Герасименко Н.О.

Криворізький державний педагогічний університет

Дидактичні умови організації самостійної роботи студентів педагогічного університету в процесі навчання іноземних мов

«Умовами» у психолого-педагогічній літературі називають «різнопланові фактори (компоненти), необхідні й достатні для виконання, функціонування й зміни певної педагогічної системи» [101].

                   Під дидактичними умовами організації самостійної роботи студентів педагогічних університетів у процесі навчання іноземних мов будемо розуміти спеціально сконструйовані дидактичні процедури з відбору, конструювання, застосування елементів змісту, форм, методів і засобів самостійної роботи, що призводять до створення її системи, здатної забезпечити у процесі свого функціонування формування у студентів належних якостей.

З потребою тісно пов'язана мета – функція потреб студента. Усвідомлена і прийнята мета завжди визначає спосіб і характер діяльності студента, що підтримується мотивами.

Таким чином, досить важливою дидактичною умовою організації самостійної роботи студентів педагогічних університетів є мотиваційна обумовленість змісту і форм самостійної роботи.

Мотиваційна частина є основним компонентом навчальної діяльності і виступає тим складним механізмом співвідношення особистістю зовнішніх і внутрішніх факторів поведінки, який визначає виникнення, спрямованість, а також способи здійснення конкретних форм діяльності [58].

З власного досвіду педагогічної діяльності у педагогічному університеті і з аналізу дослідників організації самостійної роботи студентів можна зробити висновок про те, що на відміну від аудиторного компоненту навчального плану, самостійна робота не підлягає централізованому плануванню, її зміст, обсяг і графік здійснення й поточного контролю визначаються часто на розсуд досвідчених викладачів кафедр. Загальним лише є вимога існуючої кредитно-модульної системи навчання у ВНЗ щодо співвідношення між аудиторною і позааудиторною самостійною роботою, відповідно 40% до 60% від загального обсягу навантаження на дану навчальну дисципліну. У наслідку формального підходу до розподілу видів, обсягів, змісту самостійної роботи, який досить часто можна спостерігати на практиці, студенти не засвоюють належним чином навчальний матеріал, працюючи уривками і поза системою. Оскільки вивчення іноземних мов потребує засвоєння значного обсягу лексичних одиниць і мовних кліше, кропіткої роботи над розвитком фонетичних навичок, має бути обрана така модель навчання, що дозволяє студентові найефективнішим способом розпоряджатися своїм часом і отримувати найоптимальніші показники у засвоєнні комунікативної, самоосвітньої і професійної компетентностей.

Отже оптимізація навчальної діяльності студентів у логіці модульно-рейтингових моделей навчання іноземних мов є важливою дидактичною умовою організації самостійної роботи студентів педагогічних університетів у процесі навчання іноземних мов.

З огляду на необхідність педагогічного супроводу організації та здійснення самостійної роботи студентів, сьогодні необхідним є створення такої дидактичної умови як інтеграції самостійної роботи студентів з інтерактивними і інформаційно-комп’ютерними технологіями навчання.

Психологічною основою інтерактивних технологій є декілька важливих закономірностей. Виявлено, що краще засвоєння людиною фактів, явищ, усвідомлення норм і цінностей відбувається у процесі безпосередньої практичної діяльності; коли інформація подається у всіх можливих видах її представлення (вербальному, наочному, звуковому та ін.) та у процесі взаємонавчання. Під час самостійної роботи на основі інтерактивних технологій при вивченні іноземної мови викладач має змогу керувати діяльністю студентів опосередковано, через завдання, якими він спрямовує діяльність групи, об’єднаних спільною метою.

Варто наголосити на тому, що іноземна мова не вивчається за допомогою простого запам'ятовування дискретних понять граматики чи функцій функціональних аспектів мови, а передбачає активну мовну і розумову діяльність, створення власного розуміння мови. Оскільки значна частина програмного матеріалу виноситься на самостійне опрацювання студентам, основними завданнями навчально-методичної діяльності викладача стає не репродуктивне викладання набору готових знань, а належна організація самостійної роботи і забезпечення необхідних якостей особистості для її успішного здійснення.

                   Отже, формування і удосконалення індивідуальних навчальних стратегій студентів у системі вирішення навчальних завдань, що носить етапний і диференційований характер, варто віднести до необхідних дидактичних умов організації самостійної роботи студентів.

                   Виокремлені дидактичні умови організації самостійної роботи студентів педагогічних університетів у процесі навчання іноземних мов повинні впроваджуватися в комплексі, складати цілісну систему концентрованого впливу на формування важливих якостей особистості студентів.

 

Література:

1.                        Коряковцева Н. Ф. Современная методика организации самостоятельной работы изучающих иностранный язык / Коряковцева Наталия Федоровна. – М  АРКТИ, 2002. – 176 с.

2.                        Малихін О. В. Організація самостійної навчальної діяльності студентів вищих педагогічних навчальних закладів: теоретико-методологічний аспект : монографія / Олександр Володимирович Малихін. – Кривий Ріг : Видавничий дім, 2009. – 307 с.