Экономические науки/7.Учет и аудит.

Когут О.В.

Науковий керівник доцент Даценко А.В., 

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Теоретичні і методологічні засади аудиту ефективності та інтенсивності використання капіталу підприємства

 

Ключові слова: аудит, власний капітал, оборотний капітал, ефективність, інтенсивність, результативність, оборотність

 

Актуальність дослідження. В період побудови ринкової моделі економіки відбуваються радикальні зміни в системі бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту з метою одержання достовірної інформації для прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Тому наукове дослідження окремих напрямів реформування системи обліку, аналізу та аудиту є одним із найважливіших завдань науки і практики на сучасному етапі економічного розвитку держави.

Аудит ефективності та інтенсивності використання капіталу підприємства є одним за найважливіших напрямків аудиторської перевірки ефективності господарсько-фінансової діяльності підприємства. Мета аудиту - встановити дотримання підприємством вимог щодо обліку та відображення в первинних документах та фінансовій звітності інформації стосовно основних засобів, нематеріальних активів, оборотних активів, власного капіталу та позикових коштів підприємства.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Теоретичні та практичні питання щодо проведення аудиту та аналізу ефективності використання капіталу є предметом дослідження багатьох українських вчених. В їх роботах аудит ефективності використання капіталу ґрунтується на комплексному аналізі останнього. Значний внесок в дослідженні відведено A.M. Поддєрьогіну, В.М. Опаріну, О.М. Бандурці, О.В. Кондратьєву, С.Ф. Покропивному, М.Я. Коробову, О.Л. Дробозіній, С.Я. Огороднику, В.М. Федосовій, І.О. Бланку, С.В. Льовочкіну та іншим. Проте, в сучасних умовах проблема ефективного використання капіталу підприємств все ще залишаються актуальними і саме тому потребує наукового та систематизованого підходу до вивчення.

Метою статті є дослідження теоретичних та методологічних засад аудиту та аналізу стану ефективності та інтенсивності використання капіталу підприємства в ринкових умовах.

Виклад основного матеріалу. Аудит капіталу повинен сприяти ефективній роботі, раціональному використанню матеріальних, трудових і фінансових ресурсів у підприємницькій діяльності для отримання максимального прибутку. Аудит ефективності використання капіталу підприємства це цілісний процес аудиторської перевірки, що може здійснюватися в різних формах: у формі внутрішнього або зовнішнього аудиту, обов’язкового або ініціативного, первинного або узгодженого тощо [2, с.147]. Об’єкти аудиту капіталу досить багатогранні, до них належать здійснювані господарські процеси, які в сукупності складають господарську діяльність суб’єкта, що перевіряється; це документально зафіксована інформація про наявність і рух засобів підприємства та джерел їх формування, про наявність та рух запасів та їх склад.

Під час аудиторської перевірки аудиторами, при перевірці капіталу, можуть використовуватися наступні методи аудиту:

1. Методичні прийоми проведення аудиту: фактична та документальна перевірка, підтвердження, обстеження, перевірка механічної точності, спеціальна перевірка;

2. Методичні прийоми організації: суцільний, вибірковий, аналітичний, комбінований.

Методичні засади аудиту ефективності та інтенсивності використання капіталу підприємства тісно переплітаються з аналізом. Найчастіше можна зустріти аналіз ефективності використання капіталу, який визначається рентабельністю, оборотністю та капіталовіддачею усього капіталу, основного капіталу, власного капіталу, оборотного капіталу, позикового капіталу та капіталу, який використовується в інвестиційній діяльності підприємства. У зарубіжній практиці управління капіталом, на думку І.О. Бланка найбільше розповсюдження отримала система інтегрального фінансового аналізу, а саме:

-                    Дюпонівська система інтегрального аналізу ефективності використання капіталу підприємства. Ця система передбачає розбиття коефіцієнта рентабельності власного капіталу на ряд фінансових коефіцієнтів його формування [3, с.108].

-                    Система SWOT-аналізу, сутність якого полягає в дослідженні сильних та слабких сторін підприємства відносно можливостей використання його капіталу.

-                    Об'єктно-орієнтована система інтегрального аналізу використання капіталу підприємства, базується на використанні комп’ютерної технології та спеціального пакету прикладних програм.

-                    Інтегральна система портфельного аналізу.

Враховуючи рівень застосування аудиту на вітчизняних підприємствах та методології проведення аналізу використання капіталу підприємства, на нашу думку найбільш прийнятними є перших дві системи.

Серед вітчизняної методики, на нашу думку основним є факторний аналіз ефективності використання капіталу підприємства. Здійснення факторного аналізу доцільно розділити на декілька умовних етапів: структуризація та систематизація результативних і факторних показників; оцінка та аналіз величини впливу факторних показників на результативні; оцінка тісноти зв'язку між аналізованими показниками та побудова багатофакторної моделі.

Є.В. Мних для аналізу загальної оцінки показників ефективності використання капіталу пропонує застосовувати інтегральний показник – темп економічного зростання [6, с. 116]. Л.А. Лахтіонова за основу для аналізу ефективності використання капіталу підприємства бере коефіцієнти швидкості (прискорення або уповільнення) руху капіталу та його віддачу [5, с. 284]. Л.В. Кузьменко та В.В. Кузьмін аналізують ефективність використання капіталу підприємства за допомогою індексу фінансового лівериджу [4, с. 192].

Висновки. Проведене нами дослідження показало, що на сьогоднішній день проведення аудиту ефективності та інтенсивності використання капіталу дає можливість оцінити рівень фінансового стану підприємства в цілому.  Оскільки саме капітал підприємства є відправною точкою у фінансово-господарській діяльності підприємства.

Представлені методики проведення аналізу ефективності та інтенсивності використання капіталу підприємства в першу чергу зводяться до розрахунку ряду коефіцієнтів, які в кінцевому підсумку характеризують рівень рентабельності. Модель рентабельності капіталу необхідна для того, щоб визначити, які з факторів здійснюють найбільший вплив на результативний показник, а які ні і які причини вплинули на це, а також дозволяє виявити резерви збільшення рентабельності капіталу підприємства.

 

Список використаних джерел

1.                Авдєй О.К. Теоретичні аспекти оцінки ефективності використання фінансових ресурсів підприємства / О.К. Авдєй // Вісник Хмельницького національного університету. – 2010. - №5. – С.142-145

2.                Аудит: Підручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. Затверджено МОН / За ред. Г.М. Давидова, М.В. Кужельного. - К., 2009. - 495 с.

3.                Бланк И.А. Управление использованием капитала. – К.: Ника-Центр: Эльга, 2000  - 652 с.

4.                Кузьменко Л.В., Кузьмін В.В. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. – Херсон: Олді-плюс, 2003. – 256 с.

5.                Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання: Монографія. – К.: КНЕУ, 2001. – 387 с.

6.                Мних М.Є. Аналіз і контроль в системі управління капіталом підприємства : монографія. – К. : Вид-во «Либідь», 2005. – 226 с.