Островська М.С.

Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана

Оцінка стану економічної безпеки держави при інноваційній реструктуризації машинобудування України

Від чіткого визначення сутності економічної безпеки машинобудування в умовах глобалізації залежить визначення і класифікація загроз, формування системи забезпечення економічної безпеки машинобудівних підприємств, з’ясування місця, ролі та стійкості галузі з різною концентрацією інноваційної частки капіталу, а отже, і визначення рівня економічної безпеки промисловості України, як складової економічної безпеки держави.

До характерних загроз при недостатньому рівні інноваційної активності вітчизняних машинобудівних підприємств належать:

1)    відсутність необхідної кількості фінансових ресурсів для інноваційної реструктуризації машинобудування;

2)    недостатній рівень розвитку технологічної та економічної самодостатності на базі новітніх європейських, світових і національних технологій;

3)    недосконалість політичних, правових, економічних та інституційних передумов функціонування машинобудування;

4)    неоптимальність галузевої структури машинобудування;

5)    недостатній рівень розробки і впровадження стратегії національної політики щодо машинобудування, яка забезпечуватиме зростання темпів випуску наукомісткої продукції високого рівня;

6)    незадовільний стан експортного потенціалу та освоєння нових, конкурентоспроможних зразків техніки, підвищення якості та ефективності виробництва з орієнтацією на потреби внутрішнього ринку;

7)    недосконалість сучасної державної промислової політики України щодо машинобудування [1].

Для своєчасного виявлення існуючих і потенційних загроз у сфері інноваційної реструктуризації машинобудування України та забезпечення належного рівня економічної безпеки держави необхідно визначити відповідні індикатори, розробити  методику їх розрахунку та проводити постійний моніторинг з метою вживання необхідних заходів.

Індикатори, їх характеристичні значення розроблено з метою оцінювання стану економічної безпеки держави при інноваційній реструктуризації машинобудування України за чотирма групами показників: загальні показники за секторами машинобудування (); показники рівня інвестування машинобудівної галузі (); індикатори інноваційної діяльності () ; індикатори раціоналізаторської та винахідницької активності ()[2].

Ієрархічна модель визначення інтегрального показника рівня економічної безпеки держави в процесі інноваційної реструктуризації машинобудування України набуде вигляду (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1. Ієрархічна модель визначення інтегрального показника рівня економічної безпеки в процесі інноваційної реструктуризації машинобудування України

Таким чином, інтегральний показник рівня економічної безпеки в процесі інноваційної реструктуризації машинобудування України  (нульовий рівень ієрархії, схема рис.1)  пропонується обчислювати за формулою:

ФФінансування

 

 
                  (1)

де вагові коефіцієнти, одержані за методом експертних попарних порівнянь для першого рівня ієрархії - ; і для другого рівня ієрархії  -  , які узгоджуються з відповідними індексами введених позначень показників на рис.1;       - відносні відхилення показників другого рівня  ієрархії від нормативних значень.

Запропонована методика щодо інтегрального оцінювання рівня безпеки машинобудівної галузі промисловості України від інших відрізняється тим, що визначення вагових коефіцієнтів за допомогою попарних експертних порівнянь дає найбільш адекватний результат.

Література:

    1.  Методика розрахунку рівня економічної безпеки України [Електронний ресурс] / Мінекономіки України. – Наказ №60 2007 р. - Режим доступу me.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article.

2. Система економічної безпеки держави / Під заг. ред. д.е.н., проф., заслуженого економіста України Сухорукова А.І. / НІПМБ при РНБО України. – К.: ВД «Стилос», 2010. – 685 с.