Гречіхо М. С.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Особливості застосування програмного забезпечення «Парус-Бухгалтерія»

Застосування обчислювальної техніки в економіці та у бухгалтерському обліку, зокрема, суттєво підвищує якість обробки облікової інформації. При цьому застосування комп'ютерів змінює зміст та організацію праці облікового персоналу: зменшується кількість ручних операцій з обробки первинних документів, систематизації облікових показників, заповнення регістрів та звітних форм. Облікова праця стає більш творчою, спрямованою на організацію й удосконалення обліку. В Україні найбільш поширеними є наступні бухгалтерські програми: «1 С: Бухгалтерія», «Парус», «Акцент», «Галактика» [3].

«Парус-Бюджет 7» створено у повній відповідності з вимогами нової бюджетної класифікації, прийнятої Державним казначейством України. Система має потужний інструментарій для складання звітів будь-якої форми і змісту завдяки її інтеграції з прикладними програмами MS Office (MS Word і MS Excel) і Seagate Crystal Reports. Програмний комплекс «Парус-Бюджет 7» складається з таких модулів: «Парус-Адміністратор», «Парус-Бухгалтерія», «Парус-Консолідація», «Парус-заробітна плата» [4].

Модуль «Парус-Бухгалтерія» забезпечує комплексний облік основних засобів (далі ОЗ) та інших необоротних матеріальних активів відповідно до наказу Держказначейства України від 17.07.2000 р. №64. Програмні можливості модуля дозволяють автоматизувати:

·                     облік надходжень, переміщень та вибуття ОЗ, інших нематеріальних активів (далі НМА) і дорогоцінних металів;

·                     облік переоцінки й індексації ОЗ, нарахування зносу;

·                     створення картотек;

·                     друкування облікових форм: №Ф-ОЗ1 — №Ф-ОЗ12 (бюджет), згідно з наказом Держказначейства від 02.12.97 р. №125/70.

Продуманий алгоритм роботи у системі «Парус-Бухгалтерія» дозволяє вести облік навіть бухгалтеру-початківцю.

Наприклад, ввести залишки за ОЗ і НМА можна автоматично з інвентарної картотеки на основі введених карток. Унаслідок цього заощаджується час і унеможливлюються помилки.

Оприбуткувати ОЗ у системі «Парус-Бухгалтерія» можна через формування прибуткового ордера. На його підставі — створити господарську операцію: 106 — 675, 801 — 401, 801 — 675. Відтак при реєстрації операції система запропонує створити інвентарну картку, до якої буде автоматично перенесено всі дані з прибуткового документа. При цьому ОЗ перебуватимуть у стані Оприбуткування.

Функціонал програми дозволяє проводити над об’єктом такі дії:

·                     оприбуткування та дооприбуткування;

·                     списання (зі створенням внутрішньої накладної);

·                     реконструкція, дооцінка, переоцінка, псування;

·                     внутрішнє переміщення (зі створенням внутрішньої накладної);

·                     взяття і зняття з модернізації (консервації);

·                     капітальний ремонт.

Усі перелічені дії система може здійснювати масово, а також переглядати операції щодо них і провадити відкат. Потужні умови відбору дозволяють вибирати картки за різними критеріями: за статусом, за інвентарним номером, рахунком обліку, найменуванням об’єкта, датою введення, групою зносу тощо. Розрахунок зносу виконується з можливістю округлення та вибором автоматичного або індивідуального розрахунку за картками.

З інвентарної картотеки можна роздрукувати такі документи: інвентарні картки за формою №НА-2, №ОЗ-6, №ОЗ-7, №ОЗ-8; акт введення за формою №НА-1; акт на списання за формою №НА-3, №ОЗ-3, №ОЗ-4, №ОЗ-5; акт приймання-передачі за формою №ОЗ-1, №ОЗ-2 [2].

Також програма дозволяє друкувати звіти, такі як відомість наявності дорогоцінних металів за формою №ІНВ-8А; інвентаризаційний опис за формою №НА-4, №ОЗ-10, №ОЗ-7; інвентаризаційний список за формою №ОЗ-9, №ОЗ-11; звіт про наявність і рух ОЗ і амортизацію за формою №11-ОЗ [1].

Модуль «Парус-Бухгалтерія» надає користувачеві багатий інструментарій для обліку запасів (відповідно до наказу Держказначейства від 08.12.2000 р. №125). У цьому блоці можна:

·                     вести облік надходжень, переміщень та вибуття запасів;

·                     готувати господарські документи й отримувати оборотні відомості у розрізі рахунків, МОЛ та найменувань матеріальних цінностей у кількісному і підсумованому виразі (наказ Держказначейства від 18.12.2000 р. №130);

·                     друкувати інвентаризаційні описи, протоколи засідань інвентаризаційної комісії (наказ Держказначейства України від 30.10.98 р. №90);

·                     отримувати довідки про наявність і рух матеріальних цінностей.

Операції оприбуткування запасів у системі інтуїтивно прості. Їх можна здійснити шляхом створення вхідної податкової накладної, прибуткового ордера (з подальшим опрацюванням їх в обліку) та господарської операції. Після автоматичного створення операції інформація з’являється у відомості обліку товарно-матеріальних цінностей (далі ТМЦ).

«Парус-Бухгалтерія» підтримує декілька методів розрахунку ціни вибуття запасів: списання за обліковими цінами і середньозваженою собівартістю. Метод списання прив’язується до рахунка, на якому обліковують запаси, і виходячи з цього програма автоматично розраховує ціни списання ТМЦ. Вибуття запасів можна проводити шляхом створення внутрішнього документа, господарської операції, а також безпосередньо з оборотної відомості руху ТМЦ.

У модулі «Парус-Бухгалтерія» є можливість переходу з відомості руху ТМЦ (перебуваючи на певній номенклатурній позиції) до господарських операцій для перегляду всіх операцій, що стосуються цієї позиції за період.

«Парус-Бухгалтерія» забезпечує автоматизацію обліку широкого набору фінансово-господарських операцій таких, як: реєстрація та обробка первинних банківських і касових документів; реєстр платіжних документів та реєстр розподілу коштів держбюджету; облік операцій за розрахунковим, реєстраційним казначейським та іншими рахунками; облік касових та фактичних витрат; облік касових операцій, формування касової книги, вкладного листка до неї (постанова НБУ від 19.02.2001 р. №72); облік розрахунків із дебіторами, кредиторами, покупцями, замовниками та підзвітними особами; облік кошторису витрат установи у розрізі кодів КПКВ та документів [2].

Отже, із зазначеного вище можна зробити висновок, що використання програмного забезпечення «Парус-Бухгалтерія» забезпечує комплексний облік основних засобів та інших необоротних матеріальних активів, надає користувачеві багатий інструментарій для обліку запасів, можливість створення звітів тощо, чим значно спрощує здійснення облікових операцій на будь-якому підприємстві.

Список використаних джерел:

1. Не "1С"-ом єдиним // Дт-Кт – 2004. – №14. http://www.dtkt.com.ua/automation/ukr/avtomat/2004/14/14avto6.html

2. «Парус» наповнює бюджет // Дт-Кт – 2010. – №24. http://www.dtkt.com.ua/show/4

3. Семеренко М.М.,Фокін О.К., Сковородько С.В. Автоматизація обліку на підприємствах малого і середнього бізнесу // Соціум. Наука. Культурa, Економіка. – 2008. - №3. – С. 23- 25.

4. http://consultant.parus.ua