Аспірант Донських А.С.

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

 

МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ МАЛОГО БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

 

З перших років економічних реформ, підтримка становлення і розвитку малого бізнесу в Україні є одним з визначальних пріоритетів державної політики. Малий бізнес є невід’ємною складовою ринкової системи. Він відіграє  важливу роль в підвищенні рівня зайнятості населення і ослабленні соціальної напруженості, забезпеченні конкурентного середовища, економічної стабільності і інноваційного зростання, створенні передумов для становлення середнього класу.

Практично в усіх розвинених країнах держава бере активну участь у формуванні та розвитку підприємницької діяльності. Як показує світова та вітчизняна практика, країни з розвинутою ринковою економікою мають розгалужену та чітко усталену систему державної підтримки малого підприємництва, в інших же подібна система перебуває у стадії становлення або розвитку.

Державне регулювання та підтримка розвитку малого підприємництва в Україні реалізується відповідними загальнодержавними, регіональними та місцевими органами влади з метою узгодження інтересів держави і малого підприємництва.

В Україні протягом останніх років на урядовому рівні приділяється значна увага побудові системи державної підтримки малого підприємництва. Про це свідчать прийняті останнім часом законодавчі та нормативно-правові акти. В останні роки було чимало зроблено для розвитку малого бізнесу Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва, міністерствами та відомствами, зокрема:

- врегульовано процедуру державної реєстрації;

- введено спрощену систему оподаткування та звітності суб’єктів малого підприємництва;

- упорядковано систему перевірок фінансово-господарської діяльності [2].

У новому податковому кодексі збережена спрощена система оподаткування. З 1 січня 2012 року існують 4 групи платників єдиного податку. До кінця поточного року запроваджений мораторій на фактичні перевірки, до платників єдиного податку не застосовуються штрафні санкції.

Робляться певні кроки з спрощення регуляторних процедур: ліквідації перешкод на шляху реєстрації підприємницької діяльності, отримання ліцензій, сертифікатів, дозволів тощо. Докладено зусиль з скорочення різноманітних перевірок контролюючих органів, підлягає перегляду кількість таких органів.

Незважаючи на низку прийнятих останнім часом вищими органами державної влади і управління нормативних документів, розвиток малого підприємництва в Україні здійснюється у несприятливому макро- та мікросередовищі. За показниками розвитку малих і середніх підприємств спостерігається значне відставання України не лише від розвинених країн (Японії, Великобританії, США), але і від країн пострадянського простору.

Уповільненість та диспропорційність розвитку малого підприємництва в Україні визначається наявністю суттєвих проблем і перешкод, до яких відносять:

1. Надмірний розвиток корупції та бюрократизму.

2. Високий рівень оподаткування, що ставить під сумнів прибутковість діяльності малих підприємств, підвищує вірогідність банкрутства.

3. Відсутність ефективних механізмів кредитування та страхування суб’єктів малого бізнесу, незахищеність банківських установ від різноманітних видів ризику, пов’язаних із кредитуванням малих підприємств.

4. Недоступність бізнес освіти для персоналу малих підприємств, відсутність соціальних гарантій.

5. Політична та економічна нестабільність, а також суперечливість та ускладненість законодавства [1].

Певною мірою розвиток малого підприємництва залежить від надання йому фінансової підтримки. Законодавчо неопрацьованою залишається програма мікрокредитування суб’єктів малого підприємництва, тобто створення небанківських кредитних установ з мікрокредитування. На сьогодні ще не забезпечені основні компоненти сприятливого економічного середовища для успішного розвитку малого бізнесу: інвестиційні та інноваційні компанії та фонди, регіональні фонди підтримки підприємництва, лізингові компанії, аудиторські фірми, страхові організації, бізнес-центри, бізнес інкубатори

Для того, щоб малий бізнес ефективно функціонував в українській економіці і приносив позитивні результати, так як він це робить в європейських державах потрібно використати ряд універсальних методів державного регулювання та стимулювання розвитку малого підприємництва, зокрема:

– встановлення системи пільг, у тому числі пом'якшення податкової політики;

– впровадження спрощеної системи оподаткування, бухгалтерського обліку і фінансової звітності;

– державна підтримка розвитку факторингової та лізингової діяльності;

– фінансово-кредитна і інвестиційна підтримка;

– забезпечення участі суб'єктів малого підприємництва у виконанні постачань для державних, регіональних і місцевих потреб;

– розміщення державного замовлення на випуск продукції та надання послуг сектором малих підприємств на конкурсній основі;

– удосконалення нормативно-правової бази у сфері підприємницької діяльності;

– надання достовірної інформації підприємцям про умови діяльності;

– інформаційно-консультаційне обслуговування, в рамках якого повинна надаватися допомога з проблем формування та функціонування малих підприємств. У розвинутих країнах світу держава активно створює інформаційно-консультаційні центри, які поєднують урядові структури, підприємницькі асоціації, торговельні палати, банківські установи;

– допомога в матеріально-технічному забезпеченні;

– полегшення доступу до фінансових ресурсів шляхом зниження облікової ставки Національного банку України, стабілізації курсу гривні, вдосконалення та поширення механізмів гарантування кредитів для малого підприємництва.

Отже, державні механізми підтримки відіграють важливу роль в розвитку малого підприємництва. Слід враховувати зарубіжні форми підтримки з метою застосування їх в наших умовах. Необхідно розширити прийняття комплексних державних заходів по стимулюванню створення нових малих інноваційних підприємств в різних галузях, що зумовить істотний вплив на збільшення долі високотехнологічної ринкової продукції, і формування національної інноваційної інфраструктури, розвиток якої на сучасному етапі є важливим завданням.

 

Література:

 

1. Небава М. І. Механізми державного регулювання та підтримки малого підприємництва в Україні / М. І. Небава, І. Є. Шайдюк, Ю. І. Черкасова, А. В. Дмитрук // [електронний ресурс] Режим доступу: http: // www.nbuv.gov.ua/

2. Цегелик Г. Г Державна підтримка розвитку малого підприємництва в Україні / Г. Г. Цегелик, М. Я. Квик // [електронний ресурс] Режим доступу:  http: // www.nbuv.gov.ua/