Экономические науки/7.Учет и аудит.

Балибюк І.В

Науковий керівник доцент Даценко А.В., 

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Теоретичні і методологічні аспекти аудиту фінансових результатів діяльності підприємства

 

Актуальність теми. Питання проведення аудиту фінансових результатів на підприємствах є дуже важливим і актуальним в наш час. Це пов’язано з тим, що з розвитком ринкових відносин та відносної стабілізації в економіці країни, господарюючі суб’єкти почали окрім основної діяльності інвестувати вільні активи в фінансову та інвестиційну діяльність. Метою такої діяльності підприємства – є отримання доходу. Фінансові результати відображають мету підприємницької діяльності – її доходність, що і є вирішальними для підприємства. Окрім його керівництва і колективу вони цікавлять інвесторів, кредиторів, державні органи, в першу чергу податкову службу, фондові біржі, які займаються купівлею-продажем цінних паперів та ін.

Фінансовий результат являє собою універсальну економічну категорію, яка враховує два чинники основної мети підприємницької діяльності - доходи та витрати. Формування інформації про доходи і витрати здійснюється послідовно та безперервно за допомогою системи бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік, звітність та господарський контроль існують в економічному середовищі та мають здатність постійно пристосовуватись до зростаючих потреб суспільства.

Аналіз останніх публікацій та досліджень. Проблеми аудиту фінансових результатів в сучасних умовах розглядаються у працях вітчизняних вчених Білухи М.Т., Дем’яненка М.Я., Гайдуцького П.І., Гарасима П.М., Кірейцева Г.Г., Кужельного М.В., Лінника В.Г., Осадчого Ю.І. та інших. Питаннями аудиту формування фінансових результатів та відображення їх у звітності займаються Бутинець Ф.Ф., Голов С.Ф., Єфименко В., Зубілевич С.Я., Петрик О.А., Редько О.Ю., Сопко В.В.

Метою статті є теоретичне обґрунтування положень та їх практичне застосування в проведенні аудиту фінансових результатів діяльності підприємств.

Виклад основного матеріалу. Різноманітні сторони виробничої, збутової, постачальницької і фінансової діяльності підприємства отримують закінчену грошову оцінку в системі показників фінансових результатів.

Як зазначає Поддєрьогін А.М. фінансовий результат діяльності підприємства виражається в зміні величини його власного капіталу за звітний період [9, с. 108]. Можливість підприємства забезпечити невпинний ріст власного капіталу може бути оцінено системою показників фінансового результату. Узагальнено найбільш важливим показником фінансових результатів діяльності підприємства представлені в формі 2 «Звіт про фінансові результати» [5, с. 1].

Показники фінансових результатів, за визначенням Бойчик І.М., характеризують абсолютну ефективність господарювання підприємства [2, с.154].

Покропивний С.Ф. зазначає, що до фінансових результатів відносяться: прибуток (збиток) від реалізації продукції, прибуток (збиток) від фінансового – господарської діяльності; прибуток (збиток) звітного року; нерозподілений прибуток (збиток) звітного періоду [6, с. 86].

Першочерговим завданням аудиту фінансових результатів підприємства є: оцінка динаміки показників формування прибутку, обґрунтованості фактичної величини утворення прибутку; виявлення і вплив різних факторів на величину прибутку; оцінка можливих резервів подальшого зростання прибутку на основі оптимізації витрат виробництва [3, с.287].

Фінансовий результат діяльності підприємства характеризує його економічну ефективність. Однією з найважливіших аудиторських процедур є оцінювання балансового прибутку, величина якого суттєво залежить від правильності обчислення належних платежів (податок на додану вартість, акцизний збір, інші вирахування з доходу). Аналіз літературних джерел показав, що на сьогоднішній день методичні аспекти проведення аудиту фінансових результатів передбачають: правильність розрахунків виробничої собівартості; правильність формування прибутку (збитку) від звичайної діяльності; правильність формування чистого прибутку (збитку) [1, с.189].

При перевірці правильності відображення фінансових результатів необхідно впевнитися, що при складанні Звіту про фінансові результати підприємство виконало основні вимоги до річних звітів: всі операції повинні бути зареєстровані; всі операції повинні бути зареєстровані і представлені належним чином; зареєстровані операції повинні відповідати реальності; занесені в правильний період; правильно оцінені; всі операції стосуються підприємства; занесені у відповідний рахунок; правильно представлені в річних звітах.

У процесі аудиторської перевірки здійснюється аналіз таких показників підприємства: облікова політика підприємства та її доцільність; перевіряється, чи відбувалися зміни в обліковій політиці підприємства; умови визнання доходів; аналізується методика утворення чистого прибутку підприємства; аналіз звітності та її показників; ведення окремого обліку доходів та основної документації, на основі якої ведеться облік доходів.

Для повноцінного проведення аудиту доходів підприємства складається програма проведення аудиту. Програма аудиту доходів підприємства повинна містити перелік питань за окремими темами і видами і напрямками очікуваних робіт, що підлягають перевірці під час проведення аудиту доходів підприємства.

Завершальним етапом аудиту фінансових результатів є їх аналіз. У відповідності до головного завдання, яке виконує аналіз, Мец В.О. зазначає, що основною метою аналізу фінансових результатів є розробка і обґрунтованих управлінських рішень, направлених на підвищення ефективності діяльності господарюючого суб'єкта [4, с. 57].

Старостенко Г.Г. у свою чергу відмічає, що першочерговими завданнями аналізу фінансових результатів, завдяки яким досягається його головна мета, є: оцінка динаміки абсолютних показників фінансових результатів (прибутку і рентабельності); визначення напряму і розміру впливу окремих факторів на суму прибутку та рівень рентабельності; виявлення та оцінка можливих резервів зростання прибутку й рентабельності; розробка заходів щодо використання виявлених резервів [7, с. 142].

Проведення аналізу фінансових результатів має на меті пошук резервів їх зростання. Визначення резервів зростання прибутку базується на науково обґрунтованій методиці їх розрахунку, мобілізації і реалізації. Виділяють три етапи цієї роботи: аналітичний, організаційний і функціональний.

На першому етапі виділяють і кількісно оцінюють резерви; на другому розробляють комплекс інженерно-технічних, організаційних, економічних і соціальних заходів, що забезпечують використання виявлених резервів; на третьому етапі практично реалізують заходи і ведуть контроль за їх виконанням.

Висновки. Проведене нами дослідження показало, що на сьогоднішній день питання аудиту фінансових результатів підприємств є важливим етапом проведення аудиту фінансово-господарської діяльності. Від правильності підтвердження доходів і витрат та визначення фінансового результату залежить правильність визначення суми прибутку, в чому в першу чергу зацікавленні власники та інвестори.

Методологія проведення аудиту фінансових результатів, яка сьогодні застосовується на вітчизняних підприємствах передбачає здійснення аудиту величини доходів підприємства, а аналіз фінансових результатів дає можливість виявити можливі резерви збільшення доходів.

Узагальнення результатів аудиту фінансових результатів підприємств забезпечить достовірність бухгалтерського обліку та звітності про фінансові результати, фінансовий стан підприємства, розподіл прибутку та у підсумку сприятиме підвищенню загального рівня рентабельності діяльності підприємств.

 

 

Список використаних джерел

1. Аудит: Підручник. - 2-ге вид., перероб. і доп. Затверджено МОН / За ред. Г.М. Давидова, М.В. Кужельного. - К., 2009. - 495 с.

2. Бойчик І.М. Економіка підприємства : Навч. посіб. 2-е вид., доп. і переробл. К.: ІТАКА, 2007. – 528 с.

3. Бондаренко Н.О. Аудит суб’єктів підприємницької діяльності - К: Центр навчальної літератури, 2004.-300с.

4. Мец В.О. Економічний аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства: Навч. посібник. -К.: КНЕУ, 2003. - 132с.;

5. П(С)БО 2 «Фінансові результати». Затверджено Міністерством фінансів України від 31.03.99 р. №87

6. Покропивний С.Ф. Економіка підприємства. К.: КНЕУ, 2004. – 528 с.

7. Старостенко Г.Г. Фінансовий аналіз : Навч. посіб. для студ. Вузів. К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 224 с.

8. Сулейманова Р.Є. Методичні аспекти аудиту фінансових результатів та шляхи його вдосконалення / Р.Є. Сулейманова // Управління ризиком. – 2011. - №2(99). – С.94-96

9. Фінанси підприємства: Підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред. проф. А.М. Поддєрьогін. – К.: КНЕУ, 2004. – 647 с.