Економічні науки/7. Облік і аудит

 

К.е.н. Романчук А.Л.

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Окремі методичні аспекти прогнозування фінансового стану підприємства

Головних завданням фінансового аналізу в умовах ринку є зниження неминучої невизначеності, пов’язаної з ухваленням економічних рішень, орієнтованих в майбутнє. Як стверджують більшість практиків-аналітиків, фінансове прогнозування дозволяє значною мірою поліпшити управління підприємством за рахунок забезпечення координації усіх чинників виробництва і реалізації, взаємозв’язку діяльності усіх підрозділів, і розподілу відповідальності [2, с.548].

За словами О.Ю. Клементьєвої, прогнозування фінансового стану підприємства являє собою розробку системи науково обґрунтованих імовірнісних припущень про базові й альтернативні зміни в активах та пасивах підприємства, обумовлених ефективністю використання капіталу [1].

Для більш наглядного розуміння процесу прогнозування фінансового стану розглянемо його алгоритм, виходячи із вхідної інформації та поставлених цілей (рис.1).

Важливим моментом розробки прогнозу фінансового стану є правильний вибір методів та прийомів. Серед науковців немає єдності думки щодо їх переліку та класифікації. Загальні групи методів, що використовуються у переважній більшості наукової літератури наведені на рисунку 2.

Перша група – методи експертних оцінок – передбачають багатоступеневе опитування експертів за спеціальними схемами та подальшу обробку отриманих результатів за допомогою інструментарію економічної статистики. Сутність його полягає у погодженні думок експертів з певних напрямів розвитку зовнішньої чи внутрішньої політики, розвитку політичної ситуації.

 

 


 

 
Рис.1. Алгоритм прогнозування фінансового стану підприємства

Друга група – детерміновані методи, які базуються на функціональних або жорстко детермінованих зв’язках, коли кожному значенню факторної ознаки відповідає цілком певне невипадкове значення результативної ознаки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.2. Класифікація методів прогнозування фінансового стану підприємства

До тертої групи належать стохастичні методи, які припускають імовірнісний характер як прогнозу, так і самого зв’язку між досліджуваними показниками. Вірогідність отримання точного прогнозу росте із зростанням числа емпіричних даних. Ці методи займають провідне місце з позиції формалізованого прогнозування.

Отже, прийняття виважених та обґрунтованих управлінських рішень сучасного керівника, зорієнтованих на майбутнє, є просто неможливим без застосування економіко-математичних методів, покладених в основу прогнозування фінансового стану підприємства. Однак їх багатогранність потребує ґрунтовного вивчення умов та особливостей застосування в конкретній ситуації, обґрунтованості відбору вхідних та прогнозованих показників, що повинно стати предметом подальших досліджень як науковців так і практиків-аналітиків.

Література:

1.      Клементьєва О.Ю. Методика прогнозування фінансового стану підприємства // - [електронний ресурс] – Режим доступу: [http://www.rusnauka.com/NPM_2006/Economics/3]

2.      Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: навч. посіб. / Г.В. Савицька. – [2-ге вид., випр. і доп.]. – К.: Знання, 2005. – 662 с.

3.      Теория прогнозирорвания и принятия решений / С.А. Саркисян. – М. : Высшая школа, 1997. – 351с.