Экономические науки / Финансовые отношения

Поліщук В.Г., к.е.н., старший викладач, Кордунов В.О.

Луцький національний технічний університет, Україна

 

Аналіз платоспроможності та ліквідності як передумова забезпечення ефективної діяльності підприємства

 

На даному етапі розвитку економіка України характеризується платіжною кризою. Це впливає на діяльність кожного підприємства в цілому і опосередковано: несвоєчасно виплачується заробітна плата; затримуються розрахунки з постачальниками і підрядниками; погіршуються взаємовідносини з діловими партнерами; значно скорочуються обсяги капітальних вкладень.

Для того щоб уникнути банкрутства і фінансової кризи на підприємстві необхідно оцінити перспективу його розвитку і передбачити його майбутній фінансово-господарський стан і знайти методи попередження негативних явищ.

В умовах ринкових відносин кожному підприємству необхідно мати достовірну інформацію про ліквідність і платоспроможність свою і своїх партнерів. Це робить дану тему дослідження своєчасною і актуальною.

Саме аналіз ліквідності і платоспроможності дозволяє визначити ефективність діяльності підприємства на всіх етапах його життєвого циклу.     Поняття «платоспроможність» і «ліквідність» розглядались у працях зарубіжних і вітчизняних науковців і практиків, зокрема П. Ревентлоу,

Й. Ворста, В. В. Ковальова, Г. В. Савицької, А. Д. Шеремета, І. О. Бланка та ін.

Деякі економісти ототожнюють поняття «платоспроможність» і «ліквідність». Але між ними є суттєва різниця.

Ліквідність підприємства – це його спроможність швидко реалізувати активи і отримати гроші для оплати своїх зобов’язань, тобто – це співвідношення його ліквідних активів і короткострокової заборгованості. Чим коротший період, тим вища ліквідність даного типу активу.     

Платоспроможність – це здатність підприємства вчасно і в достатніх обсягах розраховуватись за своїми зобов’язаннями.

Тобто основними ознаками платоспроможності є: наявність в достатній кількості коштів на поточних рахунках і відсутність простроченої кредиторської заборгованості.

Підприємство вважають ліквідним, якщо його поточні активи перевищують поточні зобов’язання. Але це само по собі не може дати повної характеристики. Для цього необхідно використовувати цілу систему показників.

Основні показники ліквідності: коефіцієнт поточної ліквідності – це відношення оборотних активів і поточних зобов’язань підприємства; коефіцієнт швидкої ліквідності – показує яку частку поточної заборгованості підприємства можна покрити за рахунок абсолютно та швидко ліквідних активів; коефіцієнт абсолютної ліквідності – показує яку частку поточних зобов’язань підприємства можна покрити за рахунок абсолютно ліквідних активів.

На ліквідність і платоспроможність підприємства мають вплив окремі фактори. Під факторами розуміють умови здійснення господарських процесів і причини, що впливають на ці процеси.

До якісних належать: мета, галузь діяльності, традиції, репутація, імідж, форма власності, структура управління, концентрація виробництва, прогресивність методів виробництва та ін.

До кількісних належать: кваліфікований склад персоналу, стан ринку, інноваційна діяльність, тривалість виробничого циклу, структура балансу, рівень прибутковості і рентабельності.

У зв’язку із глобальною світовою кризою забезпечення ефективної діяльності підприємства стоїть під загрозою.

Однією з основних перепон на шляху діяльності сучасних підприємств є недосконалість діючої податкової системи, надмірний податковий тиск, обтяжлива система звітності, що зумовлює зростанню обсягів реалізованої продукції прихованої від оподаткування, невпевненість у стабільності умов діяльності.

Тому необхідно досліджувати фінансову стійкість і фінансову гнучкість підприємства. Фінансова стійкість – це здатність підприємства діяти в умовах зовнішнього і внутрішнього середовища, яке постійно змінюється. Фінансова гнучкість – це здатність підприємства нормально працювати у випадку неритмічного надходження коштів у зв’язку з непередбачуваними обставинами.

Незадовільний фінансовий стан підприємства характеризується низькою платіжною готовністю, неефективним розміщенням коштів, простроченою заборгованістю перед банками, бюджетом, постачальниками і підрядниками.

Таким чином, для покращення фінансового стану, підвищення ліквідності і платоспроможності, підприємствам необхідно розробити та здійснити комплекс заходів, основним серед яких є досягнення прибутковості. Адже можливості оптимізації оборотного капіталу, скорочення капітальних вкладень, збільшення відстрочки платежів рано чи пізно вичерпаються. І тільки стабільно зростаючий і високий рівень рентабельності дає підприємству можливість для зміцнення свого фінансового становища і подальшого розвитку.

В умовах економічної кризи розрахунки мають деякі особливості: проблема з купівлею іноземної валюти, девальвація національної валюти, обмеженість в отриманні кредитів, заборона дострокового зняття коштів з депозитів. Отже, платоспроможний стан підприємства залежить від своєчасності здійснення розрахункових операцій. На стан розрахунків впливають: стан економіки, стан політичних відносин, розвиненість банківського сектору, організація ринків збуту продукції і ринків капіталу.

У даних умовах банківський сектор також знаходиться у нелегкій ситуації. Це пов’язано з проблемами сплати відсоткових платежів і сум боргу по кредитах, дефіцитом валютних коштів, складнощами в отриманні зарубіжних і валютних кредитів.

Ліквідний банк повинен не тільки мати вільні кошти, щоб своєчасно повернути залучені та позичені ним грошові ресурси а й задовольняти усі заявки на кредити.

В основі оцінки потреб банку в ліквідних коштах є застосування наступних методів: метод структурування коштів; метод показників ліквідності; метод грошових потоків.

Найважливішим елементом системи управління ліквідністю є методи її регулювання.

До них відносять: метод накопичення ліквідності (регулювання її через активи); метод запозичення ліквідності (регулювання через пасиви); метод збалансованого регулювання (через активи і пасиви).

В умовах фінансово-економічної світової кризи, яка значно вплинула на діяльність вітчизняних підприємств, організацій, установ, банків, з метою їх подальшого розвитку і забезпечення конкурентоспроможності необхідно аналізувати стан розрахункових операцій, оцінювати ділову репутацію контрагентів для підтримання поточної і перспективної платоспроможності підприємства. Також необхідно розглядати ліквідність, як стан активів у їхньому обороті, який закінчується отриманням грошових коштів, що є необхідною умовою платоспроможності.

Ліквідність та платоспроможність підприємства є найважливішими складовими, що визначають фінансовий стан підприємства, тобто забезпеченість фінансовими ресурсами для здійснення ефективної господарської діяльності, проведення розрахунків. Вони з різних сторін характеризують діяльність підприємства і надають можливість здійснення правильних висновків та прийняття оптимальних рішень.

 

Література:

1.                 Скіра О. Платоспроможність підприємства в умовах кризи / О. Скіра // Ст. Львівського університету бізнесу та права. – 2010. – С. 107–111.

2.                 Фалюта А. Удосконалення системи управління ліквідністю банків в Україні / А.Фалюта // Ст. Львівський національний університет імені Івана Франка. – 2009. - № 19. – С. 471476.

3.                 Покиньчереда В.В. Аналіз платоспроможності та ліквідності як передумова забезпечення ефективної діяльності підприємства / В.В. Покиньчереда // Ст. Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – 2011.