Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Глотова О.В., к.т.н., доц. Кулаков В.О.

Автомобільно-дорожній інститут

Державного вищого навчального закладу

„Донецький національний технічний університет”

 

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ОЦІНКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

В УМОВАХ РИНКУ

 

На даному етапі розвитку суспільства, більшість проблем вирішують на базі швидкої розробки та використання у виробництві нових технологічних і організаційних ідей, нової техніки. Тому інновації сьогодні це не примха, а необхідність виживання, збереження конкурентоздатності й подальшого розвитку підприємств. Саме інноваційна діяльність та її активізація забезпечать швидкий вихід економіки країни з кризового стану.

При цьому помітно зростає потреба в знаходженні науково-обґрунтованої методики оцінки економічної ефективності інноваційної діяльності, оскільки розробка і впровадження у виробництво нововведень вимагають значних витрат, що мають високий ступінь ризику. Методика розрахунку економічної ефективності інноваційної діяльності повинна базуватися на певній теоретичній концепції, а організовувати її мають відповідні організаційні структури. Економічна оцінка ефективності інноваційної діяльності передбачає вирішення комплексу таких питань, як: вибір і обґрунтування стратегічного напрямку досліджень; визначення критеріїв і показників її економічної ефективності; оцінки її впливу на ефективність діяльності підприємства, а також вибір ефективного методу її здійснення. Важливою також є розробка такої методики, яка б давала змогу приймати рішення про доцільність інноваційної діяльності, починаючи з ранніх її етапів.

Способи і методи оцінки ефективності інноваційної діяльності широко описані в економічній літературі. Практично всі вони базуються на співвідношенні ефектів і витрат з подальшим їх порівнянням з нормативною величиною. Але кінцевий результат може досягатися різними шляхами і врахування цього має важливе значення при комплексній оцінці інноваційної діяльності підприємства. Кількість і сукупність показників, котрі доцільно використовувати при комплексній оцінці інноваційної діяльності, здебільшого залежать від обсягу виробництва підприємницької структури. Тому перед керівництвом підприємства виникає ряд оригінальних завдань, котрі необхідно вирішувати, щоб оцінити інноваційну діяльність.

 При оцінці інноваційної діяльності виникають кілька аспектів. До них належать: по-перше – оцінка науково-інформаційного рівня підприємства, по-друге – оцінка технічного рівня підприємства і, по-третє – оцінка техніко-економічної ефективності інноваційних проектів. Тобто до критеріїв оцінки інноваційної діяльності, тобто тих характеристик,  які найбільшою мірою впливають на її ефективність, належать: науковий рівень підприємства, рівень інформаційного забезпечення, рівень технічного забезпечення, соціально-економічна ефективність, а також конкурентоспроможність розробок, що забезпечують можливість досягнення поставленої підприємством мети.

Таким чином, в умовах безперервних економічних змін інновації стають основним чинником, що сприяє динамічному розвитку і підвищенню результативності функціонування як окремих ринкових суб'єктів господарювання, так і економічної системи загалом. За умов переходу економіки країни і суб'єктів господарювання до інноваційної моделі розвитку значно зростає роль системного та своєчасного аналізу інноваційної діяльності підприємства. Результативність впровадження інновацій залежить як від специфіки функціонування конкретного підприємства, так і мінливого зовнішнього середовища.

 

Література:

1.      Грішнова О.А. Людський капітал: формування в системі освіти і професійної підготовки. – К. : Вид-во "Знання", 2001. – 254 с.

2.      Гриньов А.М. Модель формування людського капіталу підприємства. – Вісник Хмельницького національного університету. – 2009, № 6, T. 3.

3.      Журавльова І.В. Управління людським капіталом підприємства: наукове видання – Харків : Вид. ХНЕУ, 2004. – 284 с.