Солдатова Ю. Г., науковий керівник Погрібна В. Я.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Вплив масової культури на свідомість людей

         Актуальність даної теми полягає в тому, що масова культура в наш час має великий вплив на суспільство шляхом реклами, телебачення, літератури, радіо та інших видів ЗМІ, вона формує необхідний системі сприйняття світу людиною і суспільством в цілому.

         Інтерес до явища масової культури виник досить давно і на сьогоднішній день існує чимало досліджень, теорій і концепцій «масової культури». Автори більшості з них схильні розглядати її як особливий соціальний феномен, що має свій генезис, специфіку і тенденції розвитку. Дослідженням масової культури займалися такі вчені, як  С. Анісімов, А. Здравомислов, А. Адорно, Ж. Бодріяр,  П. Козловски, Г. Маркузе та багато інших.

         Основною метою даної роботи є: систематизувати матеріал з даної теми, пояснити сутність «масової культури», показати яку роль вона відіграє в житті суспільства, і яке має на нього вплив.

Масова культура здійснює стандартизацію духовної діяльності людини. Людська маса випробовує, і завжди відчувала огиду до освіти і до мистецтва. Вона хоче, щоб її відволікали від життя, а не розкривали її зміст. До масової культури традиційно відносять такі великі галузі, як кіно, телебачення, радіо, масова преса, інтернет, популярна музика, феномени з галузі моди і способу життя, більш того весь різноманітний комплекс умов, в яких живе сучасна людина. Якщо в рамках одного поняття вміщаються настільки різні явища, важко уникнути суб'єктивізму в їх оцінці. Це ті канали, з яких ми в основному і долучаємося до плодів культури, переважно масовою.

Щоб краще зрозуміти феномен масової культури, необхідно уникнути деяких стереотипів, пов'язаних з її сприйняттям:

1. Схильність протиставляти продукти "масової культури" і творіння "художньої культури", ніби яка витісняється є скасованою. До художньої культури відносять давно сформовані, традиційні види мистецтва (література, живопис, скульптура, архітектура), а до масової - те, що пов'язано з використанням технічних засобів (кіно, радіо, ТБ, звукозапис, фотографія ).

2. Є й ще одне джерело помилок. Це уявлення про комерціалізацію масової культури (продукти її виступають у якості товару) як її неодмінної, обов'язковому властивості. Але мистецтво здавна була предметом торгівлі і в більшій своїй частині створювалося на замовлення.

3. Критики масової культури бачать в ній знаряддя перетворення сучасного суспільства в суспільство автоматів, що мислять і реагують одноманітно. У свою чергу захисники (а їх чимало) стверджують, що ця культура, незважаючи на своє безсумнівно уніфікуючи вплив (і навіть завдяки йому), дозволяє нам легше пережити потрясіння, тривоги і незручності нашого часу, допомагає людині примиритися з самим собою, наскільки це взагалі можливо в сучасному суспільстві. Це питання є ключовим у наших міркуваннях про масову культуру та її вплив на людину.

Масова культура це не просто спрощення, це створення певних стереотипів сприйняття і поведінки. Щоб привернути до себе увагу публіки продукт масової культури повинен бути яскравим, видовищним.  У масовій культурі якість речей, подій і людські якості не мають ніякої цінності. Цінується тільки ефект, що робить річ, людина або подія. Масову культуру створюють не вільні художники, які шукають відповіді на вічні питання життя, вона створюється виконавцями, які виконують замовлення, професіоналами, фахівцями, що підпорядковуються законам виробництва.

Розуміючи культуру як мудре і дбайливе поводження з оточенням, автор цього цікавого дослідження вважає, що культурне мислення відрізняє від технічного, по-перше, орієнтація на контекстуальность, що означає пізнання явища у всіх його співвідношеннях, допущення зовнішньої і внутрішньої взаємозв'язку предметів і обставин, що склалися. По-друге, культурний підхід відрізняє визнання власного права речей, які незалежно від наших цілей і інтересів виявляють власну доцільність [1, с. 12 - 14].

Що стосується реклами, то телереклама вже давно перестала бути лише засобом інформування про товари і стала невід'ємним елементом масової культури, все частіше втручаючись в наше життя, а деколи і керуючи нашими діями. Використовувані в ній слова і символи покликані зробити зміни в поведінці телеглядача і сформувати споживача. При цьому найбільш уразливою аудиторією виявляються діти від 4 до 16 років [2].

Завдяки рекламі знижуються багато етичних категорій. Мрія, любов, щастя, виявляється, доступні і легко досяжні за допомогою мобільного телефону, нового дезодоранту, засобів від прищів, жувальної гумки... Очевидно, що вплив масової культури на суспільство далеко не однозначно. У цьому полягає одна з головних проблем аналізу масової культури.

Отже, підсумовуючи вищесказане, можне зробити висновок, що масова культура зміцнилася в сучасному суспільстві, і чекати її спонтанного зникнення, принаймні, в найближчий період, не доводиться. Очевидно, що якщо вона продовжить своє існування в теперішньому вигляді, то загальний культурний потенціал цивілізації не тільки не зросте, але може понести і істотної шкоди. Масова культура має і позитивні, і негативні сторони. Однозначно визначити перевага однієї з цих сторін не можливо.

Масова культура має величезний вплив на всю культуру в цілому, їй властиве прагнення надавати культурним явищам однорідності. Масова культура не вимагає від людини витрачати свою розумову енергію, свої почуття, свою свободу, тобто всього того, що вимагає серйозне мистецтво.

Література:

         1. П. Козловски. Культурна постмодерну // Соціологія і антропологія. 2005. – 142 с.

         2. М. Л. Гаспаров Історизм, масова культура і наш завтрашній день // Вісник історії, літератури, мистецтва. Від останніх іст.-філол. наук РАН. –

М.: Збори; Наука. Т. 1, 2009. – С.  26-29.

         3. О. М. Ільїн Суб'єкт в масовій культурі сучасного суспільства споживання (на мат. кітч-культури): Монографія. – К: "Амфора", 2010.–376 с.