Денисова Ю.Е.  , Корнілова О.В.

ДонНУЕТ  імені Михайла Туган – Барановського

 

ОЦІНКА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ ПРОМИСЛОВОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

У сучасному суспільстві інтелектуальний капітал стає основою багатства. Саме він визначає конкурентоспроможність економічних систем, є ключовим ресурсом їх розвитку. У процесі створення, трансформації та використання інтелектуального капіталу беруть участь усі суб’єкти ринкових відносин. У зв’язку з тим, що інтелектуальний капітал є якісно новою формою капіталу, необхідною для створення інтелектуального продукту і бажаного доходу, вчені приділяють досить значну увагу терміну «інтелектуальний капітал», проте, незважаючи на наявність великої кількості досліджень з цієї проблематики, категорія «інтелектуальний капітал» досі залишається однією з невизначених і найбільш динамічних.

Питання оцінки інтелектуального капіталу розглядаються у працях таких вчених, як : О.Веретенникова, В.Л. Іноземцев, Н.Крикун, Ю.Канигіна, О.Кендюхова, Н.А. Мамонтова та інші [2].

В роботі ми намагалися зробити аналіз методів оцінювання інтелектуального капіталу в сучасних умовах , розглянути механізм оцінювання інтелектуального капіталу на промислових підприємствах.

Інтелектуальний капітал є досить високим фактором розвитку в порівнянні з іншими формами капіталу, за умов його ефективного формування, розвитку та використання відбуватимуться процеси поступового зростання соціально-економічного рівня життя суспільства.

Інтелектуальний капітал – це один з різновидів капіталу, який має відповідні ознаки капіталу і відтворює характерні лише для нього (інтелектуального капіталу) специфіку і особливості [1]. Його оцінку слід проводити на трьох рівнях:державному, регіональному та на рівні окремого підприємства.

Вважають, що інтелектуальний капітал підприємства включає чотири складові : ринкові активи, людські активи, інтелектуальна власність як актив, інфраструктурні активи.

Підприємство плануючи стратегію нових виробництв і ринків збуту обов'язково повинне включати до своїх маркетингових досліджень питання використання об'єктів інтелектуального капіталу.

Іноземні джерела пропонують багато методів і моделей оцінки інтелектуальний капіталу [3]. Найвідомішими методами є:

1. Збалансована система показників . Методика оцінки як матеріальних , так і нематеріальних активів ,яка ґрунтується на чотирьох складових: фінанси, маркетинг, внутрішні бізнес-процеси, навчання та зростання.

2. ІК-індекс. Проведення розрахунків на основі об'єднання декількох різних індикаторів в один індекс і ув'язування зміни в інтелектуальному капіталі зі змінами на ринку.

3. «Коефіцієнт Тобіна». Розраховуються показники вартості інтелектуального капіталу , що визначається на основі співвідношення ринкової вартості компанії та очікуваної відновної вартості активів.

4. « Дослідник вартості». Метод фінансового обліку , що підраховує та поділяє вартість інтелектуального капіталу за його складовими.

5. Брокер технологій. Визначення вартості інтелектуального капіталу підприємства на основі застосування 20 аудиторних питань і діагностики результатів обробки відповідей.

Для оцінки промислового підприємства більш за все підходить метод «збалансована система показників» [2].

Збалансована система показників ( ВSС) – це система стратегічного управління на підставі вимірювання та оцінки ефективності її діяльності за набором показників , дібраних таким чином, щоб врахувати всі суттєві аспекти діяльності підприємства. Концепція ВSС вигідно відрізняється від інших концепцій тим, що фінансові і не фінансові індикатори інтегруються з урахуванням причинно-наслідкових зв'язків між результуючими показниками і ключовими факторами під впливом яких вони формуються.

Система ВSС використовується в управлінні підприємством при вирішення наступних завдань [1]:

1. Формування стратегії підприємства.

2. Доведення моделі стратегії до всіх співробітників підприємства.

3. Синхронізація всіх дій АВС підрозділів і всіх співробітників з глобальною стратегією підприємства.

4. Забезпечення експрес інформації про досягнуті результати.

Останні роки свідчать про зростання значущості інтелектуального капіталу в діяльності підприємств, оскільки в господарській практиці він стає визначальним фактором виробництва, який детермінує в цілому економічний розвиток на макрорівні. Саме інтелектуальний капітал визначає конкурентоспроможність економічних систем. Тому вибором показників оцінки інтелектуального капіталу у той чи іншій мірі  є ключовим ресурсом їх розвитку.

Література:

1. Білоус – Сергєєва С.О. Оцінка інтелектуального капіталу / Білоус – Сергєєва С.О. // Теоретичні та практичні аспекти економіки та інтелектуальної власності – 2011 - №3.

2. Гава Ю.В. Структура інтелектуального капіталу / Ю.В. Гава // Науково-технічна інформація. – 2010.– №3.

3. О.В.Прокопенко, В.Ю. Школа, В.О.Щербаченко Інтелектуальний капітал як базис національної економічної системи / О.В.Прокопенко, В.Ю. Школа,//Вісник Донецького університету економіки та права – 2011- № 2.