Мастепан А.М., Мастепан О.В., Автомобільно-дорожній технікум ДВНЗ ДонНТУ,

Каверін О.С., маг.,  Автомобільно-дорожній інститут ДонНТУ, м. Горлівка

Оцінка рівня фахівців для роботи в автосервісі

 

На результативність діяльності підприємства визначальний вплив здійснює рівень підготовки середньої та вищої ланки керівництва виробничим процесом. В умовах посилення конкуренції на ринку автосервісу проблема ефективного використання кадрового потенціалу для підвищення і забезпечення якості виробничого процесу і, як результат, якості автосервісної послуги   стає особливо актуальною. Для підвищення ефективності кадрового потенціалу необхідно в вищих навчальних закладах розробити і впровадити сучасні навчальні плани, програми, моделі і методики навчання. Необхідно планувати навчальний процес, враховуючи напрямки, моделі та схеми розвитку автосервісу, що базуються на аналізі розвитку ринку послуг та динаміку його змін.

В Україні значна частина АСП не можуть гарантувати повноту і якість виконуваних робіт. Причинами такої ситуації є: відсутність оснащення робітників і взагалі технологічного процесу сучасним технологічним устаткуванням і вимірювальними інструментами та приладами, недостатня кваліфікація персоналу [1, 2].

Метою роботи є підвищення ефективності і якості функціонування виробничого процесу підприємства автосервісу за рахунок підвищення і забезпечення якості підготовки випускників вищих навчальних закладів.

Відповідно до поставленої мети вирішувались такі задачі: аналіз та визначення складових оцінки та підвищення якості підготовки фахівців, розробка математичної моделі визначення рівня професіоналізму випускника.

Якість навчання визначається як ступінь досягнення мети, запрограмованого результату, стандарту.    

Дуже часто підприємства автосервісу стикаються з ситуацією, коли студенти після навчання мають позитивні і високі оцінки, але відчутного, в якісному вимірі, результату в роботі дати не можуть. Як правило, ця ситуація пов'язана з відсутністю навичок використання знань.

Необхідно мати систему планування навчання і паралельно отримання необхідних для виробництва навичок. Навички формуються в процесі виконання завдань по вирішенню виробничих проблем і ситуацій.

Оцінку кваліфікації випускника навчального закладу  доцільно визначати залежністю:

 

,                    (1)

 

де        середній бал за всі роки навчання;

– кількість розроблених студентом технічних рішень за період навчання (винаходів, раціоналізаторських пропозицій, конструювання пристосувань за замовленнями підприємств або навчального закладу);

– кількість технологічних розробок, в корегуванні, удосконаленні і розробці яких брав участь  студент (участь в виконанні договірних науково-дослідницьких робіт, участь в удосконаленні технологічних процесів за замовленнями підприємств);

– навички організовувати виробничий процес підприємства (виконання функцій інженерно-технічних працівників під час виробничих практик);

− навички проводити економічні обґрунтування організаційних і техніко-технологічних рішень (кількість економічних обґрунтувань, виконаних в курсових проектах і роботах та на замовлення підприємств);

– кількість робітничих професій, отриманих студентом за період навчання;

– стаж роботи за спеціальністю до вступу в навчальний заклад;

– коефіцієнти, відповідно, кількості розроблених студентом технічних рішень за період навчання, кількості технологічних розробок, в корегуванні і розробці яких приймав участь  студент, навичок організовувати виробничий процес підприємства, навичок проводити економічні обґрунтування техніко-технологічних рішень, кількості робітничих професій, отриманих студентом за період навчання, стажу роботи за спеціальністю до вступу в навчальний заклад.

Коефіцієнти   визначаються фахівцями підприємств автосервісу за результатами експертних опитувань.

Аналіз результатів оцінювання (табл. 1) показує, що найкращу підготовку для роботи на підприємствах автосервісу має студент Шульга І.Е. (9,94 балів), найгіршу, з оцінених, має Іванов В.Г. (5,31 бал).

 

Таблиця 1 – Оцінка кваліфікації випускників технікуму

Прізвище

випускника

Середній бал

Коефіцієнти ознак і кількість досягнень студентів

Оцінка, бал

Гонта Р.І.

3,54

0,65

1

0,5

1

0,36

0

0,28

2

0,2

1

0,22

0

5,45

Рибалко І.П.

3,96

0,65

1

0,5

0

0,36

0

0,28

2

0,2

1

0,22

1

5,59

Волков Д.П.

4,73

0,65

1

0,5

1

0,36

0

0,28

3

0,2

1

0,22

1

7,14

Кирпа В.О.

4,95

0,65

2

0,5

1

0,36

1

0,28

5

0,2

1

0,22

0

8,71

Іванов Г.В.

4,05

0,65

0

0,5

1

0,36

0

0,28

2

0,2

1

0,22

0

5,31

Шульга І.Е.

4,67

0,65

3

0,5

2

0,36

1

0,28

4

0,2

2

0,22

2

9,94

 

Інформація про професійний рівень випускників навчального закладу може бути використана:

1. Для оцінки та аналізу навчального процесу.

2. Для порівняльної оцінки випускників (зокрема, при оптимізації навчального процесу при виявленні груп з слабкими знаннями – для надання індивідуальної методичної допомоги).

3. При розробці стратегії складання навчальних планів для спеціальностей.

4. Для обґрунтованого розподілу випускників.

Висновки. Розроблено   механізм оцінки професійної підготовки випускників навчальних закладів, що будуть працювати на підприємствах автосервісу.

Модель оцінки кваліфікації випускника базується на врахуванні таких факторів: середнього балу за період навчання, кількості розроблених студентом технічних рішень за період навчання, кількості технологічних розробок, в корегуванні і розробці яких приймав участь  студент протягом терміну навчання, навичок організовувати виробничий процес підприємства, навичок проводити економічні обґрунтування техніко-технологічних рішень, кількості робітничих професій, отриманих студентом за період навчання, стажу роботи за спеціальністю до вступу в навчальний заклад.

 

Перелік посилань

 

1. Егорова Н.Е., Модунов А.С. Автосервис. Модели и методы прогнозирования деятельности. - М.: Экзамен, 2002. – 314 с.

2. Марков О.Д., Рынок, автомобиль, клиент, М., Транспорт, 1999. 270с.

3. Перевозчиков В. А. Повышение качества рабочей силы предприятий сервисного обслуживания на основе совершенствования мотивационного механизма//автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата экономических наук. – М.: 2007. – 24 с.