Ткаченко С.А.

Миколаївський політехнічний інститут, Україна

Бухгалтерський облік як один із визначальних елементів системи управління якістю продукції

Ключові слова: бухгалтерський облік, система управління якістю

В жорсткої конкурентної боротьбі на сучасному ринку підприємства-виробники для досягнення переваг використовують значну кількість факторів. Визначальне місце серед них справедливо займає фактор забезпечення та підвищення якості продукції. Однак, перед керівництвом підприємств постала непроста дилема – наявні елементи системи управління якістю продукції не надають можливість отримувати інформацію про ефективність заходів із підвищення якості товарів-виробів. Утворилася справжня загроза витрачання значної кількості грошових коштів на підвищення якості продукції без реальної потреби на це (споживачі не проявляють зацікавленості до продукції покращеної якості). Означені моменти вимагають застосування додаткового елементу системи управління якістю, який би формував інформацію про економічну ефективність заходів із підвищення якості продукції.

Провівши аналіз останніх досліджень і публікацій провідних вітчизняних і іноземних вчених-економістів [1, 2] та інші, в яких започатковано розв’язання даної проблеми і на які ми спираємося, виділено невирішені раніше частини загальної проблеми, не останнє місце серед яких займає питання бухгалтерського обліку економічної ефективності заходів із підвищення якості продукції, котрому і присвячується означена стаття.

Ціллю статті виступає обґрунтування того моменту, що бухгалтерський облік економічної ефективності заходів із підвищення якості продукції є змістовним елементом системи управління якістю товарів-виробів.

Підвищення ефективності і якості усієї роботи нерозривно пов’язано з покращенням використання матеріальних, трудових, фінансових і інформаційних ресурсів, із зменшенням собівартості продукції на підприємствах. Виходячи із сучасних реалій ринкових відносин в економіці України, керівництво підприємств передбачає застосування проміжного показника зменшення собівартості в якості одного із оціночних показників маркетингової діяльності продуцентів промислових видів продукції. Звідсіля випливає потреба удосконалення обліку витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції.

На практиці іноді відбувається процес співставлення зменшення собівартості покращенню якості продукції. Це співставлення не випливає із сутності собівартості як економічної категорії, а відображає недоліки, пов’язані з використанням собівартості одиниці продукції без врахування відмінностей в її споживчої вартості.

Покращення якості виробів, яке призводить до виникнення економічного ефекту, який перевищує додаткові витрати, не повинне супроводжуватися невиправданим зростанням собівартості продукції. Все це значить, що на промислових підприємствах потрібно підсилити контроль за покращенням якості продукції і систематичним зменшенням її собівартості, порівнюючи ступінь покращення якості виробів і додатково витрачених у зв’язку з цим коштів, визначаючи ефективність цих додаткових витрат на основі калькулювання собівартості продукції з урахуванням її якості.

Враховуючи важливість завдання підвищення якості продукції і необхідність кращого її вирішення, безперечно, необхідно підвищити значення бухгалтерського обліку витрат в системі управління якістю продукції. У склад системи зазвичай включають наступні її елементи:

- планування якості, тобто вибір показників якості, надійності, довговічності і встановлення оптимальних рівнів, які вимагають ці показники;

- забезпечення якості, тобто проведення таких організаційно-технічних і технологічних заходів, в результаті яких продукція, що виготовляється повинна мати потрібні рівні показників якості, надійності і довговічності;

- контроль якості, тобто перевірка того, що показники якості, надійності і довговічності продукції мають потрібний рівень.

Вважаємо правильним включення цих складових, в той же час потрібно доповнити їх ще одним істотним елементом, без якого поняття «управління якістю» не може бути повним. Ця четверта складова – бухгалтерський облік економічної ефективності заходів із підвищення якості продукції. Для цього необхідно калькулювати собівартість продукції з урахуванням її якості. Без цього не може бути і мови про ефективне управління якістю продукції. Підвищення якості продукції неможливо добиватися будь-якою ціною, невиправданим підвищенням її собівартості. Тому у всіх випадках необхідно визначати економічну доцільність покращення якості продукції з урахуванням зроблених додаткових витрат. Відомо дуже багато фактів підвищення якості деяких видів продукції, хоча це не було викликано необхідністю, а як результат вартість виготовлення кінцевих виробів значно зростала. Цей факт свідчить про намагання покращити якість продукції без врахування доцільності пов’язаних з цим додаткових витрат. При підвищенні якості виробів (в тому числі комплектуючих) необхідно виходити із реальних потреб споживачів.

Вище викладений матеріал надає нам можливість наголосити на тому, що одним із визначальних елементів системи управління якістю продукції виступає бухгалтерський облік економічної ефективності заходів із підвищення якості продукції. Зважене використання означеного інструментарію робить процес управління якістю продукції по справжньому ефективним. Серед перспектив подальших розвідок у даному напрямку, особливо актуальним на фоні багатьох питань науково-практичного спрямування виступає процес вибору калькуляційних одиниць і інше.

Література:

1. Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник / С.Ф. Голов. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.

2. Хенсен Дон Р. Управлінський облік / Дон Р. Хенсен, Меріен М. Моувен, Небіл С. Еліас, Девід У. Сєнков; [пер. з англ. 5-го канад. вид. О. Григораша, О. Рахубовського, Н. Краснік та ін.]; наук. ред. пер. Н.П. Краснік. – К.: Міленіум, 2002. – 974 с.