Економічні науки/10.Економіка підприємства.

Борщ М. В., студентка IV курсу

Вінницький національний технічний університет України

Забезпечення конкурентоспроможності підприємства в сучасних ринкових умовах

На сучасному етапі наявність конкурентних переваг у підприємства є передумовою його виживання на ринку. Сьогодні не можна розраховувати на те, що знайдеться ринок, недоступний для світових виробників, тому проблема забезпечення конкурентоспроможності власного підприємства потребуватиме постійних рішучих дій для свого вирішення.

Дослідженням проблем конкурентоспроможності та конкурентних переваг підприємства займались такі фахівці як Харченко Т. Б., Голодова О. А, Єремеєва Н. В., Калачев С. Л., Коломієць І. Ф. та багато інших.

Конкурентоспроможність – це зумовлене економічними, соціальними та політичними чинниками становище країни або окремого товаровиробника на внутрішньому та зовнішньому ринках [1].

Об’єктом конкуренції є споживач і покупець. Предметом конкуренції є товар або послуга, за допомогою яких фірми-суперники прагнуть завоювати визнання і гроші споживача. У широкому сенсі – це, звичайно, задоволення потреби. Конкуренція ( відповідно – різноманітність і вибір ) стає природним союзником споживача і значною мірою визначає технічний прогрес [2].

Кінцева мета фірми – перемога в конкурентній боротьбі. Перемога не разова, не випадкова, а як закономірний підсумок постійних і грамотних зусиль. Досягається вона чи ні, - залежить від конкурентоспроможності товарів і послуг фірм, тобто від того, наскільки вони кращі порівняно з аналогами [3].

Зростання конкурентоспроможності підприємства залежить, з одного боку, від управлінських рішень на рівні самих підприємств, з іншого – від державної та регіональної політики у сфері створення відповідного економіко - правового середовища  й державної підтримки зусиль суб’єктів господарю-вання щодо підвищення їх конкурентоспроможності.

Підвищення конкурентоспроможності підприємства потрібно розглядати як довготерміновий послідовний процес пошуку й реалізації управлінських рішень у всіх сферах його діяльності, здійснюваний планомірно, відповідно до обраної стратегії довготермінового розвитку, з врахуванням змін у зовнішньому оточенні та стану засобів самого підприємства, і внесенням відповідних коректив.

Найважливішими методологічними задачами вирішення проблеми підвищення конкурентоспроможності підприємства є:

·          визначення критеріїв конкурентоспроможності й формування системи показників ї вимірювання;

·        розроблення методів оцінки рівня конкурентоспроможності;

·        розроблення методів формування алгоритмів ( програм ) підвищення конкурентоспроможності підприємства [4].

Щоб сьогодні створити конкурентоспроможне підприємство, треба не просто модернізувати організацію і управління, але чітко знати, для чого це робиться, яка мета має бути досягнута. Головне – уміння визначити і швидко, ефективно використовувати в конкурентній боротьбі свої переваги [3].

Отже, на думку автора, забезпечення підвищення рівня конку-рентоспроможності підприємства можливе, за рахунок:

-         орієнтації підприємства безпосередньо на споживача;

-         впровадження інноваційної політики;

-         покращення якості продукції;

-         забезпечення пріоритетності продукції;

-         безперервне вдосконалення продукції національних виробників;

-         зниження собівартості, за рахунок нових матеріалів, устаткування, технологій, трудових ресурсів та іншого;

-         підвищення продуктивності праці;

-         поліпшення умов роботи;

-         якісніше використання ресурсів, зокрема людських;

-         підвищення кваліфікації працівників;

-         покращення реалізації на внутрішньому ринку та розширення діяльності на міжнародному ринку;

-         визначення і використання цінових чинників підвищення конкурентоспроможності продукції на ринку;

-         проведення реклами та інших маркетингових заходів.

Зважаючи на вищевикладене, можемо стверджувати, що конкурентоспроможність підприємства виступає критерієм ефективності здійснення фінансово-господарської діяльності підприємств.

Визначення рівня конкурентоспроможності – одне з актуальних питань у системі управління будь-якого підприємства.

В ринкових умовах висока конкурентоспроможність підприємства є запорукою розвитку та отримання стабільного прибутку.

Дослідження конкурентоспроможності підприємств в умовах економічної ситуації, яка склалася в Україні, дає змогу розглядати її як характеристику підприємства на певному конкурентному ринку, за відповідних умов функціонування , яка відображає сукупність потенційних переваг, поєднання яких дозволяє підприємству зайняти відповідну позицію на ринку.

 

Література:

1. Харченко Т. Б. Забезпечення конкурентоспроможності підприємств як засіб ринкового реформування економіки // АПЕ. – 2003. – № 2. – с. 70-73.

2. Голодова О. А. Маркетинговое обеспечение конкурентоспособности про-мышленных предприятий в условиях интеграционного взаимодействия. – Волгоград: ВГУ, 2007. – с. 25.

3. Еремеева Н. В., Калачев С. Л. Конкурентоспособность товаров и услуг. М.: КолосС, 2006. – с. 192.

4. Коломієць І. Ф. Підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства в системі факторів інтернаціоналізації // Конкуренція. – 2007. – № 3. – с. 16-26.