К.е.н., доцент Корольчук Л.В.

Луцький національний технічний університет

 

ЗАСТОСУВАННЯ БЕНЧМАРКІНГОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ В ПРОЦЕСІ ОРГАНІЗАЦІЇ ГЛОБАЛЬНОЇ ЛОГІСТИЧНОЇ СИСТЕМИ В РАМКАХ ТРАНСКОРДОННОГО РЕГІОНУ

 

Зміни в управлінській орієнтації стали причиною розробки нової концепції управління матеріальними потоками, що одержала назву "логістики". Сутність концепції полягає в інтеграції всіх функціональних сфер, пов'язаних із проходженням матеріального потоку від виробника до споживача в єдиний комплекс, який називається комплексом логістики. Сучасні методи підвищення ефективності управління матеріальними потоками мають практичний інтерес для української економіки, їхнє використання дасть можливість підприємствам нашої країни ефективно діяти як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Дані процеси набувають актуальності і в рамках регіонального інтегрованого простору, яким виступають транскордонні регіони (ТКР), організація єдиної глобальної логістичної системи в яких призведе до оптимізації виробництва, економії на витратах і, як результат – до посилення позицій ТКР на міжнародному ринку товарів та послуг.

Вивченню проблем глобальної логістики та ТКС, зокрема функціонування транскордонних логістичних кластерів присвяченi працi Микитюк М.В., Кузьміна В.В. Мороз О.Д. Мiкули Н., Писаренко С. та ін. Проте питання організації глобальних логістичних систем в рамках ТКР, як необхідної передумови їх розвитку лишається відкритим.

Переважна частина економічних джерел трактують термін «глобальна логістика» як стратегію і тактику створення, як правило, сталих макрологістичних систем, що пов'язують бізнес-структури різних регіонів і країн світу на основі поділу праці, партнерства та кооперування у формі угод, договорів, загальних планів, які підтримуються на міждержавному рівні [1].

Ефективність інтеграції економік регіонів, що складають транскордонний регіон, в єдину логістичну систему залежить не лише від ступеня схожості рівнів розвитку їх інфраструктури, але й від здатності швидко вчитися та переймати краще з досвіду організації економічних процесів регіона-партнера, що в науковій літературі визначається як бенчмаркінг — безупинний систематичний пошук і впровадження найкращих практик, що приведуть організацію до досконалішої форми, дієвий інструмент для визначення становища компанії порівняно з іншими, подібними за розмірами та/або сферою діяльності, організаціями.

Бенчмаркінг, який  пов'язаний з постановкою цілей та є одним з компонентів процесу планування, можливо застосовувати не лише у менеджменті організацій, але й у регіональній економіці, а саме для ефективної організації глобальних логістичних систем в рамках ТКР.

У центрі уваги бенчмаркінгу — запитання: чому інші працюють успішніше, ніж ми? Основний зміст та мета бенчмаркінгу полягає в ідентифікації відмінностей з порівнюваним аналогом (еталоном), визначення причин цих відмінностей та виявлення можливостей щодо вдосконалення об'єктів бенчмаркінгу.

Об'єктами бенчмаркінгу можуть бути: методи, процеси, технології, якісні параметри продукції, показники фінансово-господарської діяльності підприємств (структурних підрозділів). Досліджуючи виробничі процеси, методи чи технології виробництва і збуту продукції, головну увагу приділяють пошуку резервів зниження витрат виробництва та підвищенню конкурентоспроможності продукції.

Виділимо наступні  фази бенчмаркінгу в рамках організації глобальних логістичних систем в ТКР:

1.                     Підготовча. На цій стадії здійснюють вибір об’єкта бенчмаркінгу та порівняльних аналогів, якими і виступатимуть регіони, що складають ТКР, а власне їх логістична інфраструктура; визначають оцінні показники; збирають необхідну для аналізу інформацію.

2.                     Аналіз. У ході аналітичної фази бенчмаркінгу на основі порівняння з регіоном-партнером виявляються недоліки (слабкі місця) в об’єктах бенчмаркінгу та ідентифікуються причини їх виникнення. Критерієм оцінки логістичної інфраструктури та  методів здійснення логістичних операцій  є показники їх продуктивності.

3.                     Впровадження. На цій стадії проводиться робота із застосування результатів аналізу в практичній площині реалізації економічної політики регіону. Основний акцент тут робиться на розробці стратегії і тактики нейтралізації виявлених у ході бенчмаркінгу слабких місць.

Бенчмаркінгові технології дають можливість здійснювати попередню оцінку якості логістичної інфраструктури регіонів, що складають ТКР та приймати відповідні міри щодо запровадження єдиних стандартів та вдосконадення процесу здійснення логістичних операцій в прикордонних регіонах, що в свою чергу сприятиме ефективному функціонуванню глобальної логістичної системи.

 

Список використаних джерел:

 

1. Логистика: Учебник / Под ред. Б.А. Аникина. — 3-е изд., перераб. и доп. — М.: ИНФРА-М, 2002. — 367 с.

2. Мартиняк І. Розвиток логістичної інфраструктури в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу:< http://conftiapv.at.ua/publ/konf_14_15_grudnja_2011_r/sekcija_5_ekonomichni_nauki/rozvitok_logistichnoji_infrastrukturi_v_ukrajini/29-1-0-1454

3. Микитюк, М.В. Єврологістика та Україна / М.В.Микитюк, В.В.Кузьміна [Електронний ресурс]. –Режим доступу: < http://intkonf.org/ > Назва з екрану.

4. Trade logistics facilitation: key to competitiveness an overview of the world bank trade logistics and facilitiation portfolio [Електронний ресурс]. – Режим доступу:< http://siteresources.worldbank.org. Назва з екрану.