Економічні науки/6. Маркетинг і Менеджмент

 

Благодарна Т. С., Гайдай І. С., науковий керівник: Бабчинська О. І.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету

Формування якостей ефективного менеджера

 

Наш бурхливий час, коли економіка набирає обертів, вимагає енергійних і багатогранних професій. До таких належить одна з найбільш високооплачуваних та складних спеціальностей — менеджер. Дана професія бере свій початок від науки, яка вивчає мистецтво управління – менеджмент.

Мері Паркер Фоллет писала, що менеджмент — це мистецтво добиватися успіху через керівництво людьми.

Успіх організації ми пов’язуємо з ім’ям та діяльністю менеджерів. Вони формують цілі організації, забезпечують її ресурсами, планують і здій­снюють контроль, приймають рішення й організовують діяльність. Особистість менеджера — це головний фа­ктор забезпечення ефе­ктивного розвитку фір­ми.

 Особистість менеджера, який може ефективно управляти фірмою, формується під впливом якостей якими він володіє.

Джон Кейнс у своїй роботі писав: „...менеджеру повинна бути притаманною дуже рідкісна комбінація талантів…  Він має вивчати дійсне у світлі минулого для пояснення майбутнього”.

Ефективні якості менеджера формуються під впливом різних чинників, які залежать від того, що його оточує. Умовно всі фактори, що впливають на формування особистості менеджера можна поділити на 3 групи:

-         національні особливості;

-         галузеві особливості;

-         функціональні особливості.

Національні особливості систем управління можуть  посилювати роль одних і знижувати роль інших вимог до менеджерів.

Галузеві особливості враховуються при формуванні вимог до менеджерів визначеної галузі, в якій він працює (торгівля, громадське харчування, виробництво та ін.), а також конкретні ситуації, які склались в даній організації.

Функціональні особливості якостей менеджера полягають у розробці переліку його обов'язків і вимог до їх виконання на конкретній посаді в організації для забезпечення ефективного управління.

Ідеальний образ сучасного менеджера передбачає наявність у людини відповідних якостей та вмінь. Якості менеджера — сукупність характеристик менеджера, обумовлених такими чинниками, як генотип людини, вплив соціуму, освіта, досвід.

 Генотип людини є підґрунтям для формування таких якостей, як здатність до ризику, лідерські якості, стресорезистентність.

Вплив соціальних факторів обумовлює формування таких якостей менеджера, як відповідаль­ність, прагнення до професійного зростання, авторитетність, внутрішній контроль, толерантність. Соціум формує такі моральні якості менеджера: патріотизм, національна свідомість, державницька позиція, інтелігентність, людяність, порядність, почуття обов’язку, громадянська позиція, чесність, доброзичливість.

Менеджер має мислити масштабно, перспективно. Управлінці можуть демонструвати прекрасні результати і водночас погубити всю компанію, якщо їхня робота не орієнтована на майбутнє. Зрозуміло, компанія повинна отримувати прибуток, але вона повинна отримувати прибуток як можна довше. Якщо ви думатимете тільки про прибуток, то не побачите можливостей, що відкриваються попереду. Мислення менеджера постійно повинно тренуватися на масштабність. Освіта та досвід надають людині спеціальних знань, умінь та навичок.

         Ще однією важливою якістю менеджера – є вміння знаходити спільну мову з колегами. Відомий менеджер Л. Якокка вважав: «Головна причина, по якій здатним менеджерам не вдається кар’єра, криється в тім, що вони погано взаємодіють зі своїми колегами і підлеглими» [4, 78]. Даний вислів є цілком справедливим, оскільки саме колектив у якому працює менеджер безпосередньо впливає на результати його діяльності. Навіть якщо управлінець володітиме всіма вищезазначеними якостями, то без розуміння і підтримки колективу всі його дії зводитимуться нанівець.

Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок про те, що менеджер – висококваліфікований спеціаліст, який володіє знаннями щодо механізмів самоорганізації суспільства та його осередків, які приводяться в дію людьми, працює за допомогою людей і, що дуже важливо, здобуває результат в інтересах людей.

Всі вище зазначені якості ефективного менеджера формуються під впливом середовища, яке його оточує. Таким чином на формування ефективних якостей впливає сім’я, друзі, суспільство, відносини у колективі. Також багато чого залежить від самої людини, адже ефективність роботи менеджера залежить від темпераменту та характеру особистості. Ефективними менеджерами не  народжуються, ними становляться в процесі формування особистості.

Література:

1.                 Поршщнев А. Качество, результативность и эфективность менеджмента/А. Поршнев//Менеджмент і менеджер. – 2011. – №6 – С. 44 – 47.

2.                 Столяренко Л. Менеджер: типология и общие психологичиские требования/ Л. Столяренко// Менеджмент і менеджер. – 2011. - №2 – С. 18 – 23.

3.                 Менеджмент. Навчальний посібник / Загальна редакція кандидата економічних наук, професора Мошенка Г. Є. – К.: Кондор, 2009. –  392 с.

4.                 Ли Якокка. Карьера менеджера.: Прогрес, 1991.