УДК 331.5(477.87)

Машика Ю.В., к.е.н., доцент, зав. кафедри економічної теорії та менеджменту ЗакДУ

 

Дідик К.Ю.

студентка юридичного факультету ЗакДУ

 

 

 

ЗАЙНЯТІСТЬ У ЗАКАРПАТСЬКІЙ ОБЛАСТІ: СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ

 

 

Анотація

Дана стаття присвячена аналізу особливостей зайнятості трудових ресурсів Закарпатської області, проблемним питанням працевлаштування різних соціальних верств населення, дослідженню факторів, які сприяють зайнятості населення області.  Обґрунтовано тенденції розвитку зайнятості населення, проблеми зайнятості населення в умовах сучасного суспільного розвитку, наведено гарантії щодо працевлаштування.

Ключові слова: рівень зайнятості, трудові ресурси, безробіття, соціальні послуги, професійна реабілітація, роботодавці, непрацюючі особи.

 

Annotation

Scientific paper is devoted to the analysis of the employment of labor Transcarpathia, problematic employment of different social groups, the study of factors that contribute to the employment area. Grounded trends in employment, employment problem in today's social development, are guarantees for employment.

Keywords: employment, labor force, unemployment, social services, vocational rehabilitation, employers, unemployed person.

 

         Анотация

Даная статья посвящена анализу особенностей занятости трудовых ресурсов Закарпатской области, проблемным вопросам трудоустройства различных социальных слоев, исследованию факторов, способствующих занятости населения области. Обоснованно тенденции развития занятости населения, проблемы занятости населения в условиях современного общественного развития, приведены гарантии трудоустройства.

Ключевые слова: уровень занятости, трудовые ресурсы, безработица, социальные услуги, профессиональная реабилитация, работодатели, неработающие лица.

 

 

 

Вступ

За декілька попередніх років рівень зайнятості трудових ресурсів Закарпатської області виглядав цілком непогано. Проте після початку світової фінансово-економічної кризи почали відчувати на собі зниження соціально-економічного становища і закарпатці. Почалися скорочення працівників, проблеми зайнятості трудових ресурсів стали гостро відчуватися і в нашій області. Актуальність даного дослідження полягає в тому, що на сьогодні, під час великої економічної кризи проблема зайнятості трудових ресурсів спостерігається у всіх регіонах України, в тому числі і в Закарпатській області.

Незважаючи на тривале існування руйнівної проблеми довготривалого безробіття у пореформеній Україні, це явище не дістало необхідного висвітлення у спеціальній літературі. Хоча теоретичні проблеми формування ринку праці, регулювання зайнятості та безробіття в Україні знайшли відображення у працях відомих українських вчених, зокрема С.І. Бандура, В.В. Близнюк, Д.П. Богині, І.К. Бондар, В.І. Герасимчука, О.А. Грішнової, М.І. Долішнього, Т.А. Заяць, С.М. Злупка, А.М. Колота, Г.І. Крутня, Г.І. Купалової, Е.М. Лібанової, Л.С. Лісогор, Ю.М. Маршавіна, В.В. Онікієнка, І.Л. Петрової, М.В. Туленкова та багатьох інших, питання зайнятості населення в Закарпатській області не було предметом ґрунтовного самостійного дослідження.

Теоретико-методологічною основою дисертаційної роботи є фундаментальні положення класичних і сучасних теорій ринкової економіки та зайнятості, наукові дослідження вітчизняних і зарубіжних вчених.

 

Виклад основного матеріалу

Економічні негаразди, зумовлені світовою фінансовою кризою, вплинули і на обсяги надання службою зайнятості соціальних послуг незайнятому населенню. На території Закарпатської області у січні 2011 року обсяги активних заходів сприяння зайнятості населення зменшились на чверть, порівняно з січнем 2010 року. Зокрема, центри зайнятості Закарпатської області у 2011р. працевлаштували 1286 осіб (в січні 2010 року – 1868). Одним із важливих видів соціальних послуг незайнятим громадянам є професійна підготовка, перепідготовка або підвищення кваліфікації. У січні 2011р. за направленням центрів зайнятості проходили професійне навчання 745 осіб. Направлення на навчання здійснюється тільки під конкретне замовлення роботодавців [5].

Необхідно зазначити, що основні види робіт, які нині виконують безробітні у Закарпатській області – це розчистка берегів річок, ремонт підпірних стінок, мостів, переходів, очистка кюветів доріг і прокладка нових стічних канав, благоустрій підтоплених садиб, допомога потерпілим одиноким громадянам похилого віку, упорядкування територій населених пунктів.  Питання професійної реабілітації людей з обмеженими фізичними можливостями також важливе і складне. На місцевому рівні важливу роль у трудовій реабілітації та працевлаштуванні інвалідів відіграє служба зайнятості Закарпатської області. Упродовж останніх років кількість звернень інвалідів за послугами до служби зайнятості збільшилась у 1,2 рази. За сприяння служби зайнятості у 2010-2011 роках працевлаштовано 173 особи з інвалідністю, тобто роботу отримав кожний другий інвалід, який перебував на обліку у базових центрах зайнятості [3]. Цього результату досягнуто завдяки активізації співпраці центрів зайнятості у першу чергу з роботодавцями та укладеної 4-сторонньої угоди про співробітництво щодо сприяння розвитку професійної реабілітації та зайнятості інвалідів між соціальними партнерами, які зацікавлені у вирішенні проблемних питань осіб з обмеженими фізичними можливостями.

З початку 2012 року на ринку праці поліпшилося надання відомостей про наявність вільних робочих місць та вакансій для інвалідів. Щомісяця таку інформацію подають 90-95 і більше підприємств. Серед вакансій, які подають роботодавці у центри зайнятості для працевлаштування інвалідів, є такі, що не потребують кваліфікації або певних знань і досвіду роботи. Ось неповний перелік вільних робочих місць для осіб з обмеженими фізичними можливостями: юристи, інструктори-кінологи, інженери-проектувальники, експерти-будівельники, бухгалтери, майстри-теплотехніки, оператори комп’ютерного набору, провізори, фармацевти тощо. Цей перелік щомісяця друкується у газеті “Зайнятість населення” та надсилається в Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів та Головне управління праці та соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації [6].

Життєвий рівень матеріального добробуту різних соціальних груп населення у 2010-2011рр.  досліджувався органами статистики у всіх районах Закарпатської області шляхом проведення вибіркового обстеження умов життя домогосподарств. За його даними середній розмір домогосподарства є найвищим серед регіонів країни та становить 3,44 особи [2, с.56]. Виходячи із результатів дослідження можна запропонувати наступні шляхи формування ефективної зайнятості Закарпатської області:

1.        З одного боку, необхідно зосередити зусилля на підвищенні шансів працевлаштування працівників зі старших вікових груп, а з іншого боку - стимулювати вихід з робочої сили всіх тих, хто має право на будь-який вид пенсії. Друга мета може бути досягнута через підвищення розміру пенсій до прожиткового мінімуму й обмеження можливості одержання пенсії і повної зарплати одночасно [1, с.5].

2.        Більше уваги потрібно приділяти якості освіти і програм професійної підготовки, а не кількості студентів. Політика в області освіти повинна надавати особливого значення підготовці конкурентноздатних фахівців необхідних професій по універсальних програмах навчання, щоб збільшити можливості плавного переходу з навчання на роботу.

3.        Варто направити зусилля на усунення бар'єрів до добровільної міграції, поширення інформації про вакансії і рівень життя по всій країні, поліпшення інфраструктури, транспортної системи і ринку житла (включаючи розвиток системи кредитування житла).

4.        Необхідно проводити соціально-економічну політику, що стимулювала б перехід людей з неефективних робочих місць на більш ефективні, з неформальної діяльності у формальний сектор, з безробіття в регулярну зайнятість. У той же час необхідно підсилити моніторинг пошуків роботи серед зареєстрованих безробітних і застосовувати міри до тих з них, хто одержує доход від нерегулярних заробітків.

5.        Спростити процедуру реєстрації, скоротити трансакційні витрати, пов'язані з перебуванням на обліку в центрі зайнятості, підвищити допомогу по безробіттю до прийнятного рівня і зробити програми, надані центрами зайнятості, більш привабливими, для того щоб стимулювати безробітних реєструватися в центрах зайнятості. Іншим мотивом для реєстрації безробітних може бути перехід системи охорони здоров'я на страхову основу: обов'язкові внески медичного страхування покривалися би державою тільки в тому випадку, якби  індивіди працездатного віку були студентами стаціонарної форми навчання, непрацездатними чи зареєстрованими безробітними [4].

Багато які з запропонованих шляхів можуть зазнавати істотної критики через високі витрати на них, загальновизнаним є факт, що вони допомагають підтримувати моральний дух і соціальний стан у багатьох хронічних безробітних, що не маловажно для соціально орієнтованих держав.

 

Висновки

Таким чином, гарантіями вдосконалення зайнятості у Закарпатській області повинно бути:

- збереження існуючих робочих місць в умовах приватизації та створення нових робочих місць шляхом залучення інвестицій в економіку міста;

- забезпечення соціальних гарантій зайнятості випускникам навчальних закладів відповідно до чинного законодавства;

- детінізація соціально-трудових відносин у сфері підприємництва та малого бізнесу;

- стабілізація основних показників ринку праці, підвищення рівня зайнятості працездатного населення;

- встановлення зв'язку між ринком освітніх послуг і ринком праці, розвиток соціального партнерства.

Отже, безумовною проблемою ринку праці Закарпатської області є низький середній рівень заробітків і відповідно низька питома вага витрат на робочу силу у собівартості виробництва та оплати праці найманих працівників у ВВП, надмірна міжгалузева і низька міжпосадова диференціація заробітної плати, передусім у бюджетній сфері. Створення нових робочих місць через чітко спрямовані інвестиції має стати рушійною силою розвитку визначених галузей Закарпатської області. Пріоритети створення нових робочих місць обумовлюють основні напрями розвитку національного та регіональних економічних комплексів, спеціалізацію окремих регіональних структур і, через попит на робочу силу, розвиток ринку освітніх послуг. Реформування оплати праці має не лише забезпечити належний рівень життя, але й стимулювати населення до активної поведінки на ринку праці, до ефективної трудової діяльності.

Саме тому ці аспекти вимагають подальшого наукового обґрунтування та будуть нами досліджуватися в подальшому.

 

Список використаних джерел

1.     Бицюра Ю. Аналіз безробіття в Україні // Географія та основи економіки в школі. - 2008. - №5. – С. 4-6.

2.     Статистичний щорічник Закарпаття за 2011р. – Ужгород, 2012. - 328 с.

3.     Причини та наслідки безробіття. - Режим доступу: info.activesite.com.ua/literature.php

4.     Особливості ринку праці в Україні. - Режим доступу: works.tarefer.ru/85/100050/index.html

5.     Зайнятість населення: аналіз основних проблем. - Режим доступу: school.xvatit.com/index.php

6.     Тенденції розвитку безробіття в межах Карпатського регіону. - Режим доступу: info.activesite.com.ua/literature.php