«Педогогические науки»/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Старший викладач Лябик С.І.

Хмельницький національний університет, Україна

Застосування ігрової технології як засіб розвитку професійної іншомовної компетентності

 

Знання іноземних мов сьогодні – це культурна та економічна потреба для підготовки майбутніх фахівців економічної сфери. Зміни у суспільстві, розширення контактів, вихід на зовнішньоекономічну арену, створення спільних підприємств викликали практичний інтерес до іноземних мов.

Потреба в оволодінні професійним іншомовним спілкуванням дала поштовх до подальшого використання ігрових технологій в процесі навчання менеджерів-економістів.

Ділова гра – це одна з форм організації мовної ситуації, яка використовується у навчальних цілях. В основі ділової гри лежить організоване іншомовне спілкування, відповідно до розподілених ролей та ігрового сюжету.

Використання ігрових технологій в процесі навчання досліджували такі науковці як Полак Л. Б., Платов В. Я., Селевко Г. К. та інші. М. Ф. Стронін розглядає гру як ситуативно-варіативну вправу, де з’являється можливість для багаторазового повторення мовного зразка, за умов максимально наближених до реального мовного спілкування з його ознаками – емоційністю, спонтанністю, цілеспрямованістю [4].

Метою нашого експерименту стало дослідження ефективності ігрової технології, яка моделює професійне комунікативне середовище з використанням ділових ігор для ефективного розвитку професійної іншомовної компетентності.

В експериментальних групах (надалі – ЕГ) у процесі підготовки до професійного спілкування застосовувалась експериментальна технологія з використанням ділових ігор. У контрольних групах (надалі – КГ) – за традиційною технологією. Наша технологія передбачала поетапність навчальної діяльності з формуванням іншомовної комунікативної компетентності.

Ціль нашого дослідження полягала також у тому, щоб включити у навчальний процес ігри професійного спілкування, оскільки в них простежується контури майбутньої професії.

На І курсі навчання ми провели констатуючий експеримент. На цей момент рівень мовленнєвих знань був практично однаковий у експериментальних і в контрольних групах.

Опитування 120 студентів І курсу показало, що 25 % студентів не вбачають перспективу використання знань іноземної мови у своїй професійній діяльності, решта відмітити, що професійне іншомовне спілкування відіграє велику роль для налагодження партнерської взаємодії з країнами Європи.

Аналізуючи результати, одержані під час занять, можна зробити висновок, що у студентів найкращий результат пов'язаний з перекладом автентичних матеріалів і умінням використовувати додатковий матеріал (словник). Але разом з тим відсутні уміння іншомовної комунікативної компетентності.

Всі студенти мали одностайну думку, що на заняттях слід використовувати ігрові форми, оскільки традиційне навчання проходить нецікаво, монотонно. Під час експерименту студенти були залучені до процесу спілкування (монолог, діалог, полілог), що дало можливість визначити рівень підготовки студентів до професійного іншомовного спілкування. Результати вступного рівня знаннєвої підготовленості студентів І курсу показали, що середній бал в знаннєвій підготовленості в студентів КГ становив 3,09, а в ЕГ – 3,08, якість знань в КГ – 25,0 %, а в ЕГ – 24,4 %. Формувальний експеримент проводився в три етапи (відповідно на І, ІІ, та ІІІ курсах). Спостереження показали, що в результаті систематичного використання ділових ігор на І курсі зріс рівень знань і сформованих умінь з іншомовного спілкування в студентів ЕГ, порівняно з КГ.

Нами було встановлено, що студенти КГ стали більш активними в процесі навчання. У студентів ЕГ відмічалось прагнення до знань та практичних дій. Експериментальна технологія активізувала їх уяву про майбутню професійну діяльність. Вони активно включилися в ігрову діяльність.

Ми встановили, що студенти ЕГ виконували навчальні завдання швидше, ніж студенти КГ. Ділові ігри формували комунікативну компетентність, готували до професійного спілкування менеджерів економічної сфери.

Завдяки експериментальній технології рівень комунікативних умінь студентів зростав на кожному наступному курсі. Введення ділових ігор ефективно вплинуло на формування комунікативних умінь.

Можна зробити висновок, що експериментальна технологія спрямована на вирішення проблемних ситуацій, прийняття рішень, поетапне формування знань, комунікативну компетентність, мета якої – підготувати студентів до розв’язування важливих завдань, набути досвіду професійного іншомовного спілкування в контексті майбутньої професії менеджерів-економістів.

 

Література

1. Платов В. Я. Деловые игры : разработка, организация, проведение : учеб. пособие / В. Я. Платов. – М. : Профиздат, 1991. – 192 с.

2. Полак Л. Б.Ділова гра як спосіб організації пізнавальної діяльності / Л. Б. Полак // Директор школи. – 2003. – 17 січня. - № 2. – С. 7-8.

3. Селевко Г. К. Современные образовательные технологии / Г. К. Селевко. – М. : Народное образование, 1998. – 256 с.

4. Стронин М. Ф. Обучающие игры на уроках английского язика : пособие для учителя / М. Ф. Стронин. – М. : Просвещение, 1981. – 58 с.