасного ринкового середовища.

Подальші результати дослідження можуть бути використані для удосконалення теоретичної бази та обґрунтування методології функціонування механізму визначення стратегій і розробки технологій їхньої реалізації в системі управління вартістю підприємства.